Máltai selyemkutya

Máltai selyemkutya
Eredeti nevem
Máltai selyemkutya

A máltai selyemkutya egy nagyon elegáns, hosszú, büszke kutya.

Koponyája széles, arccorri része rövid, szeme kerek és sötét, háromszögletű füle lelogó és fejéhez simul, orrháta egyenes.

Nyaka lebernyeges, rövid, háta egyenes, erős, ágyéka izmos, mellkasa mély, bordái mérsékelten íveltek, fara széles és hosszú.

Végtagjai egyenesek, rövidek, mancsa kicsi, farkát hátára görbíti.

Szőrzete nagyon hosszú, egyenes, selymes, sűrű, lehulló és tiszta fehér.

Neked megfelelő fajta?

  • Mérsékelt szőrzetápolási igényű fajta: rendszeres kefélés, alkalmankénti vágás szükséges.
  • Minimális vedlés jellemzi: elhanyagolható az elhullajtott szőrszálak mennyisége
  • Átlagnál nehezebben tréningezhető fajta: hasznos lehet számára a speciális engedelmességi tréningen való részvétel. Képzése kitartást igényel, első kutyás gazdiknak nem javasolt.
  • Ugat, ha őrizni kell a házat : figyelmezteti a tulajdonosokat ha ismeretlen személy érkezik a házhoz, de nem riasztja el termete miatt a betolakodókat.
  • Közepes alkalmazkodóképesség jellemzi: lakásban és kertben egyaránt tartható, teste nehezen kezelni a meleg időjárást.
  • Kissé aktív: sokat dolgozó gazdiknak is jó választás alacsony mozgásigénye miatt.
  • Gyerekeknek is ajánlott: megfelelő fajta gyerekeknek is. Játékos, energikus, és szeretetteljes.

 

Máltai selyemkutya tartása

Naponta egyszer ajánlott sétáltatni. Lakásban való tartása kifejezetten ajánlott mérete és személyisége miatt. Szeret játszani, labdázni, de nagyon jól alkalmazkodik, ezért mozgásigényét magának is ki tudja elégíteni. Ne hagyd hosszú ideig egyedül. Ha mégis ilyen körülmények között él, hajlamos lehet a szeparációs szorongásra.

Máltai selyemkutya gondozása

Szőrzete nem hullik, de ajánlott naponta átfésülni és rendszeresen meg is kell fürdetni. A fejen lévő hosszú szőrszálakat érdemes felkötni. Pofáján kialakulhatnak könnyfoltok, ezeket az erre a célra szánt oldattal megakadályozhatjuk. A szeme sarkában növő szőrt ajánlott eltávolítani. Tanítsuk meg a kutyát, hogyan viselkedjen ápolása során. Ehhez a legmegfelelőbb idő amikor már elfáradt és magától is lefekszik. Bár a kölyök kutya még nem igényel sok gondozást, a tanítást ekkor célszerű elkezdeni. Bundáját minden második nap keféljük ki. Fésülés előtt használjunk egy-két csepp szőrmeolajat. Mindig a teljes szőrzetet fésüljük át. A fésülést kezdjük a hasi részen és onnan haladjunk tovább. A csomókat el kell távolítani. A csomót úgy tudjuk kifésülni, a elkülönítjük a többi szőrszáltól majd cseppentsünk rá egy kis sampont, vagy bőrolajat. Ezután könnyen szétszedhetjük az ujjunkkal majd végül ki tudjuk fésülni. Soha ne vágjuk le a csomót mert csak üres folt marad a helyén. Fürdetés előtt az összes csomót el kell távolítani, mert a víz hatására megkeményednek a bundában. Füleiket rendszeresen javasolt ellenőrizni és körmüket rövidre kell vágni ha túlnőtt. Fogait hetente legalább kétszer-háromszor fogkefével javasolt megtisztítani, hogy megelőzzük a fogkő felhalmozódását és a benne rejlő baktériumok megtelepedését. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (fül, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése.

Máltai selyemkutya táplálása

Máltai kutyák hajlamosak a hipoglikémiára ( alacsony vércukorszint). Ezért etetésük naponta többször (2 alkalommal) javasolt a vércukor normál szinten tartása miatt. Gyomruk érzékeny, ezért nem javasolt a maradékkal való etetésük. Ajánlott gyakorta száraz kutyakekszet adni nekik, hogy fogaikat tisztán tartsuk. Tiszta, friss víz mindig álljon rendelkezésére. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.

Máltai selyemkutya szaporítása

Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!