Milyen a boldog egy kutya, és milyen a boldogtalan eb?

5

Mitől boldog egy kutya? Korántsem olyan bonyolult a kérdés, mint embertársaink lelki világának kiismerése. Cikkünkben megmutatjuk, milyen jelek alapján következtethetünk arra, hogy kutyánk boldog-e vagy sem.

A szótár szerint a boldogság a jóllét (nem összetévesztendő a jóléttel!), az elégedettség, az öröm érzése. Az embereknél a boldogság igen összetett fogalom: nem mindig tudjuk egyértelműen megmondani a másikról, vajon boldog-e.

A kutyák boldogsága jóval egyszerűbb eset: nagyon könnyen megállapítható, hogy egy kutya boldog-e: csak figyelni kell a jelzéseket.

Mik a kutya boldogságának jelei?

Egy boldog, elégedett kutya kb. 8-10 órát alszik naponta, leginkább éjjel. Korán kel és első dolga, hogy körülnéz, hol talál valami harapnivalót. Élénk, aktív, és igyekszik a gazdi figyelmét magára vonni. Ha több kutya él együtt, akkor egymással jól kijönnek. A boldog kutya élvezi a reggeli sétát, játszik, futkározik velünk vagy más kutyákkal, tehát társasági életet él. Nem feltétlenül rohangál őrült sebességgel, de mindenesetre élénken, barátságosan viselkedik.

Délután szívesen tölti idejét valamelyik játéka rágcsálásával, a kertben vagy a parkban szaladgál, más kutyákkal, emberekkel ismerkedik, játszik, barátkozik. Késő délutánra láthatóan felélénkül, hiszen alig várja a család tagjainak hazaérkezését (és persze már a vacsora gondolata is foglalkoztatja!). A kutya minden cselekedetét élénk érdeklődés kíséri, szemei csillognak, füleit forgatja, farka nem lóg: magasan tartja. Késő este egy csendesebb időszak következik. A boldog kutya ilyenkor is szívesen van a gazdi vagy a vele lakó többi állat társaságában, s orrát gyakorta nyomja oda egy kis simogatásért. Micsoda harmónia, mily' tökéletes boldogság ez!

És milyen a boldogtalan kutya?

A boldogtalan kutyának sok kellemetlen tapasztalata van, gazdája ellentmondásos jelzéseivel nem tud mit kezdeni. Boldogtalan a kutya, ha nem sétálhat, szaladgálhat eleget, ha nincs semmi rendszeresség a napjaiban, ha szocializációja elmarad vagy hiányos, ezért nem jön ki más emberekkel és/vagy más kutyákkal, és látszik, hogy nem foglalkoznak vele eleget.

A gazdinak nem szabad elfelejteni: bár az otthonunk értünk van, benne csupa földi jóval, ami a mi kényelmünket és jóllétünket szolgálja (pl. telefon, számítógép, bútorok, tetszetős dekorációk), mindez a kutya számára semmit sem jelent. Ahhoz, hogy kutyánk boldog legyen, nekünk is az ő fejével kell gondolkodnunk.

Próbáljuk ki, hogy milyen az, ha 24 órán át mindent az ő szemével nézünk és gondoljuk át, mit szólnánk egyes szituációkhoz, ha mi is kutyák lennénk? Mit szólnánk ahhoz, ha nem vennék figyelembe a mi érdekeinket? Mit szólnánk ahhoz, ha sosem mozoghatnánk, sportolhatnánk vagy ha csak egyszerűen sosem szólnának hozzánk?

Mit szólnánk ahhoz, ha nem lenne semmi rendszeresség a napjainkban, ha folyton váratlan dolgok történnének velünk, amikre nem vagyunk felkészülve, ha minden társas érintkezésünkhöz negatív élmények kapcsolódnának? Milyen érzés lenne, ha egész nap senki sem törődne velünk és a világon semmi elfoglaltságunk nem lenne? Ugye mi is boldogtalanok lennénk ennyi rossz élménytől?

kutya boldogság, boldogtalanság, jelek, tünetek

A boldogtalan kutya sokkal többet alszik napközben, s gyámoltalanná, sőt akár depresszióssá válik. Éjjelente viszont nyugtalanul alszik, hiszen bioritmusa felborult. Nem kap olyan feladatokat, amiben hasznosnak, ügyesnek érezheti magát: ezért - hogy lekösse magát, s feles energiáit felhasználja - rossz szokásokat vehet fel, tehát kialakulnak a viselkedésproblémák.

Ez lehet például az állandó ugatás, a lakás berendezésének rongálása, vagy akár túlzott mértékű evés is. A viselkedésproblémás kutya könnyen kerül konfliktusba más kutyákkal vagy emberekkel, akár saját gazdájával is. Nem figyel a gazdira, nehezen kontrollálható, és visszahúzódóvá, vagy - paradox módon - túlzottan ragaszkodóvá válik. Szemében nem látunk izgatott csillogást: tekintete kifejezéstelen, unott. Az ilyen kutyát gyakran láthatjuk összekuporodva, lelapulva, s testbeszéde sosem mutat élénk érdeklődést, kíváncsiságot. Sokuk antiszociális és ki is fejezi mások iránti nemtetszését.

Lássuk tehát, mi kell ahhoz, hogy kutyád boldog legyen

Már azzal, hogy felismerjük a jeleket, egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy boldoggá tegyük a boldogtalan kutyát. A legtöbb esetben jó esély van a „gyógyulásra".


  • Vigyünk rendszerességet életébe!
    A legtöbb kutya (és egyéb háziállat is) szereti, ha van egy napi rutin, és tudja, mikor mire számítha.
  • Mozgás! Ez az egyik legjobb feszültség-levezető. Naponta legalább 20-30 perc elengedhetetlen: ez lehet „sima" futás, játék velünk, vagy más kutyákkal, de akár olyan kutyás sportokat is kipróbálhatunk, mint az agility, frisbee, dog-dancing, canicross.
  • Etetés: egészséges eledelt adjunk kutyánknak, (pl. jó minőségű táppal, főt hússal, melyet rizzsel és zöldségekkel egészítünk ki) és minden nap nagyjából azonos időben etessük! Jó ötlet váltogatni az ízeket, hogy kedvencünk ne unjon rá.
  • Kommunikáció: törekedjünk arra, hogy ne zavarjuk össze a kutyát: legyünk egyértelműek és következetesek! Ez erősíti a kutya és gazdája közti kötődést, és stresszhelyzetben is hasznos, ha négylábú társunk érti jelzéseinket. Tanítsunk meg neki akár havonta egy új szót, így idővel akár több száz szó jelentését megismeri.
  • Orvosi szempontok: alapvető fontosságú a parazitamentesítés, azaz a bolha és kullancs elleni védelem, féreghajtás. Emellett ajánlott a rendszeres kivizsgálás, s ha szükséges, a fájdalmak enyhítése, az allergia kezelése. Ahogy mi, emberek, úgy a kutya sem lehet boldog, ha fájdalom-érzet vagy egyéb kellemetlenség kíséri mindennapjait.
  • Még ha kutyánk visszahúzódó, magának való is, próbáljuk meg játékra, társas érintkezésre csábítani. Játsszunk vele és közben próbáljuk rávenni, hogy más kutyák felé is nyíljon meg. Kis lépésekkel haladjunk, s minden apró igyekezetét jutalmazzuk meg!
  • A gazdájához túlzottan ragaszkodó, egyedül hagyva nagyon szomorkodó kutyát meg kell próbálni önállóságra nevelni, és szó szerint rábírni, hogy megálljon a saját lábán is. Kedvesen, de határozottan utasítsuk el túlzott ragaszkodását, és távollétünkben biztosítsunk számára önálló elfoglaltságot pl. játékor, rágócsontot, stb.

Összefoglalás

Ha betartjuk az itt javasoltakat, jó eséllyel boldog kutyánk lesz, aki éjszaka jól alszik, és élvezi élete minden napját, hiszen minden nap újabb lehetőség a mókára! Agressziónak, félelemnek nyoma sem marad, a rossz szokásokat jók váltják fel. Ha elérjük ezt az ideális állapotot, még élvezetesebbé válik a kutya-gazdi kapcsolat, s kutyánk pozitív értelemben vett tisztelettel tekint majd ránk, s kétségkívül állíthatjuk: ilyenkor boldog az eb!

értékelés