A boxer helyes etetése

5

A boxer olyan erőteljes és bátor, mint amilyen szelíd és játékos. Energikussága és lelkesedéseteszi egyaránt igazi sportkutyává és kedvenc háziállattá. Izomzata és alakja miatt testreszabott táplálást igényel.

A boxer estalkatát tekintve az ún. atletikus molosszoid kutyafajták közé sorolható. Erőteljes, izmos testalkata, speciális fejformája és más anatómiai fajtaadottságai miatt azonban táplálására különösen oda kell figyelnünk, ha azt akarjuk, hogy több mint egy évtizeden át a család hűséges társa legyen és bájos karakterét, nyitott „személyiségét” hosszú időn át magunk mellett tarthassuk. Egy kutyatréner írta, hogy a legaranyosabb, legjobb kutya a világon egy 6 hónapos boxer. Az igazán különleges ebben a tényben az, hogy a boxer, szerencsés esetben ha jó egészségnek örvend, egész életében megmarad ilyen kölyökös viselkedésű, kedves tinédzserhez hasonlatos kutyának. Jó egészségének megőrzésében az egyik legfontosabb tényező a helyes táplálás, a minőségileg megfelelő ennivaló biztosítása a leghíresebb tenyésztők véleménye szerint is (F. Stockmann: My life with boxers című könyve).

kutya etetése

A boxer az ún. brachycephal, azaz a rövid fejű kutyafajták csoportjába tartozik, ezért különösen fontos, hogy nemcsak összetételében, de már az etetendő táp tápszemcse alakjában is megfeleljen ennek, hogy megkönnyítsük számára a tápanyagfelvételt és segítsük megelőzni egyes, esetleges emésztőszervi problémák kialakulását. Ezért a legjobb választás, ha fajtatápot etetünk vele.

Izomzata erejének megőrzéséhez és ízületei egészségének védelmében is specifikus táplálást igényel. Olyan minőségű és összetételű táppal etessük, amely ezeknek az elvárásoknak is megfelel. Ehhez szükséges, hogy a kutya ennivalója elegendő mennyiségben tartalmazzon esszenciális zsírsavakat, (omega-3- és omega-6 zsírsavak), valamint glükózamint és kondroitin-szulfátot.

A fajta hajlamos a szívműködés rendellenességeire, ennek a „csupaszív” kutyának a szíve bizony igen könnyen megbetegszik. A leggyakoribb szívbetegségek, amelyek előfordulhatnak nála az ún. dilatációs kardiomiopathia (DCMP: a szívizomzat megnyúlásából, a szív kitágulásából adódó szívbetegség), amelynek következtében a vérkeringése annyira romolhat, hogy akár elpusztulásához is vezethet. Emellett a szívből kilépő nagyerek szűkülete (aorta stenosis, arteria pulmonalis stenosis) jelent még  a fajta esetében gyakoribb kardiológiai problémát, amelynek többnyire genetikai háttere van. A szív és a vérkeringési rendszer egészségének megőrzésében fontos az ennivalóban elegendő mennyiségben jelenlevő antioxidánsok, a sejtszintű öregedés ellen ható tápanyagok juttatása. Ilyenek lehetnek a C- és E-vitamin, polifenolok, likopin.

kutya etetése

Emellett fontos a megfelelő mennyiségű taurin és lutein felvétele. A szervezet sejtjeinek „energiaközpontjai”, a mitokondriumok, amelyek hatékony működését segíti elő a megnövelt L-karnitin juttatása a szervezetbe. Figyelmet érdemel, hogy a boxerben gyakrabban előfordulhatnak egyes emésztőszervi megbetegedések. Ezek közül a leginkább említésre méltó a vastagbél nyálkahártyájának krónikus gyulladásos, felületes kifekélyesedésekkel járó, mind kiterjedtebbé váló bántalma (CHUC: hisztiocitás, ulceratív colitis). A betegségre jellemző, a gyakori, erőlködéssel kísért bélsár ürítése, amely a normálisnál lágyabb, különösen a vége, akár hasmenéses jellegű lehet és kevés friss vér is megjelenhet a felszínén.  Bár a betegség oktanában baktériumok (E.coli) és genetikai hajlam is feltételezett, a bélnyálkahártya védelmét és a vastagbél baktériumflórájának egészséges egyensúlyát megtartani segítő  táplálék (prebiotikumok jelenléte a tápban: frukto-oligoszacharidok, mannán-oligoszacharidok) etetése kívánatos.

A fajta hajlamos számos bőrbetegségre (pl. atópiás bőrgyulladás, tápanyag allergia), amelyek megelőzésében, leküzdésében a mind mennyiségileg mind minőségileg kiegyensúlyozott összetételű táp etetése  a jó megoldás.  A bőr anatómiailag és funkcionálisan a kutya testének legnagyobb szerve, amely mintegy védőfalat képez az állat szervezete és környezete között. Védi a szervezetet a túlzott vízveszteségtől, a fizikai, kémiai és kórokozó ágensektől (baktériumok, gombák).  Ez a rendkivül fontos funkció sérül az esszenciális zsírsavak hiányában. Ezek a zsírsavak a sejtmembránok felépítésében fontos szerepet játszó foszfolipidek alkotói. A kutya bőre hiányukban szárazzá válik, korpázik (seborrhoea sicca), rugalmassága csökken, szőrzete fénytelen lesz, szőrhiány, kipirult bőrterületek, fokozott elszarusodás (hyperkeratosis) figyelhető meg, a lábujjak közötti bőrön gyulladásos izzadmány lép ki, ezért ezeket a testrészeit gyakran nyalogatja.

kutya etetése

A táplálék nem megfelelő fehérje/energiatartalma esetén a kutyák bőre különösen fogékonnyá válik a kórokozók megtelepedésére, akár bőrgennyesedés is kialakulhat. A jó minőségű táp a megfelelő fehérje/energia- és esszenciális zsírsavtartalom mellett, elegendő mennyiségben tartalmaz fontos B-vitaminokat (pl. pantoténsav, nikotinsavamid) és nyomelemeket (cink).

A boxer viszonylag későn érő kutyafajta, ami azt jelenti, hogy már kölyökkortól kezdve fokozott figyelmet kell fordítanunk a szakszerű, növekedési igényeinek a lehető legjobban megfelelő táplálására. A fejlődő kölykök igényeinek megfelelő kalcium- és foszfortartalmú jó minőségű táp etetése (boxer junior fajtatáp) teljes egészében fedezi a csontozat egészéges fejlődéséhez szükséges mennyiséget, ha előírás szerinti, megfelelő adagokat etetünk az állattal. Nem szabad ilyenkor további kalcium- és foszforkiegészítést alkalmazni semmilyen formában, mert ezzel éppen ellenkező hatást váltunk ki a csontozatra! Emellett a folyamatos, egyenletes növekedés (testsúlymérés) figyelemmel kísérése és a rendszeres, de kisebb korban csak mérsékelt fokú testmozgás segít abban, hogy egy igazán pompás testalkatú és egészséges felnőtt kutyává váljon a boxerkölyök és hosszú éveken át lehessen hűséges, csodálatos kedvencünk.

 

dr. Magdus Melinda
royalcanin.hu

értékelés