-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Vad- és kóbor macskák mindenhol vannak, és bár gyakran szeretnénk őket befogadni, a házhoz szoktatás igen bonyolult lehet. A megtalálás körülményeitől függ az, hogy legelőször hogyan vigyük be a házba. Az ezt követő lépések, melyekkel a benti környezethez szeretnénk szoktatni, rendkívül fontosak ahhoz, hogy egy vad, rendezetlen kóbor állatból szerető, pihe-puha házikedvenc váljon.
Vigyél magaddal! |
Égből pottyant kiscica?
Függetlenül attól, hogy egy vagy több kiscicáról van-e szó, a közeledés nem könnyű feladat főleg, ha az anya a közelben van. Az anya gyakran költözteti kicsinyeit. Figyeld a cicát körülbelül egy órán át, hogy lásd, visszatér-e az anyja. Ha igen, hívd fel a helyi állatmenhelyt, mielőtt magadhoz vennéd a kölyköt!
Kedves lenne tőled, ha hagynál egy kevés ételt az anyának, hogy egészségesen és erősen tudja tovább nevelni kicsinyeit. Ha a kölyköt magára hagyták, az anya nem tér vissza, akkor nyugodtan becsábíthatod a házba. Egy barátságos kis vadmacska hat hetesen már elég idős a járkáláshoz, a játékos ficánkoláshoz és általában odaszalad hozzád, ha hívogatod. Ha mégis félénk, egy puha falattal próbáld meg odacsalogatni.
Ha a kiscica szeme és füle már nyitva van, de még bizonytalanul áll a talpán, akkor körülbelül 2-4 hetes lehet. A becsukott szemű és fülű kiscica még élete első két hetében jár.
Mennyi idős a cica?
A táplálkozás, higiénia és a társadalmi interakciók a kölyök korától függően változnak. A leginkább egy állatorvos segíthet a kor megállapításában. A szerzett információk alapján az állatorvos tanácsokat adhat, hogy miként készítsd elő a házat a macska számára és, hogy az állat milyen speciális gondozást igényel életének e korai szakaszában.
1. Macskaeledel
Ha a kiscica még két hetes sincs, mindenképp adj neki tejporból készült tejet, ha lehet cumisüvegből vagy csepegtetővel. Élete első két hetében soha ne adj neki tehén tejet. A negyedik hét után már puha ételeket és vizet is adhatsz neki.
2. Melegség és ápolás
Az 1-14 napos kismacskát nem szabad fürdetni, folyamatosan melegen kell tartani! Mivel még nincs bundája, póljáld be, hogy fenntartsa a test melegét! Ezzel pótolhatod az anya és kicsinye között történő hőcserét. A végbél-hőmérő segítségével leellenőrizheted az állat testhőmérsékletét. Ha 37-40 Cº közé esik, akkor nyugodtan megfürdetheted, de nem árt felhívni az állatorvost, mielőtt a cicát vízbe meríted, főleg ha sebeket találsz a testén. Ritka fogú fésűvel kigubancolhatod a szőrét.
3. Biztonságos alvó/játszó terület
Helyezz egy üveg forró vizet vagy egy alacsonyra állított, törülközőbe tekert melegítő párnát a doboz egyik végébe! A másik végébe pedig tégy egy puha takarót, amihez a kiscica odasimulhat. Amint az állat eléri a négy hetes kort, kiveheted a melegítőt és a helyébe tehetsz néhány játékot.
4. A macskaalom
A cica számára is biztonságos almot helyezd az alvó/játszó doboz mellé. A két hétnél kisebb macska anális ingerlést igényel (meleg ruhával dörzsölni kell a végbélnyílást), hogy megtanuljon üríteni. Az 5-7 hetes kismacskák már képesek ösztönösen használni az almot. Egyszerűen tedd bele, és ne mozdítsd meg a dobozt!
5. Más állatok
A kóbor macska szocializálódását legalább öt hetes koráig kell halasztani. Néhány szakember szerint a vadmacskák sosem lesznek teljesen szocializáltak. Mások szerint pedig egy „macska példakép" segíthet a háziasításban. Az 5-7 hetes kor elég biztonságos már ahhoz, hogy más állatoknak mutasd őt be (kutyáknak, madaraknak, hörcsögöknek, stb.).
Fontos feladat az új jövevény állatorvosi vizsgálata |
6. Látogatás az állatorvoshoz
A kóbor macskák hajlamosak bolhák, atkák, paraziták és giliszták terjesztésére. A befogadást követően minél hamarabb vidd el az állatorvoshoz, hogy megőrizd kis cicád és a házban tartózkodó többi állat egészségét. A felsorolt lépéseket megtéve az eredmény egy új, szerető családtag lesz. Ahhoz, hogy kedvencedet megvédd a többi kóbor macskától, jobb lesz minél hamarabb ivartalaníttatni vagy kasztrálni.