-
Kőműves
-
takarító
-
óvodapedagógus
-
Értékesítési vezető - Budapest
-
Fogtechnikus
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
SZAKÁCS
2025. 01. 30
-
szerviz technikus
2025. 02. 01
-
Minőségbiztosítási munkatárs
2025. 02. 03
-
Product Development Engineer
2025. 02. 03
-
Megrendelés Menedzsment munkatárs
2025. 02. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ha valahol rákeresünk egy videóra kutyákról, akkor biztos látunk olyat, melyen a kutyus a saját farkát kezdi el kergetni. Ez alapjában nem gond, de ha túl gyakran fordul elő, akkor már betegségek tüneteit jelentheti, ezek közé tartozik a magas koleszterolszint is akár.
Egy nemrég elkészített tanulmány szerint a kutyák minimum 1 percig kergetik farkukat egyfolytában, ezt pedig naponta többször is megismétlik. Ezenfelül a kutyák tulajdonosai vonyítást, ugatást, vagy morgást is jelentettek az üldözés közben. Néha még azt is megfigyelték, hogy a kutyák a falhoz támaszkodva nézik a farkukat, vagy épp egy sarokba húzódva próbálják megfogni azt.
Végre, megvagy! |
A farokkergetésen kívül más tünetei is lehetnek az OCD (obsessive-compulsive disorder) betegségnek, mint például a poroszkálás, forgolódás, levegőbe kapkodás vagy rágcsálás. A legtöbb kutyafajta elvégzi ezeket a tevékenységeket, azonban OCD-veszély csak akkor áll fenn, ha a jelenség feltűnően gyakorivá válik.
Lisa Peterson, az amerikai Kennel Club kommunikációs igazgatója szerint a farokkergetés általában a kölyökkutyáknál jelentkezik, amikor felfedezik, hogy van farkuk. Azonban befolyásolható tényezőként említi meg a kutya életkorát, nemét, illetve fajtáját. Ha OCD-ben szenved a kutyánk, akkor nem növi ki a farokkergetést, ugyanakkor a nőstény állatok hosszabb ideig szórakoznak ezzel betegségveszély nélkül. A fentebb említett tanulmány szerint a terrierek, németjuhászok és általában az őrzésre nevelt kutyák hajlamosabbak a farokkergetésre.
A kutatásban résztvevő kutyák közül a betegek többsége magas koleszterolszintet mutatott, mindkét, HDL és LDL koleszteroltípusra. A magas koleszterolszint meggátolja az agyhormonok folyását, ezzel befolyásolván az általános hangulatot és viselkedést.
Engedd el a farkam! |
Ha gyanítjuk, hogy kutyánk beteg, a szakértők a következőket ajánlják:
- Látogassuk meg az állatorvosunkat! Egy egyszerű vérvizsgálat már kimutathatja a koleszterolszintet. Ezt jó legalább évente 1-2-szer elvégezni, ugyanis a magas koleszterolnak több betegség is lehet az oka, mint például a cukorbetegség, hasnyálmirigy gyulladása, vagy egy gyengén működő pajzsmirigy.
- Kutyánkat csomagolt kutyaeledellel etessük! Ezek törvényesen ellenőrizve vannak, és csak megadott zsiradék- és proteinértéket tartalmazhatnak. Ne etessük kutyánkat különböző ételmaradványokkal! Ezekkel veszélynek tesszük ki háziállatunkat, ugyanakkor a kutya nem feltétlenül kedveli a mi félig megevett hamburgerünket.
- Kutyánk megfelelő egészségének és diétájának biztosításával nyugodtan szórakozhatunk vele egy esetleges farokkergetési akcióban, anélkül, hogy betegségektől kellene félnünk.