Bergamói juhászkutya

Bergamói juhászkutya
Eredeti nevem
Bergamói juhászkutya

A pulinál nagyobb, a komondornál kisebb, de mindkettőre hasonlító, bozontos külsejű kutya. Hasonlít még a Briardra is. 

Feje nagy, hasáb alakú, koponyája széles, a füle között enyhén domború.

Szeme nagy, sötétbarna. Füle puha, vékony, hajlékony, háromszög alakú, lelógó, rajta a szőrzet enyhén hullámos, puha és hegyes rojtokban végződik.

Nyaka erős, háta egyenes, ágyéka széles, erőteljes, fara izmos. Mellkasa mély. Végtagjai erősek, izmosak, jó csontozatúak.

Farka hosszú, a csánkig ér, nyugalmi helyzetben török szablya formájú, az alsó egyharmada kissé visszagörbül; bőséges, enyhén hullámos szőrzet borítja.

Neked megfelelő fajta?

  • Mérsékelt szőrzetápolási igényű fajta: rendszeres bundaápolásra van szüksége, azonban vágást nem igénylő fajta.
  • Minimális vedlés jellemzi: elhanyagolható az elhullajtott szőrszálak mennyisége
  • Mérsékelten tréningigényes fajta: a képzése nem igényel sok figyelmet. Könnyen tanul. Az eredmények fokozatosan jönni fognak a képzés során.
  • Ugat, ha őrizni kell a házat : figyelmezteti a tulajdonosokat ha ismeretlen személy érkezik a házhoz, és ha kell kemény fellép a családja védelmében.
  • Közepes alkalmazkodóképesség jellemzi: kertben vagy udvaron tartása javasolt. Teste tudja kezelni a hideg és meleg időjárást.
  • Meglehetősen aktív: szüksége van a rendszeres testmozgásra, hogy megőrizze fittségét. Javasolt nagy sétákat tartani, hogy mozgásigényét kielégíthesse.
  • Gyerekeknek nem igazán ajánlott fajta, inkább 12 év feletti gyermekeknek ajánlott, akik már tudnak bánni az állatokkal.

 

Bergamói juhászkutya tartása

Az időjárás nem zavarja, sűrű szőrzete megfelelő védelmet biztosít számára. Bár mozgásigénye nem nagy, kizárólag szabadban szabad tartani. Száraz hely mindig legyen elérhető számára eső esetén, ahová elhúzódhat. Bundája télen fűt, nyáron hűt, de a nyári forróságban szintén szüksége van egy olyan helyre, ahová elhúzódhat a nap melege elől, ha ilyen helyet nem biztosít a gazdi, rengeteg hűsölő gödröt fog ásni a kertben. A legtöbb Bergamói nem szeret fürdeni, de mégis hálásak egy-egy kisebb műanyag játékmedencéért. Nem ajánlott az állandó láncon vagy kennelben tartása. Nehezen viseli a bezártságot, a lekötöttséget. Egy olyan dolgozni akaró kutya, akinek szüksége van szellemi elfoglaltságra. Bezárás esetén kiszámíthatatlanná és agresszívvé válhat. Egy kisebb kert sem jelenthet gondot számára, ha napi sétával kiegészíti a gazdi. Belvárosban tartása nem javasolt.

Bergamói juhászkutya gondozása

Zsinóros szőrzete úgy alakul ki, hogy az aljszőrzete nem hullik ki hanem megakad a durvább, hosszabb fedőszőrök között. Ezért egyáltalán nem szabad fésülni, kefélni, mert az megakadályozná ezt a folyamatot. Amely kutyának túlnőtt a körme, azt vágni szükséges. A Bergamói bundájának tincsesedése 10-12 hónapos korban kezd kialakulni, majd magától veszi fel a zsinóros vagy a tincses jelleget. Ezt a hatalmas bundát ápolni kell, mégpedig egy speciális tépési technikával. A szőrzet tépését a tincs végénél kell kezdeni és határozott, de nem túl erős mozdulattal, a kellő vastagságúra egészen a bőrig ritkítjuk. A végbélnyílás környékére nagy figyelmet kell fordítanunk, ugyanis abban könnyen megtelepedhetnek a nyüvek, amelyek komoly betegségek forrásai lehetnek. Fogmosás a táppal etetett kutyáknál heti rendszerességgel ajánlott a fogkőképződés megakadályozása miatt. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (fül, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése. Szőre öntisztuló, ezért az egy-egy sétán összesározódott szőrből száradás után kipereg a piszok. Fürdetni évente egyszer ajánlott híg samponos vízben, de azt is csak nyáron, száraz időben, mert a szőrének száradása napokig is eltarthat.

Bergamói juhászkutya táplálása

Kölyök táplálása: fél éves korig a napi adagot 2-3 részletben kapja meg. A már kifejlett Bergamóinál figyeljünk arra, hogy napi adagját lehetőség szerint szintén két részletben kapja meg. Étkezések után pihentessük, így megelőzhetjük a gyomorcsavarodást. Mindig legyen előtte elegendő friss ivóvíz. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Bergamói juhászkutya szaporítása

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!