-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Egyes kutyák különösen szeretik a növényevők ürülékét, mint például a nyulakét, őzekét és a lovakét. Mások szeretik kitakarítani a macska almát, és vannak olyan kutyák is, amelyek kizárólag fagyott kutyaürüléket esznek.
A koprofágia a görög copros és phagein szavakból származik, az első azt jelenti, széklet, az utóbbi pedig azt, hogy enni. És a koprofágiás kutya valóban ezt teszi - ürüléket eszik.
Miért esznek a kutyák ürüléket?
Erre a kérdésre már rengeteg elméletet gyártottak. Előfordulhat, hogy hiányzik valami az étrendjükből, például a B-vitamin, vagy éppen túl sokat kapnak valamiből, például szénhidrátokból. Oka lehet például hasnyálmirigy-elégtelenség, vagy paraziták miatt kialakult súlyos alultápláltság, esetleg éhezés. Azonban sok kutya, különösen menhelyen élő, a nyugtalanság vagy a feszültség miatt fogyaszt ürüléket. Olyan is előfordulhat, hogy a gazdája egyszer-kétszer rajtakapja, amint a székletét eszi, ezért megbünteti, és a kutya ezt úgy értelmezi,, hogy a széklet rosszat jelent, és megpróbálja eltüntetni a nyomokat.
Egy másik elmélet szerint a koprofágia egy olyan jellegzetesség, amit a kutya idővel ki fog nőni. A farkasok és a prérifarkasok olyankor esznek ürüléket, ha a táplálékuk nem elegendő. A növényevők ürüléke pedig nagyon sok B-vitamint tartalmaz. Egyes kutatók szerint a farkas (és néhány kutya) azért fogyasztja, hogy pótolja a vitaminbevitelt.
A koprofágia néhány esetben lehet más állattól eltanult viselkedési forma is. Olyankor is szokássá válhat, amikor a kiskutyák játék közben mindennek kipróbálják az ízét. Van egy szakasz a kutyák életében, amikor ez a magatartás gyakori és várható. Kitalálja, hogy melyik az? A szukák ellés után általában megeszik utódaik székletét. Ezt feltételezhetően ösztönösen teszik, azért, hogy megpróbálják elrejteni az almot a ragadozók elől. Végül, de nem utolsósorban, van olyan kutya, amelyik csak azért eszi az ürüléket, mert jónak találja.
Hogyan előzzük meg koprofágiát?
A leghatékonyabban módszer, ha az udvart és a kutyaházat álladóan ürülékmentesen tartjuk. Néhány kutyatulajdonos szerint az is megoldást jelenthet, ha olyasvalamit használnak, amitől az állat táplálékának íze borzalmas lesz. Az állat megemészti a szert, ezáltal nagyon rossz ízű lesz az ürüléke.
Ezek a módszerek olyankor a leghatékonyabbak, amikor ez a viselkedés a kezdeti stádiumban van. Ha a koprofágia már szokássá vált, nagyon nehéz leszoktatni róla az állatot. A koprofágia kiküszöbölésének néha az az egyetlen módja, ha a kutyára szájkosarat teszünk. De fontos, hogy még a szájkosárral ellátott kutyát se hagyjuk felügyelet nélkül. Hasznos lehet továbbá, ha játékokat csempészünk a környezetébe. Találnunk kell valamit, ami szórakoztatóbb számára, mint az ürülékevés.
Végül mozogtassuk meg az ebet, hogy levezethesse a feszültséget. Ha az ürülékevés oka az idegesség, szorongás, akkor ennek az okát meg kellszüntetni, vagy legalábbis csökkenteni. Amikor a kutya túlzottan szorong, vagy amikor ez a magatartása rögeszmés kényszerré válik, gyógyszeres kezelésre lehet szükség, a folyamat megtörése érdekében.
Ellenőrizzük a kutya étrendjét, és győződjünk meg róla, hogy nem tartalmaz túl sok szénhidrátot, viszont a B-vitamin mennyisége elegendő! Lesz olyan kutya, amelyiknek javulni fog az állapota, ha gyakrabban eszik, ezért érdemes lehet növelni az étkezések számát (azonban ne változtassunk a napi bevitel mennyiségén).
Ha a kutyát esetleg a macskaalom vonzza, nagyon kreatívnak kell lennünk. Segíthet, ha fedett ürülékes dobozt használunk, melynek nyílása a fal felé irányul. Van, aki a magasba teszi. Mások a mosdóba helyezik, és úgy intézik, hogy az ajtó nyílása elég nagy legyen a macska számára, de a kutya ne férjen át rajta. Ne feledd azonban, hogy ha a macska ürülékes dobozát túl nehéz elérni, van rá esély, hogy a macska sem fogja használni.
A lényeg, hogy soha ne büntessük a kutyát, ha székletet eszik! Ez ugyanis csak megerősít ezt a viselkedést. Inkább az engedelmességre összpontosítsunk, az hasznosabb lehet. Ha a kutya tudja, hogy mi az, amit elvárnak tőle, és ha teljesíti, megdicsérik érte, talán kevésbé lesz szorongó, és annak is kisebb a valószínűsége, hogy elkezdje vagy folytassa az ürülék elfogyasztását.
Mi a koprofágia egészségügyi kockázata?
A széklet fogyasztásával sok parazita kerülhet a kutya szervezetébe. A növényevők jellegzetes parazitákkal rendelkeznek; ezek nem okoznak betegséget a kutyában. Azok az ebek azonban, amelyek megeszik a többi kutya vagy a macskák székletét, ismételten megfertőzhetik önmagukat parazitákkal, fonál-vagy ostorosférgek is a szervezetükbe kerülhetnek. Ezek a kutyák rendszeres székletvizsgálatra szorulnak, és annak függvényében, hogy milyen parazitákat fedeztek fel náluk, a megfelelő gyógyszerrel kell őket féregteleníteni.
Fotó: Pexels