Babéziózis és Lyme-kór: betegségek, amiket kullancsok okozhatnak a kutyádnak - ezt teheted ellenük (x)

Vannak olyan kullancsnak, melyeknek leginkább a magas páratartalom kedvez, ezért az elmúlt évek enyhe, csapadékos telei miatt már évközben is fertőzhetnek. Az igazán aktív időszak azonban tavasszal, márciustól kezdődik, így nagyon fontos, hogy külön figyelmet szentelj a kedvenced védelmének.

A leggyakoribb kullancsok által terjesztett betegségek

Az embereket is érintő Lyme-kór a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okozza, mely a kedvenceinkre is veszélyes lehet, és különböző tünetekkel jelentkezhet. Az embereknél a kullancscsípés helyén kialakuló kör alakú bőrpír (úgynevezett eritéma migránsz) a legggyakrabban árulkodó jel, de fontos tudni, hogy nem mindig jelentkezik ez a tünet.  A kör alakú kiütés az állat szőrzete miatt nem feltűnő és a kutyáknál ritkán fordul elő, de a láz, sántítás, nyirokcsomó-duzzanat, ízületi duzzanat, levertség és étvágytalanság is felhívhatja a figyelmet a fertőzésre. A kutyák megfertőződhetnek, de nem mutatnak panaszt, krónikus formában általában az ízületi gyulladás okozta tünetként láthatjuk a sántítást. A tünetek hetekkel, sőt, akár hónapokkal a csípés után is jelentkezhetnek. Habár kezelni lehet, de nem minden esetben érhető el a teljes gyógyulás, különböző szövődmények maradhatnak fenn.

A kullancsok megfertőzhetik az agyvelőgyulladás vírusával kedvenceinket. Ezt a betegséget ritkán fedezik fel kutyáknál, leginkább az embereket érinti, de idővel a kutyák számára is meghatározóvá válhat.

A leggyakoribb kullancsok által terjesztett, kutyákra veszélyes fertőzés a babéziózis. A betegséget a Babesia canis nevű parazita okozza, ami a kutyák vérkeringésébe jutva a vörösvérsejtekben élősködik, a kedvencünknél vérszegénységet okozva. A babéziózis tünetei a Lyme-kórnál hamarabb jelentkeznek, a csípést követően 10 nap vagy akár 3-4 hét múlva is. A betegség hirtelen állapotromlással jelez: a magas láz, az étvágytalanság, a sápadt nyálkahártyák, a sárgaság, a barnás/ sötét vizelet esetén azonnal menjetek állatorvoshoz!

Attól függően, hogy korán, vagy már csak később vetted észre a tüneteket, a babéziózis lehet akut és krónikus is, lép megnagyobbodást és veseleállást is okozhat.

Hogyan lehet védekezni a kullancsok ellen?

Mivel a kullancsok által terjesztett betegségek a kutyád életébe is kerülhetnek, ezért légy előrelátó, és előzd meg a bajt! A felelős állattartáshoz nemcsak a kedvencünk megfelelő táplálása és lemozgatása, hanem a betegségektől való megóvása is hozzátartozik.

A kullancsok ellen ma már kifejezetten könnyű védekezni, hiszen sokféle módszer áll a rendelkezésünkre. Akár állatorvosnál, akár boltban is beszerezheted a szerinted leideálisabb kullancs elleni szert: léteznek bőrre csepegtethető készítmények, amiket nagyon egyszerű használni, és általában 4 héten keresztül védelmet adnak nemcsak a kullancsok, hanem a bolhák ellen is, valamit azok a csepegtetős oldatok, melyek repellens hatással is rendelkeznek, a szúnyogok ellen is védenek. Emellett vannak kullancs elleni nyakörvek, tabletták és spray-k is. Bármelyiket is választod, a megelőzésen van a hangsúly.

EM-HU-22-0020

értékelés