Hogyan bánjunk a félős kutyával?
Szívszorító dolog látni, amikor egy nyugtalan kutya remegéssel, lelapulással, a póráz ráncigálásával vagy akár harapással reagál a mindennapi eseményekre. Mi a teendő a félős kutyával?

Sok kutya gyakran nyugtalan, vagy bizonyos helyektől és eseményektől fél, de ez a probléma is kezelhető.. Lássuk, mit kell tudnunk a félős kutyáról!

A félelem hasznos is lehet

 

A félelem lehet hasznos érzelmi elem is a kutya számára. Arra figyelmeztetheti, hogy valami fájdalmas, fenyegető vagy veszélyes dolog készül, ami menekülésre készteti. Ha pedig valamilyen baljós lény közeledik felé, a félelme önvédelemet eredményezhet.

A félelem hasznos is lehet


Szerzett vagy veleszületett félelemről van szó?

 

A félelem lehet tanult viselkedés, de lehet a kutya személyiségének a velejárója is. Vannak kutyák, amelyek egyszerűen hajlamosak a nyugtalanságra és az izgatottságra, miközben más társaik higgadtak. Az előbb említett tulajdonságokkal rendelkező kutyáknak még átlagos helyzetekben is félelemérzetük van.

Ha például az utolsó állatorvosi látogatás a kutyus számára kissé felkavaró volt, akkor lehet, hogy legközelebb úgy kell majd becipelni a rendelőbe. Egy viszonylag nyugodt kutyában is kialakulhat mindent elsöprő félelem valamilyen esemény hatására.

Mi az a szerzett félelem?

Egyik fő kiváltó oka a fizikai büntetés, helytelen ketrecbe zárás, valamilyen fogság, valamint a nagy zaj. Ha túlfeszítjük a húrt, a szorongó kutya megpróbálhat elmenekülni (néha kétségbeesetten), alázatosságból vizelni, vagy akár harapni.

A félelem harapáshoz is vezethet


A félelem kezelése

 

A félelem ugyan különböző eredetű lehet, de létezik közös nevező arra nézve, hogyan kezeljük a félős kutyát. Súlyosabb esetben a szorongás elleni gyógyszeres kezelés eredményes lehet. Ez a fajta kezelés a probléma rövid vagy hosszú távú megoldására egyaránt alkalmas lehet.

Másrészt, különösen akkor, ha a kutya félelmének ismert oka van, segíthet, ha a kutyát fokozatosan kitesszük a rettegett helyzetnek, miközben megjutalmazzuk nyugodt viselkedését (ezt a módszert érzéketlenítésként ismerik). Ha például a kutya bepánikol, amikor a gördeszka elsüvít mellette a parkban, vigye haza és kisebb jutalomfalatok segítségével ismételje át vele az alapvető parancsokat, mint az "ül" és a "marad" utasításokat. Azután vigye vissza a parkba és bizonyos távolságra a gördeszkáktól, próbálják el újra a parancsokat. Lassan közeledjen vele arrafelé, ahol az emberek gördeszkáznak, és bizonyos időközönként ismételgesse újra az ül-marad parancsokat, megjutalmazva a kutyust nyugodt viselkedéséért.

Jutalmazzuk meg, ha nyugodt marad!


A kutyának nem szabad bepánikolnia az érzéketlenítési folyamat során. Ha mégis, akkor túl gyorsan haladtunk vele, és le kell lassítani. Mindaddig, amíg minden egyes stresszhelyzetnek való kitevést követően előrelépés történik, és a jutalomfalatokat jól időzítjük, a kutya még akkor is képes lesz nyugton maradni, ha közel lesz például a gördeszkázókhoz.


Hogyan bánjunk a harapós kutyával?

 

A harapás a félelem túlzott megnyilvánulása is lehet. Ha a kutya a félelem miatt agresszív, az állatorvos elküldheti egy viselkedésterapeutához, aki segíthet az állat kezelésében. Türelemmel és következetességgel  a kutya ismét - vagy először - magabiztos és nyugodt marad majd azzal a dologgal szemben, amit egykor veszélyként érzékelt.

értékelés