-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
-
Takarító
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Jól tudjuk, hogy a mai világban, amikor rákos megbetegedések vezető haláloknak számítanak, a betegség korai felismerése életmentő lehet.
Egy új tanulmány során kiderült, hogy a kutyák képesek korán érzékelni a rákot.
A kutatók szerint az ebek kivételes szaglóképességük révén meg tudják különböztetni az egészségesektől azon embereket, akik korai vagy már előrehaladott tüdő- vagy mellrákban szenvednek. Más tanulmányok során is bizonyították már, hogy a kutyák képesek bizonyos kémiai anyagokat azonosítani akár billiószoros hígításban is. Az állatok szaglásának klinikai alkalmazása először akkor került előtérbe, amikor egy kutya úgy figyelmeztette gazdáját a bőrrákra, hogy állandóan az érintett területet szaglászta. Többször sikerült már azt is bizonyítani, hogy a kiképzett kutyák képesek mind a melanóma, mind a húgyhólyag-rák észlelésére.
Kísérlet betegek leheletéből vett szagmintával
A Michael McCulloch és Tadeusz Jezierski vezette új kutatás az első a sorban, melynek során azt vizsgálták, hogy a kutyák képesek-e a rákos betegek leheletéből is kiszagolni a rosszindulatú elváltozásokat. Öt kutyát betanítottak arra, hogy észleljék a tüdő- és mellrákot úgy, hogy a rákos betegek leheletéből vettek szagmintát. A kísérletben 55 tüdőrákos és 31 mellrákos alany vett részt, őket még nem vetették alá kemoterápiának. Emellett 83 egészséges alanyt is bevontak a kísérletbe. A kutyáknak az emberi résztvevőktől származó, egy speciális csőben felfogott leheletmintát adtak.
A kutyák felismerték, ki a beteg
A rákos betegek észlelésére betanított kutyák közvetlenül a rákos mintákat tartalmazó tesztállomások elé ültek vagy feküdtek le, az egészséges mintákat figyelmen kívül hagyták. Az eredmények azt mutatták, hogy az ebek képesek a mell- és tüdőrák észlelésére 88-97 százalékos érzékenységgel és sepcifikussággal. Emellett a tanulmány azt is megerősítette, hogy a képzett kutyák képesek mindkét betegséget azok korai stádiumában kiszagolni. A kutatók úgy vélik, hogy további munkával talán csökkenteni lehet a rákos diagnosztikai eljárások bizonytalanságait.