5
Vegyünk kiskutyát a gyereknek?
Szőrös, nyálas, mindent megrág, gyakran kell sétáltatni, mégis imádják őket. Ezek a fő jellemzői egy kölyökkutyusnak. Emellett ezek az első kifogások is, amiket a szülők mondanak, mikor gyermekük a kis házi kedvencért könyörög.

A kertes házban élőknek valamivel könnyebb dolguk van, hiszen a szabadban nem okozhatnak nagy kárt a kiskutyák, és a megfelelő mozgástér is biztosított számukra. Egy kisebb lakás tulajdonosa számára azonban egy kölyök eb is komoly fejfájást okozhat. Szerencsére azonban ezek csak átmeneti gondok, az ember legjobb barátjaként számon tartott állatok hosszú távon pozitívan befolyásolják a gyermek fejlődését.

 

kutya-es-gyerek



A kutya fejlesztheti a felelősségtudatát

A felelősségtudat fejlesztését nem lehet elég korán elkezdeni, és tökéletes lehetőség a kis lurkók számára, ha gondoskodhatnak egy kis állatról, akit szeretnek. Kedvencünk pedig határtalan szeretettel fogja meghálálni a törődést. A szülő a gyermekre ruházhatja a feladatokat, így az ő dolga lesz a kölyökkutya etetése és sétáltatása, így megtanulhatja, hogyan kell gondoskodni négylábú társáról, és hogy ő érte a felelős. A család együttesen megtaníthatja az alapvető szabályokat az ebnek, mint például az „Ül!", a „Fekszik!", és a többi hasonló jellegű parancsot, de dönthetnek úgy is, hogy hivatásos kutyaoktatóhoz járnak, aki egyidejűleg a szülőket is ellátja néhány tanáccsal, hogyan kezeljék az új családtagot.

 

kolyok-mopsz



Amikor megérkezik a család új tagja...

Első lépésként elő kell készítenünk a kis jövevénynek egy fekhelyet, ahol majd aludhat, be kell szerezni itató és etető edényeket, valamint pórázt a sétákhoz. Emellett mindenképp vegyünk pár rágható játékot, hiszen a kölyökkutyák szívesen rágcsálnak – főleg az első pár hónapban. Ezzel megkímélhetjük bútorainkat a roncsolódástól.

 

kisgyerek-es-kiskutya


A második legfontosabb dolog a szobatisztaság megtanítása, ami 2-3 hónapot is igénybe vehet. A legfőbb szabály: dicsérni, ha jól csinálta, és leszidni, ha rajta kapjuk, hogy tiltott helyre piszkít. Így fogja megtanulni, mit nem szabad tennie. Az a legjobb, ha ezek megtanításában a gyermek is részt vesz, így ő is tudja fegyelmezni négylábú barátját.

 

gyerekkori-felelosseg



Végül, figyeljünk oda, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot kapja, ezt kiegészíthetjük a boltokban kapható speciális kutyáknak kifejlesztett vitaminokkal. Az oltásokról az állatorvos adhat bővebb felvilágosítást.


Gyermek-kutya együttélés szabályai


Fontos, hogy a kutya jól gondozott legyen, rendszeresen legyen féregtelenítve és a védőoltásokat is mindig időben megkapja.

Néhány alapszabály

  1. Soha ne engedjük a gyereknek, hogy a kutyát evés közben piszkálja, hiszen a legtöbb baleset ilyenkor jön létre.
  2. Minden játéknak van határa, ezt néha a kutya lépi át, néha a gyermek. Figyeljünk rá, hogy ez ne következzen be!
  3. A kutyának is vannak "érzékeny területei" a testén, ilyen pl. a farok. Ezért azt cibálni ne engedjük.
  4. A kutyák kihívásnak tekintik, riválist látnak általában abban a "személyben", aki farkasszemet néz velük. Hosszan tehát ne nézzünk bele a kutya szemébe!
  5. Ne okozzon soha a gyerek a kutyának fájdalmat, hiszen a válaszreakciók kiszámíthatatlanok ilyen esetben. Az állat nevelése nem a gyerek dolga.
  6. Az idegen kutyával való találkozás szabályait tanítsuk meg a gyereknek, hiszen ő azt hiszi, minden állat ugyan olyan kedves, mint az otthoni. A faroktartás és a "mimika" sokat elárul az állat szándékairól. A vidáman közeledő kutya csóválja a farkát, az ingerlékeny felemelt farokkal és vicsorogva, lassan óvatosan közelít. A legjobb, amit ilyenkor tehetünk, ha megpróbálunk nem tudomást venni róla, nem mozdulunk a helyünkről, amíg a kutya el nem unja. Semmi szín alatt nem szabad elfutni! Idegen kutyát csak a gazdája engedélyével szabad megsimogatni! A gyerek ijedtségét sokszor visítás jelzi. Gyakori, hogy pont erre az éles hangra támad a kutya, ezért próbáljuk erről lebeszélni a gyereket.


Ha mindezt betartjuk, már csak játszani és foglalkozni kell a legújabb családtagunkkal, s biztos, hogy mindenkinek a szívébe belopja magát a kölyökkutya.

 

 

 

 

Tóth Nikoletta

értékelés