-
Területi értékesítési munkatárs - Budapest
-
Autófényező
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Értékesítési vezető - Budapest
-
óvodapedagógus
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
SZAKÁCS
2025. 01. 30
-
szerviz technikus
2025. 02. 01
-
Product Development Engineer
2025. 02. 03
-
Megrendelés Menedzsment munkatárs
2025. 02. 03
-
Műszaki koordinátor
2025. 02. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Miért van az, hogy egyik kutya sokszor néz a szemünkbe, a másik pedig nem keresi a tekintetünket? Az ELTE kutatása rájött a megoldásra!
Egy új magyar kutatásban az ELTE Etológia Tanszékén vizsgálták azt, hogy a kutyák fejformája hogyan befolyásolja az emberekkel kialakított szemkontaktusát.
Miért néznek a kutyák a szemünkbe?
Az Index készített interjút Bognár Zsófiával az új kutatásról. A vizsgálatban több, mint 100 kutyát tanulmányoztak, és arra jutottak, hogy a rövidebb fejű kutyák gyorsabban teremtenek szemkontaktust, mint hosszabb fejű ebek.
A kutató szerint az egyik magyarázat az lehet, hogy a kutyák eltérő módon észlelhetik a környezetüket, vagyis, a látásukban van különbség. A fej formájától függően máshogy épül fel a retinájuk: a mopsz és a boxer például élesebben lát a látótere közepébe, ezáltal többször néznek az emberek szemébe.
Amikor a kutyák a szemünkbe néznek, nem abból az okból teszik, mint amikor a fajtársaikkal szemeznek. Az emberek szemébe a kötődés elmélyítése miatt néznek, közben oxitocin termelődik, amíg fajtársaik esetében pedig a dominancia és a támadás a meghatározó a szemkontaktusnál.
Rövidebb orr a babákra emlékezteti a gazdikat
A kutató azt is elmondta, hogy a rövidebb orrú kutyák a pofafelépítésük miatt emlékeztethetik az embereket a babákra, így nagyobb figyelmet kaphatnak az emberektől, mint a hosszabb orrú fajtársaik, ezáltal többször van esélyük a szemükbe nézni.
Bognár azt is szeretné a jövőben vizsgálni, hogy miben különböznek azok a gazdák, akik rövidebb, és azok, akik hosszabb fejű kutyát választanak.