Havannai pincs

Havannai pincs
Eredeti nevem
Havannai pincs

A Havannai pincs egy arányos testfelépítésű kutya, aki a pincsek közül a legnagyobb, de még így is apró eb.

Feje  enyhén széles, ék alakú, koponyája lapos, kissé domború, sötétbarna, ovális, mélyen ülő szemeit szőre teljesen eltakarja, fülét is sűrű szőr borítja, lelogó és fejéhez simuló, kissé megemelve tartja a koponyájától. Ollós harapású.

Nyaka erős, mérsékelten hosszú, háta hosszú, ágyéka erős, bordái íveltek, tágak, hasa felhúzott, fara lejt. Végtagjai párhuzamosak és rövidek, magasan tűzött farkát a hátára kunkorítja.

Szőre nagyon hosszú, lehet egyenes és hullámos is. Farkán pehelyszerűen selymes. Színe lehet fehér, de ez a legritkább, inkább krém, fekete, dohánybarna, ezüst, vörösesbarna vagy foltos, gyakori a többszínű havanese.

Neked megfelelő fajta?

  • Mérsékelt szőrzetápolási igényű fajta: rendszeresen, hetente javasolt a bundáját átkefélni és az elhalt szőrszálakat eltávolítani. Alkalmi vágás vagy igazítás szükséges lehet.
  • Mérsékelt vedlés jellemzi: a bunda rendszeres ápolása csökkenti az elhullott szőrszálak mennyiségét.
  • Nehezen tréningezhető fajta: hasznos lehet számára a speciális engedelmességi tréningen való részvétel. Képzése kitartást igényel, első kutyás gazdiknak nem javasolt.
  • Ugat, ha őrizni kell a házat : figyelmezteti a tulajdonosokat ha ismeretlen személy érkezik a házhoz, de nem alkalmas házőrzésre.
  • Közepesen alkalmazkodóképes: lakásban és kertben egyaránt tartható. Teste képes kezelni a hőt, de nehezen viseli a hideget.
  • Meglehetősen aktív: Szüksége van a rendszeres testmozgásra, hogy megőrizze fittségét.
  • Gyerekeknek is ajánlott: megfelelő fajta gyerekeknek, szeretetteljes játékos és energikus fajta a gyerekek környezetében.

 

Havannai pincs tartása

Kiválóan tartható lakásban, családi házban, teraszon de kennelben nem érzi jól magát. Csakis beltéri tartásra javasolt! Nehezen viseli az egyedüllétet. Ha sokat van egyedül, nem kívánt magatartásformákat vehet fel. Mozgásigénye átlagos, napi 2-3 rövidebb séta elegendő számára.

Havannai pincs gondozása

Szőrzetével sokat kell foglalkozni. Legalább hetente kétszer jól ki kell kefélni, fésülni. Ajánlott a szőrvégeit egy töredezésgátló oldattal kezelni. Talppárnái között rendszeresen ki kell vágni a szőrt. Szemeit és füleit rendszeresen ellenőrizni kell és ha muszáj akkor tisztítani. Fogait hetente legalább kétszer-háromszor fogkefével javasolt megtisztítani, hogy megelőzzük a fogkő felhalmozódását és a benne rejlő baktériumok megtelepedését. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (bőr, fül, orr, száj, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése.

Havannai pincs táplálása

Életkorának megfelelő kutyaeledellel etesse. Ha mégis maradékot szeretne neki adni, akkor kerülje a főtt csontokat és magas zsírtartalmú élelmiszereket. Hajlamos az elhízásra tehát étrendjére oda kell figyelni. Friss, tiszta vizet pedig mindig biztosítani kell neki. A helyes táplálás segít az egészségi állapot valamint a szőr és bőr állapotának optimális szinten tartásában. Naponta 2x javasolt etetni. Friss víz mindig álljon előtte. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Ilyen esetben egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Havannai pincs szaporítása

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!