Reaktív kutyák: Mi is az pontosan? Egy szakértő válaszol

Ismerd meg, hogyan fejezik ki félelmüket a kutyák, és hogyan segíthetsz nekik nyugodtabbnak lenni.

Kutya szimatol a fűben.

Ha a kutyád néha furcsán viselkedik vagy elveszíti az irányítást, esetleg félő, vagy te is megijedsz a viselkedésétől, előfordulhat, hogy reaktív kutyád van. Beszélgettünk Angela Hooverrel, a VCA Állatklinika regionális technikai igazgatójával és tanúsított kutyakiképzővel, hogy megtudjuk, mi is a reaktív kutya és mit tehetsz, ha a kedvenced kinagyobbodik.

Agresszív viselkedés

Az agresszív viselkedés célja a távolságtartás valamitől; a kutya lényegében arra törekszik, hogy elűzze a fenyegetést. Valójában a legtöbb agresszív viselkedés félelemből ered. Például egy kutya félhet attól, hogy elveszíti egy értékes erőforrás elérését, mint a kedvenc embere, egy játék vagy étel. A kutyák agresszívan reagálhatnak, ha bizonytalanul érzik magukat (például amikor egy ismeretlen személy belép a térfogatukba vagy körbeveszi őket).
Kíváncsi kutya erdei kalandja
Az agresszív viselkedés fájdalommal is összefügghet – ahogyan az az embereknél is. Néha a kutyák úgy tűnik, hogy agresszíven viselkednek, amikor zsákmányt üldöznek, de ez technikailag nem agresszió. Ez prédáló viselkedés, ami nem az elűzésről szól, hanem az ellenkezőjéről. Ha a kutyád néha morog, az még nem jelenti azt, hogy veszélyes. Ez egy módja annak, hogy kommunikálja, hogy szeretné, ha valami abbahagyná vagy eltávolodna. Amíg a morgatást tiszteletben tartják, valószínűleg semmi rossz nem történik. Problémák merülhetnek fel olyan kutyáknál, amelyek kicsi vagy támadnak kevés provokáció esetén. Ha egy kutya gyakran agresszíven viselkedik (és nem feltétlenül érthető okra válaszol), valószínűleg mélyebb problémáról van szó – esetleg egészségügyi aggályról.

Reaktivitás

A kutya reaktivitása viszont nem feltétlenül jelez agresszív szándékot. A kutyák, akárcsak az emberek (és minden más állat), folyamatosan reagálnak a környezetükben zajló dolgokra.

Boldog kutya piszkos udvaron

Néha a reakció részvételre irányul, például amikor a kutyád felismer egy személyt vagy valami más, ami izgatja. Valójában a kutya olyan lelkes lehet a részvételre, hogy elkezd ugatni és lökni a frusztráció miatt, hogy most nem érhet el azt a személyt vagy dolgot.

Máskor a reakció megfigyelés vagy figyelmen kívül hagyás, például amikor egy levél lebeg a szélben.

Bizonyos esetekben a kutya védekező reakciót mutat, mert valami fenyegetőnek tűnik. A kutyák reaktivitása leggyakrabban túlreagálás valamiről, ami szorongást vált ki a kutyában. A stresszes kutyák:

Kutya játék közben sárosodik

Gyakori kiváltó okok reaktív kutyáknál:

Néha a kutya ugat és lök, mert valóban el akar érni valamit és frusztrált, amiért nem teheti meg. Máskor kicsit kényelmetlenül érzi magát, és megtanulja, hogy az olyan viselkedések, mint az ugatás és lökdösés, elűzik a fenyegetést. A szorongást élő kutyánál a viselkedés is megerősödik, mert a kutya megkönnyebbülést él át miután reagál és a fenyegetés eltűnik. A kutya számára egyszerűen okozati összefüggés létezik. Más szóval, egy reaktív kutya izgalma és szorongása agresszív viselkedést eredményezhet. Kezelés nélkül az agresszió súlyosbodhat.

A kutya kiváltó okainak felismerése

"Az első dolog, amit javaslok a reaktív viselkedés megállításához, az, hogy a gazdik vezessenek naplót, és jegyezzék fel, mikor mutat a kutyájuk reaktív pillanatot" – mondja Hoover. Ügyelj arra, hogy feljegyezd a hét napját, az időt, az időjárást és bármi mást, ami történt. Az összes részlet megjegyzése segít felismerni, mi váltja ki a kutyád reakcióját.

Ellenkondicionálás és deszenzitizáció

Mivel a reaktív kutyák megtanulták, hogy bizonyos dolgoktól félnek, segítened kell nekik új érzelmi reakciókat kialakítani az észlelt fenyegetésre. Ennek egyik módja az ellenkondicionálás és deszenzitizáció (CC&DS). A CC&DS segít a kutyáknak a negatív asszociációkat (például "a postások ijesztőek") pozitívvá alakítani ("a postások szuperek, mert amikor jönnek, jutalomfalatok jönnek"). Más szóval, a képzés segít a kutyáknak kényelmesen érezni magukat azok körül, amelyek korábban kiváltották őket.

Kutya szimatol a fűben.

Az ellenkondicionálás és deszenzitizáció fokozatos folyamat. Lassan veted ki a kutyát a kiváltó ingernek, miközben magas értékű jutalmakat adsz egyszerre – mondja Hoover. Egy tanúsított kutyakiképző vagy viselkedéskonszultáns segíthet egy terv kidolgozásában a kutyád specifikus reaktív viselkedésének megváltoztatására és bemutathatja a lépéseket számodra. Íme egy példa, hogyan működik:

Lényegében azt tanítod a kutyádnak, hogy a jutalomfalatok akkor kezdődnek, amikor egy másik kutya megjelenik, és abbahagyják, amikor a másik kutya elmegy. Ez megtanítja a kutyádnak, hogy a másik kutya jutalomfalatokhoz vezet (ízes!), és hogy amikor egy másik kutya van közel, érdemes veled kapcsolatba lépni (mivel jutalomfalatokat kapsz). Türelemmel és idővel a kutyád megtanulja, hogy a másik kutyakod maguktól elmennek, anélkül, hogy reagálnia kellene. A CC&DS segíthet még abban is, hogy a kutyád megértse, hogy a másik kutyák nem tűnnek nagy dolognak.

Mit tegyél, amikor a kutyád reaktív viselkedést mutat

Amikor látod, hogy kutyád elkezd feszültté válni vagy látsz valamit, ami kiváltó lehet, a legjobb, ha eltávolítod a kutyádat a helyzetből. Így nyugodhat le. Kezdd azzal, hogy boldog hangon próbálod elcsalogatni a kutya elől. Feltehetsz egy jutalomfalatot mellette, és megnézheted, hogy követni fogja-e azt. Ha ez sem működik, a legbiztonságosabb módja annak, hogy mozgásba hozd a kutyát, ha bekötöd a pórázát a nyakörvére (ha még nincs rajta póráz) és elviszed egy másik helyre. Egy ideges kutya esetleg megharap, ha megrúgod a nyakörvét vagy felveszed karjaidba, így a póráz használata biztonságosabbá teszi a helyzetet. Az Animal Humane Society szerint azonban kérlek, ne húzd meg a pórázt vagy ne szidalmazd a kutyádat, mert ez csak növeli a kutya szorongását. Ha tudod, hogy a kutyád reaktív viselkedést mutat, Hoover javasolja, hogy készülj előre. Tarts magas értékű jutalomfalatokat könnyen elérhető helyen otthon, és győződj meg róla, hogy mindig sok jutalomfalatot magaddal viszel, amikor kimozdítod a kutyádat. Így mini tréning sorozatokat tarthatsz, amikor csak észreveszed, hogy a kutyád kiváltó helyzetben van. "Sokszor a reaktív kutyák nagyon következetes képzéssel és munkával javulhatnak" – mondja Hoover. "Azonban amikor egy félelemből fakadó viselkedés megerősödik egy kutyánál, az talán soha nem tűnik el teljesen. Ha ez a helyzet, csökkentheted a reaktivitást, de ezt az életük hátralévő részében folyamatosan kezelni kell." Ez azt jelenti, hogy továbbra is jutalomfalatokat kell adnod, hogy kordában tartsd a kutyád reaktív viselkedését, és csökkentsd a kiváltó okoknak való kitettségét. Egy kutya viselkedésének módosítása nem történik meg egyik napról a másikra. De türelmes képzéssel nyugodtabb és magabiztosabb kutyát láthatsz.
értékelés