-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
takarító
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mik a kutya epilepszia tünetei, és mit tehetünk, milyen gyógymódok vannak, ha epilepsziás a kutyánk?
A kutyák epilepsziás megbetegedése a kisállat gyógyászatban egyre gyakrabban diagnosztizált idegrendszeri betegség. Lényege: az agyvelő szürkeállományának idegsejt összeköttetés rendszerében, az ingerületi és gátló folyamatok egyensúlyának a felborulása.
A kutya is lehet epilepsziás
Az állatorvos kötelessége felvilágosítani a tulajdonost: annak ellenére, hogy néha rémisztőek a tünetek, az epilepszia sok esetben gyógyítható. A mai modern terápiás lehetőségek birtokában a kutya rohammentessé tehető vagy legalábbis rohamok száma annyira csökkenthető, hogy a gazdi és az állat életvitelét a továbbiakban ne zavarja. A rohamok megjelenési formája kutyán, mint ahogy emberen is, rendkívül változatos lehet.
- Alkalmi rohamok vagy valódi epilepszia - Mi a különbség? >>
- Hogyan kezeljük kedvencünk epilepsziáját? >>
- Kutyák epilepsziás működészavarairól >>
- Öröklött vagy szerzett epilepszia? >>
A mai modern terápiás lehetőségek birtokában a kutya rohammentessé tehető |
A focalis epilepszia tünetei
- 1. A tudat nem érintett
Valamelyik végtag ütemes rángása, tipegő járás. Szőnyeg, takaró, bútorzat, PVC- padló, fémtárgyak, saját végtagok folyamatos nyalogatása, nyeldeklés, nyaló mozgás (fagyizás), fogcsikorgatás, gyakori fülrázás, átmeneti lábszétcsúszás, fejremegés, csámcsogás.
- 2. A tudat valamilyen fokban érintett ( enyhébb, vagy súlyosabb tudatbeszűkülés)
Nyelv öltögetése (fagyizás), több órán át tartó, nyugtalan járkálás, hallucinációk (légykapkodás és csillagvizsgáló fejtartás), indokolatlan agresszivitás
A generalizált epilepszia tünetei
- 1. Eszméletvesztés nélkül ( távollét epilepszia - kis roham- petit mal)
A kutya perceken át elréved, a semmibe néz. A folyamat magától rendeződik, vagy átmegy nagy rohamba. Jól kezelhető a megfelelő antiepileptikumokkal.
- 2. Eszméletvesztéssel járó roham ( nagy roham- grand mal)
Ez a leggyakoribb rohamtípus, megelőzheti bármelyik egyik eddig felsorolt focális roham. Jellegzetes tünete az egész testre kiterjedő merev- vagy rángógörcs, szájhabzás, nyelvharapás, zihálás, bevizelés. A rohamot követően a tudatállapot kitisztulása perceket vagy órákat vesz igénybe. Valódi epilepsziáról csak akkor beszélünk, ha a rohamok meghatározott időn belül ismétlődnek, ugyanazon tünetekkel és látható, kiváltó ok nélkül.
Miután tisztáztuk a tulajdonossal a betegség lényegét, megkezdhetjük az epilepsziás beteg gondozásba vételét, amely azt jelenti, hogy a kivizsgálásokat és a roham típusnak megfelelő gyógyszerek felírását követően nem hagyjuk magára az állatot, hanem a tulajdonostól a néha évekig vagy élethosszig tartó gyógykezelés eredményéről folyamatos visszajelzést kérünk.
Összefoglalva: az epilepsziát nem kell végérvényes sorscsapásnak elkönyvelnünk, hiszen egy jól kézben tartható és csak az esetek egy kis részében gyógyíthatatlannak minősíthető betegségről van szó.
További információ:
www.kutyaepilepszia.hu