Macska ápolása helyesen: szőr, fog, fül, szem, karom
Hogyan kell ápolni a macskánk szőrét, hogyan tisztítsuk a fülét és a szemét? Válaszok a cikkben! RÉSZLETEK
A Pireneusi hegyikutya egy gyengéd, figyelmes, kedves, önálló, hűséges, makacs és csendes fajta.
A leggyakoribb színek: barna, szürke, piros, fehér.
Ahhoz hogy egészségét megőrizzük rendszeres testmozgásra van szüksége.
Használhatósága: őrző-védő, szánhúzás.
A fajta őseit a franciák patou-nak hívták. E kutyák feladata volt a gulyákat és nyájakat megvédeni a farkasoktól és medvéktől, de korabeli feljegyzések szerint őriztek kastélyokat, várakat és városfalakt is. A pireneusi hegyikutya kettős életet élt, hiszen megmaradt rettenthetetlen nyájőrzőnek, de évszázadokon át kedvelt kutyája volt az arisztokráciának is, egészen a francia forradalomig.
Ezek a kutyák túlnyomórészt fehérek voltak, kisebb szürke vagy barna foltokkal. Mivel igen hatalmas területen élt ez a fajta, magától értetődően nem lehetett teljesen egységes.
Egy 1874-es cikk két típus különböztetett meg: A Chien de Pyrénées occidentalt (nyugatipireneusi kutya), mely főképpen Bagneres-de-Bigorre környékén terjedt el, és a Chien des Pyrénées orientalt (keleti pireneusi kutya) mely korábban a Pireneusok azon körzetében terjedt el, amely Ariege megyével és az Andorrai Köztársasággal határos.
Amikor a XIX. század végén a francia kinológusok hozzákezdtek a pireneusi hegyikutyaszabályozott és fajtaazonos tenyésztéséhez, eredeti hazájában már meglehetősen ritka volt, hiszen jelentősen lecsökkent a medve- és farkas állomány, így a patoŰ elvesztette eredeti feladatát.
Élelmes hegyi vezetők azonban egyfajta élő szuvenírként kezdték tenyészteni a fajtát, mivel a hőforrások miatt a Pireneusok kedvelt üdülőhellyé vált, és a turisták szívesen vittek haza a hatalmas fehér állatokból, hogy otthon a sétányon villoghassanak velük.
A fajta fontos pártfogója volt Theodor Dretzen, aki H. von Bylandt gróf társaságában bejárta a Pireneusokat, tipikus pireneusi kutyák után kutatva. 360 kutyát mutattak meg neki, de csak hat felelt meg Dretzen elképzeléseinek. A felvásárolt kutyákra alapozta Zaila kennelét.
Több mint egy tucat kutyát tartott, egy öreg hegyivadász őrmester gondozta őket, naponta három órát futtatva az ebeket. A párizsi kiállításokra ntek, Dretzen két külön kupét foglaltatott kutyáinak, a szállodákban pedig két külön szobát.
Lepedőkkel bélelt kocsikban utaztak a kutyák, hogy ne piszkolják be magukat. Ha vidékre mentek, Dretzen két külön kupét foglaltatott kutyáinak, a szállodákban pedig két külön szobát.
1933-ban az American Kennel Club is elismerte a Pireneusi hegyikutyát.
700 - 800 cm | |
650 - 750 cm |
45 - 55 kg | |
45 - 55 kg |
Nagy, impozáns, erőteljes felépítésű kutya.
Feje hatalmas, mackós, de rendkívül arányos, megnyerő, koponyája domború. Szemei meglehetősen közel ülnek egymáshoz. Orrtükre fekete, fogazata hatalmas.
Füle kicsi, lelóg; oldalt a koponyájához simul. Háta erőteljes, mellkasa mély, legalább a könyökéig ér, hasa enyhén felhúzott. Végtagjai egyenesek, oszlopszerűek, mancsa nagy, boltozatos.
A testhossza kissé hosszabb, mint a marmagassága.
Bundája kettős rétegű, sűrű, egyensesszálú és fehér, amelyen megjelenhetnek szürke, barna, borz vagy vörösesbarna foltok. Az aljszőrzet gyapjas, a fedőszőr vastag, durva és mérsékelten hosszú.
Farkuk vége elgörbül, így hasonlítanak egy pásztorbotra.
Neked megfelelő fajta?
vastag, sűrű. Bundája kettős rétegű, sűrű, egyenes szálú. Hosszú, lelógó farkát dús szőrzet borítja. Szőrzete meglehetősen hosszú, tömött, szinte selymes; a leghosszabb a nyakán és a farkán; Színe hófehér vagy fehér, sárgásbarna foltokkal a fejen, a fülön, valamint a farok tövén.
A pireneusi hegyi kutya egy igazi házőrző, amely rajong a függetlenségért éppen ezért szüksége van megfelelő távolságra a gazditól.
Kedves kutya, szereti a gyerekeket. Idegenekkel szemben távolságtartó. Családját mindenáron megvédi.
Fontos számára a korai szocializáció. Rendszeres napi testmozgásra van szüksége (séta). Ideális gyalogos társ a hűvösebb hónapokban.
A fajta nehezen viseli a magas hőmérsékletet. Intelligens és hűséges gazdájához. Néha a makacsság is megjelenhet viselkedésében. Más kutyákkal szemben agresszíven léphet fel. Elsőkutyás gazdiknak nem ajánlott fajta.
Nyugodt és szelíd kutya. Intelligens, de makacs is, mivel független típus. Annak ellenére, hogy nagyon barátságos és engedelmes, kiváló őrző-védő kutya. Imádja a gyermekeket, nyugodt és megvéd minden olyan személyt vagy állatot maga körül, amely kisebb vagy éppen gyengébb. Barátságos más háziállatokkal szemben. Annyira nyugodt és jóindulatú, hogy manapság gyakran használják terápiás és mentőkutyákként is.
Bár csodálatos temperamentummal rendelkezik, viselkedése eltérő lehet. Ha kölyök és felnőtt korában nem kap megfelelő képzést és szocializációt agresszívvá, makaccsá és nehezen kezelhetővé válik. Az ilyen típusú kutya ugatós és hangos.
Legfőbb tulajdonságai: Rendkívül edzett, az időjárás viszontagságait jól tűrő, kiegyensúlyozott természetű, de vakmerő, kemény kutya.
Alkalmazása: Eredetileg a nyájat védte a farkasoktól, medvéktől, rablóktól. Később a hadsereg és a rendőrség alkalmazta, de hegyi mentőkutyaként, valamint személy- és vagyonvédelemre is jól használható.
Profil: mindenes munkakutya.
Nagyon lényeges ennél a fajtánál is a korai szocializáció megkezdése. Már 4-16 hetes korában hozzá kell szoktatni a kölyköt más emberi lényekhez, a zajhoz, az autóhoz. Ha ez nem történik meg, viselkedési problémák rögzülhetnek nála.
Gyermekszeretőnek születő kutya nem létezik, ezért mindig kellő fokozatossággal és megfelelő körültekintéssel kezeljük a kutya-gyermek interakciókat!
Oktatásában a pozitív motivációs technikák működnek igazán jól, amely segítségével erős kötődés tud kialakulni a gazdi és kutyája között. A lényeg, hogy az edzések rövidek és szórakoztatóak legyenek, amely segít abban, hogy a kutya ne veszítse el érdeklődését. A gorombaságot, durvaságot nem viseli jól.
Közel minden második kutyatulajdonos találkozik a szeparációs szorongással, ki hosszabb ki hosszabb ideig, ezért javasoljuk ismerd meg a tüneteit és első naptól kezeld a kutyád megfelelő módon.
Tartása kertben javasolt, magas kerítéssel körbekerítve. Napi rendszeres séták elengedhetetlenek számára. A nagy meleget teste nehezen tudja kezelni. Közepes aktivitási szinttel rendelkező kutya. A nagy Pireneusi kutyáknak naponta legalább 20-30 perces testmozgásra van szüksége, hogy aktív és egészséges maradjon. Pusztító hatású lehet, ha túl sokáig marad egyedül, mert unalmában és magányában nem tudja magát megfelelően lekötni. A kutyajátékok alkalmasak lehetnek arra, hogy lefoglalják és szellemileg stimulálják. Képzése néha kihívást jelenthet, de egyszerû is lehet, ha oktatása korán kezdődik. A sikeres edzés kulcsa a türelem és a következetesség. A póráz-képzés fontos, mivel ezt a fajtát pórázon kell tartani, nehogy 1-1 mókus vagy macska után iramodjon.
Célszerű minden nap megfésülni vagy kikefélni a szőrét. A tappancsára ügyeljünk, távolítsuk el az apró köveket, és a talppárnák között növő szőrszálakat. Egy saras kutya bundája száradása után tisztává válik, ugyanis a kosz kipereg belőle. Samponos fürdetése félévente ajánlott. Füleiket, hallójárataikat rendszeresen javasolt ellenőrizni van-e benne kosz és körmüket rövidre kell vágni. Fogait hetente legalább kétszer fogkefével javasolt megtisztítani, hogy megelőzzük a fogkő felhalmozódását és a benne rejlő baktériumok megtelepedését. Hetente egyszer javasolt a kutya gondos átnézése (fül, bunda, karom és közei). Rendkívül fontos a rendszeresség, mert fájdalmas fertőzések megelőzésére szolgál. A megelőzés pedig sokkal könnyebb, mint a már kialakult betegségek kezelése. A Pireneusi hegyikutya hajlamos a fülgyulladásra, így hetente javasolt a fülek ellenőrzése és megtisztítása.
Naponta 2x javasolt etetni. Friss víz mindig álljon előtte. Súlygyarapodás esetén elkerülhetetlenné válhat a napi kalóriabevitel módosítása, illetve a mozgás mennyiségének növelése. Ilyen esetben egyeztessen állatorvosával! Az idősebb kutyák is hajlamosabbak a súlygyarapodásra, ezért szintén elengedhetetlen, hogy koruknak megfelelően táplálják és mozogjanak velük. Az elhízás sajnos több évvel megrövidítheti kutyánk élettartamát.
Előforduló ortopédiai problémák: csípő diszplázia, térdkalács ficam, panosteitis, osteochondrosis dissecans és osteosarcoma. Szem problémák: progresszív retina atrófia, szürkehályog. Egyéb betegségek: felfúvódás, gyomor torziós, tricuspidalis diszplázia és gerincvelői izomsorvadás.
Legyünk elővigyázatosak, és lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk! Olyat keressünk, akinek nincs túl sok kutyája, meg tudja mutatni a kicsik anyját, és családi környezetben neveli a kis kölyköket! Ne döntsünk automatikusan az alacsonyabb vételárat kínáló tenyésztő javára! Lehet, hogy az egyszeri többletköltséggel borsos állatorvosi kiadásokat spórolunk meg, arról nem is beszélve, hogy jó idegrendszerű, kiegyensúlyozott kutyához jutunk. A felelősségteljes tenyésztés ugyanis nemcsak több időráfordítással, de több kiadással is jár - pl. jó minőségű táppal eteti a kutyákat, vitaminokat kapnak, egészségügyi szűrővizsgálatokon vesznek részt és igazolásokat kapnak azokról amely biztosíték számunkra, a szülők kiállításokon vesznek részt stb. - mint az úgynevezett szaporítás, ezért a kölyök ára is magasabb, de cserébe jobb minőséget és egészségesebb lelkületű, jól szocializált kedvencet kaphatunk. Ezt mindig mérlegeljük egy vásárlás előtt, mi az ami számunkra igazán fontos!