Hosszúszőrű skót juhászkutya

Hosszúszőrű skót juhászkutya
Eredeti nevem
Hosszúszőrű skót juhászkutya

A skót juhászkutya egy szikár, karcsú, feltűnően szépséges kutya, akiből sugárzik a méltóság.

Feje hosszú, elkeskenyedő, koponyája lapos, fülei nagyon beszédesek, nyugalmi állapotban hátracsapja, ha figyel akkor előrébb hajtja és fölemeli, hallása is különleges, mert állítólag másfél kilóméterről is meghallja a juhász hívását.

Szeme közepes nagyságú, mandulavágású és sötétbarna, a rigókék színű egyedeknél a szem színe is kék, harapása ollós. Nyaka szilárd, izmos, hosszú és jól ívelt, törzse hosszabb, mint amilyen magas, háta széles, enyhén az ágyéka fölé emelkedik, mellkasa mély, bordái jól íveltek, fara lejt, farka hosszú, alacsonyan tűzött, a csánkig leér.

Mellső végtagjai egyenesek, erősek, a hátsók izmosak, inasak, mancsa ovális alakú, talpa jó párnás, ujjai íveltek.

Bundája dús, duplarétegű, aljszőrzete vastag, fedőszőre egyenes és hosszú.

Neked megfelelő fajta?

  • Magas szőrzetápolási igényű fajta: szakmai ápolása elengedhetetlen. Rendszeres kefélés, alkalmi vágás szükséges.
  • Állandó és szezonális vedlés jellemzi: a bunda rendszeres ápolása csökkenti az elhullott szőrszálak mennyiségét.
  • Könnyen tréningezhető fajta: a képzése élvezhető, nem igényel sok figyelmet. Könnyen tanul. Hallgat a gazdira.
  • Ugat, ha őrizni kell a házat : figyelmezteti a tulajdonosokat ha ismeretlen személy érkezik a házhoz, közepesen jó házőrző fajta.
  • Közepes alkalmazkodóképességű: teste képes kezelni a hideg és meleg időjárást. Legoptimálisabb számára a lakásban tartás és a nagy mozgástér biztosítása lehet az akár kert vagy nagy szabad terület.
  • Meglehetősen aktív: Szüksége van a rendszeres testmozgásra, hogy megőrizze fittségét.
  • Gyerekeknek is ajánlott: megfelelő fajta gyerekeknek is.

 

Hosszúszőrű skót juhászkutya tartása

Nagy mozgásigényű kutya. Imád labdázni, apportírozni, hancúrozni, szereti a hosszú sétákat. Nyugodtan lehet póráz nélkül sétáltatni, nem távolodik el gazdájától. Imádja a vizet és nagyon szeret úszni. Kutyás sportokban kiváló eredményeket érhet el. Versenyek, amelyeken eredményesen szerepelnek: agilitási, engedelmességi vagy éppen terelési megmérettetések. A collie kiváló terápiás kutya is lehet, képes arra, hogy gazdája ágya mellett álljon és vigyázzon rá betegsége alatt. Ebben az esetben nyugodtan és barátságosan viselkedik. Napi kétszer 30–45 perces séta vagy játékidő elegendő számára, hogy mozgásigényét kielégíthesse. A Collie nem igazán javasolt lakásban való tartásra, hacsak a gazdi nincs otthon. Ha megkapja a napi lemozgatását, akkor egy nyugodt kutya, amely lakásban is nyugodtan viselkedik. Imádja az emberekkel való kapcsolattartást, nehezen viseli a magányt és a családtól messze való elkerítést. Kennelben tartása nem javasolt. Ha hosszabb ideig egyedül marad és unatkozik, akkor az rossz viselkedésformák felvételéhez vezet. Ennél a fajtánál az idő eltöltését ugatással töltik meg.

Hosszúszőrű skót juhászkutya gondozása

Vízálló bundával rendelkezik. Egész évben vedlik, de tavasszal felerősödik, amikor téli bundáját cseréli. Ha a kutya bundája vizes lesz többször töröljük át, hogy ne páljon be az aljszőrzet. Nyáron ez többnyire elegendő lehet, a hűvösebb időben azonban célszerű egy hajszárítót segítségül hívni. Hetente egyszer elegendő átfésülni szőrzetét, illetve vedlési időszakban naponta ajánlott eltávolítani ritka fogú fésűvel az elhalt szőrszálakat. Fürdetése évente egyszer ajánlott kifejezetten kutyáknak készült kímélő samponnal, hogy bundája ne töredezzen él és bőre ne száradjon ki. Ha körmei kopognak a padlón, akkor le kell vágni azokat. Hetente érdemes átnézni a bundáját valamint füleit, hogy megtaláljuk az esetlegesen megbúvó élősködőket vagy időben észrevegyünk esetleges elváltozásokat. Rendkívül fontos számára a rendszeres ápolás, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a betegségek kezelése.

Hosszúszőrű skót juhászkutya táplálása

A táp típusát (puppy, junior, adult, stb…), mindig az adott kutya életkorához, aktuális tápláltsági állapotához, tartási körülményeihez, aktivitási szintjéhez válasszuk. Figyelni kell, hogy az eleség teljes értékű legyen és mindenképp vegyük figyelembe az adott kutya alapvető igényeit, mint az életkor, testalkat és a méret. Általános szabály: 8 hetes kortól - fél éves korig naponta 3-szor, fél éves kor és 1 éves kor között naponta kétszer, majd 1 éves kortól már csak egyszeri étkezésre van szüksége. (Ez tenyésztőnként változik, ki mit ajánl. Napi kétszeri kisebb adag is ajánlott 1 éves kor fölött) Friss víz mindig álljon előtte. Néhány kutya hajlamos a túlsúlyra, így figyelje a kutya kalóriafogyasztását és súlyszintjét. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Ilyen esetben egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Hosszúszőrű skót juhászkutya szaporítása

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!