A kutyád is szenvedhet szeparációs szorongástól. Szerencsére ezt kinevelheted belőle. Mutatjuk hogyan!

Mit is jelent a szeparációs szorongás? Milyen jelei vannak?

A kutya alapvetően társas lény, falkában érzi legjobban magát. Ha egyedül marad pánikolhat, szoronghat. Ha a szomszédaid arra panaszkodnak, hogy kedvenced folyamatosan ugat, vonyít, sír, ha minden nap arra mész haza, hogy szétszedett valami, kiborította a kukát, túl sokat nyalogatja magát, bevizel, bekakil, szökik stb gyanakodj arra, hogy szeparációs szorongásban szenved.

Okozhatja gazdiváltás, költözés, egy családtag elvesztése, sőt a napi rutinban való változtatás is. Nagyon fontos, hogy bevezess egy napi mentrendet a kutya életébe, mindig lefárasztás után hagyd magára.

Hogyan szüntethető meg a szeparációs szorongás?

Bármilyen fajta kutyakiképzésnél fontos leszögezni, hogy ki is a falkavezér, vagyis te. Ha így teszel, akkor nem lesz sok bajod a kutyád viselkedésbeli problémáival. A legtöbb szeparációs szorongásban szenvedő kutya úgy érzi, hogy ő a falkavezér, és ilyen módon nyugtalan lesz ha magára hagyod, úgy érzi, hogy kell vigyáznia rád, aggódik miattad.

 

kutya, szeparáció, szorongás, nevelés, pozitív megerősítés, megjutalmazás, kutyakiképzés

Mi lesz, ha hazajön a gazdi?


 

Természetesen azt sem szeretnéd, ha a kutyád túlzottan kötődne hozzád vagy túlzottan függne tőled. Ha a kutyád független tőled, nem lesz olyan nagy gond, ha majd egy ideig magára hagyod. Másokra is rábizhatod a kutyusod etetését, így legalább látja, hogy nemcsak tőled kaphat szeretetet és odafigyelést.

Fontos, hogy pozitív megerősítési módszereket alkalmazz, így a kutyusod megtanulja, hogy nem rossz dolog egyedül lenni. Ne igazán foglalkozz vele, ha rosszul viselkedik, viszont mindig jutalmazd meg ha jól viselkedik. Egy jó példa az lenne, ha megparancsolod neki, hogy menjen a helyére, és maradjon ott, amíg te kimész a szobából. Ha ugyanott lesz, amikor visszajössz, ahol hagytad, akkor jutalmazd meg valamivel, simogasd meg a fejét. Ennek a módszernek a segítségével megtanulhatja, hogy semmi gond nincs azzal, ha ő itt van és te egészen máshol.

 

Kölyök golden retriever
Már megint egyedül

Fontos a következetesség, tehát egy nap többször is gyakorold ezt a módszert, menj messzebb és messzebb a kutyádtól, és később gyere vissza hozzá. Mindig jutalmazd meg, ha visszatérésedkor ugyanott találod, türelmesen várva téged!

Minden alkalommal amikor követ a kutyád, vidd vissza az eredeti helyére és figyelmeztesd, hogy maradjon ott amíg vissajössz! Ha mégis követ, ne büntesd meg! A büntetés nem megoldás!

Bármilyen kutyakiképzési módszert választasz, győződj meg arról, hogy pozitív módon tanítod kedvencedet!

értékelés