Drótszőrű magyar vizsla

Drótszőrű magyar vizsla
Eredeti nevem
Drótszőrű magyar vizsla

A magyar vizsla egy szikár, erős,elegáns testalkatú, vérbeli vadászkutya.

Feje szikár, nemes, koponyája széles, enyhén domború. Szeme enyhén ovális, értelmes tekintetű, közepes lelógó fülei alacsonyan és hátul tűzöttek, v-alakúak, de a vége lekerekedik, fogazata erős, ollós harapású.

Háta egyenes, mellkasa mély és hosszú, bordái íveltek, ágyéka hosszú, izmos, hasa enyhén felhúzott, farka széles, hosszúkás.

Mellső végtagjai egyenesek, könyöke közel van a testéhez, hátsó végtagjai is szabályosak, kirajzolódnak az izületei.

Bundája rövid, sűrű, durva tapintású, testéhez simul. Farkán valamivel hosszabb a szőr, fején és fülein pedig tapintása finomabb. Színe mindig egyszínű. Lehet rozsdavörös zsemlesárga és ezek bármely árnyalata.

Neked megfelelő fajta?

  • Alacsony szőrzetápolási igényű: elég hetente egyszer egy erős sörtéjű kefével átfésülni, vedlés idején ajánlott egy szőrsimító kesztyűvel átsimítani bundáját, amely segít az elhalt szőrszálat eltávolításában.
  • Mérsékelt vedlés jellemzi
  • Könnyen tréningezhető fajta: a képzése nem igényel sok figyelmet. Könnyen tanul. Az eredmények a tréningek megkezdése után szépen jönni fognak.
  • Házőrzésre nem alkalmas
  • Közepes alkalmazkodóképességű: teste jól alkalmazkodik a nyári melegekhez de a téli hidegeket nehezebben viseli. Lakásban és kertben tartása  egyaránt javasolt.
  • Nagyon aktív: aktív gazdiknak javasolt fajta.
  • Gyerekeknek is ajánlott: játékos, energikus, és szeretetteljesen bánik velük.

 

Drótszőrű magyar vizsla tartása

A magyar vizsla igényli a szabadtéri létet. Imád úszni, apportírozni, sportolni. Ha vadászatra használják, akkor naponta többször kell futtatni, ha csak kedvencként tartják, akkor elég a napi egyszeri séta gazdájával, de nélkülözhetetlen jó közérzetéhez a napi mozgás. Illetve helytelen magatartásformák kialakulását is meg tudjuk akadályozni. Biztosítani kell számukra olyan lehetőséget, ahol feladat- és mozgásigényét kiélheti (pl. agility, obedience stb.). Egyébként ma már létezik olyan sportág vadászkutyák számára, mely a vadászatot, annak egyes elemeit szimbolizálja, de a zsákmány egy élet- és vértelen vászonzacskó (dummy). Igaz, ez az ún. Working Test eredetileg a retrieverek sportja, de biztosan helyet tudnak szorítani néhány lelkes vizslásnak is. Így kijelenthetjük, hogy alapvető fontosságú számára a rendszeres aktív séta, mely a mozgásigény kielégítése mellett kisebb-nagyobb játékos feladatok megoldását is kell, hogy jelentse a kutya számára. Így nemcsak fizikailag, de szellemileg is tornázhat. Mindemellett nagyon lényeges, hogy fiatal és növendék korában lehetőség szerint minél kevesebbet tartózkodjon egyedül, felügyelet nélkül otthon. Ezzel elejét vehetjük annak, hogy unalmában szétszedje otthonunk bizonyos részeit. Szőrzete télen nem mindig nyújt megfelelő védelmet a hideg ellen, ezért zárt térben (lakásban) tartása javasolt.

Drótszőrű magyar vizsla gondozása

Nem igényel sok törődést, elég hetente egyszer egy erős sörtéjű kefével átfésülni, illetve vedlési időszakban ajánlott gumis kopókesztyűvel eltávolítani az elhalt szőrszálakat. Fürdetni csak akkor kell ha bundája nagyon elkoszolódott. Karmait viszont röviden kell tartani. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (fül, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése.

Drótszőrű magyar vizsla táplálása

Fontos a helyes táplálkozás kölyökkortól kezdve. Friss víz mindig álljon előtte. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Drótszőrű magyar vizsla szaporítása

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!