Kutyaugatás: nem is gondolnád, hogy kiket idegesít a legjobban!

5
Kutyaugatás: nem is gondolnád, hogy kiket idegesít a legjobban!
Miért leszünk többnyire idegesek, ha kutyaugatást, főként pedig: a szomszéd kutyájának ugatását halljuk? Vannak-e olyan emberek, akiket az átlagosnál jobban zavar, amikor ugatást hallanak?

Többek között ezekre a kérdésekre kereste a választJégh-Czinege Nikolett PhD-hallgató, valamint Faragó Tamás és Pongrácz Péter, azELTE Etológia Tanszékének kutatói. Tanulmányuk a Bioacoustics című folyóiratban jelent meg.

A kutatók mintegy 150 résztvevőt toboroztak a vizsgálathoz, melynek során az embereknek számos kutyaugatást kellett meghallgatniuk, majd pontozniuk aszerint, mennyire találták azokat idegesítőnek, illetve a hang alapján a kutyát mennyire gondolták mérgesnek, ijedtnek, illetve vidámnak.

A kutatás résztvevői három korcsoportból kerültek ki:

  • 10-11 éves gyerekek;
  • 18-35 éves fiatal felnőttek;
  • 50-70 év közötti idősebb felnőttek.

 

A tesztek során az etológusok vizsgálták a lakókörnyezet esetleges szerepét is – mindhárom korcsoportban voltak falusi, kertvárosi, illetve városközpontban élő lakosok.

 

ugat_kutya

Kiket idegesít a legjobban a kutyaugatás?

Az eredmények szerint a lakóhelynek meglepő módon nem volt hatása a kutyaugatás általkiváltott bosszankodás mértékére. Vagyis nem áll meg az a tétel, miszerint például a nagyvárosi, „természetből kiszakadt” embereket jobban idegesítené a kutyák által keltett zaj.

Az életkor viszont összefüggést mutatott a bosszankodással: a fiatal felnőttek tartották a legidegesítőbbnek az ugatásokat, különösen, ha azok magas hangon szóltak. Ez az eredmény jól összecseng azzal az elmélettel, miszerint az embert a babasírás és az ahhoz hasonló hangok idegesítik leginkább.

A magas hangú kutyaugatások akusztikailag közel állnak a babasíráshoz, a fiatal felnőttek pedig biológiailag az a korosztály, akik számára a babajelenléte talán a legtermészetesebb – vagyis tőlük várhatnánk a legélénkebb reakciót a sírás-szerű hangokra.


hybrid-3792401_1280

Van bosszantó és nem bosszantó ugatás?

Érdekes, hogy a legidegesítőbbnek bizonyuló ugatások fő hangtani jellemzői (pl. magasfrekvencia, érdes tónus) nem illenek a hangulati jellemzés során „leg-nek” bizonyuló ugatásokhoz. Vagyis nem egyszerűen arról van szó, hogy az ember számára pl. a legmérgesebb, vagy legrémültebb kutya ugatása lenne egyben a legbosszantóbb, hanem az eredmények szerint a kifejezetten bosszantó ugatások egy külön kategóriát képviselnek. Ennek a hangtípusnak az evolúciós eredetét a kutatók abban látják, hogy a kutya számára előnyös lehetett az ember figyelmének minél hatékonyabb megragadása egy potenciálisan fenyegető szituációban. Az, hogy e hangtípus manapság sokakban tehetetlen bosszúságot okoz, nem az evolúció „hibája”, hanem a mind több ember és kutya koncentrált előfordulásából adódó melléktermék.

További ELTE-s kutatások:

 

ELTE Etológia Tanszék

értékelés