Ír farkaskutya

Ír farkaskutya
Eredeti nevem
Ír farkaskutya

A durva szőrű agarak csoportjába tartozó ír farkaskutya 70 centi feletti marmagasságával a világ egyik legnagyobb kutyafajtája, de gigantikus méretei ellenére se nem testes, se nem lomha. Karcsú, atletikus kiállása méltóságteljes, ugyanakkor természetes drótos bundája miatt kissé loncsosnak, ziláltnak is hathat. Farka és törzse hosszú, válla és combja izmos, nyaka királyi tartású. Testéhez és fejméretéhez képest a fülei kicsik, úgynevezett rózsafülek. Sokféle színvariációban előfordulhat, de a szürke változat a leggyakoribb. 

Ír farkaskutya tartása

Az ír farkaskutya nagyon családbarát, szüksége van az emberi társaságra - vagyis elsősorban tágasabb lakásba, házba való, mert méreteinél fogva nagy a helyigénye, az egyedüllétet, kennelben sínylődést viszont nem kedveli.

A növekedési időszakban ügyelni kell arra, hogy az ízületeit ne terhelje fölöslegesen túl sok rohangálással, játékkal vagy lépcsőzéssel, felnőttként viszont szüksége van nem csak a rendszeres sétákra, de arra is, hogy agárként száguldozhasson kisebb távokon. Élvezi a játékot és futkározást más kutyákkal is, kerékpáros társnak is beszoktatható, de nincs igénye extrém hosszú sétákra. Kedveli az erdei kirándulásokat is, de azt mindig szem előtt kell tartani, hogy vadászkutyaként az orra könnyen “elviszi”, így nem bekerített területeken a legjobb mindig pórázon tartani. 

Ír farkaskutya gondozása

Az ír farkas ápolása nem igényel sok energiát: könnyen tisztán tartható a szőrzete, és ha a bundáját heti néhány alkalommal alaposan kikeféljük, az esetleg előforduló bőrbetegségeket is könnyebben észrevehetjük vagy megelőzhetjük. Évente 1-2 alkalommal kutyakozmetikusnál ajánlott a trimmeltetése.

Ír farkaskutya táplálása

Az ír farkaskutya jellemzően jó étvágyú fajta, de a minőség itt is előrébb való a mennyiségnél. Fontos, hogy korának, növekedési fázisának és méretének megfelelő  összetételű, kiegyensúlyozott étrenden legyen a kutya - lehetőleg sok hússal, kiegészítő zöldségekkel, de csak kevés gabonával. A kölyköknél az alapvetően gyors növekedés miatt érdemes az első évben kerülni a túl nagy energiatartalmú ételeket, amik tovább serkentenék a növekedést. A kálcium-foszfor arányra is különleges figyelmet kell fordítani a csontok megfelelő fejlődése érdekében.

Kölyök és felnőtt kutyák esetén is érdemes a napi ételadagot 2-3 részre osztva adagolni, egyrészt a nagytestű kutyáknak szükséges mennyiség, másrészt a gyomorcsavarodásra való hajlam miatt - ez utóbbi elkerülése érdekében etetés után elegendő időt kell hagyni a kutyának a pihenésre is, mielőtt aktív mozgásba kezdene. 

Ír farkaskutya szaporítása