Macska ápolása helyesen: szőr, fog, fül, szem, karom
Hogyan kell ápolni a macskánk szőrét, hogyan tisztítsuk a fülét és a szemét? Válaszok a cikkben! RÉSZLETEK
Eleven, bár néha kissé önfejű szeretbomba a portugál vízikutya, remek társa az aktív sportolóknak és a gyermekes családoknak is. Nevelésekor résen kell lenni, mert hajlamos a határait próbálgatni újra és újra, nem kellőképp határozott gazdi mellett akaratos viselkedésűvé válhat.
Ahogy a neve is mutatja, igazán vízközelben van elemében, de a szárazföldön is nagy munkakedvű. Hűséges, ragaszkodó, és szinte mindenkivel barátságos fajta. Nem szeret egyedül lenni, nagyon társaságkedvelő és emberközpontú.
Különösen vonzóvá teheti, hogy lakásban is bátran tartható, és szőrallergiásoknak is az egyik legjobb választás lehet, mivel nem hullatja a szőrét.
A Cão de Água Português legrégebbi ősei valószínűleg Afrikából kerültek az Ibériai félszigetre, ahol pásztorkutyákkal kereszteződve halászokat segítő kutyaként működtek. Nem csak a hajókat és a rakományt őrizték, de a vízbe esett embereket és hálókat is kimentették, a hálóból kiszökött halakat visszaterelték. Az egyre fejlődő technikával párhuzamosan aztán egyre kevesebb szükség volt rájuk, majdnem teljesen el is tűnt ez a vízi mindenes - 1970-ben a portugál vízikutya volt a legritkább fajta, mindössze 50 példányról lehetett tudni.
Ezt követően portugál és amerikai tenyésztőknek köszönhetően éledt újra a fajta, kifejezetten népszerű pedig azután lett, hogy Barack Obama elnök két portie-t költöztetett a Fehér Házba. A legtöbb portugál vízikutyát ma is az Egyesült Államokban tartják.
50 - 57 cm | |
43 - 52 cm |
22 - 27 kg | |
16 - 23 kg |
Közepes méretű, de nagyon izmos, robosztus megjelenésű kutya a portie. Erős, dús a szőrzete, akár a rövid, tömött, göndör szőrű változatról beszélünk, akár a hullámosabb, hosszabb szőrű verzióról.
Kiállításokra rendszerint oroszlánosra nyírják: a teste hátsó részén rövid a szőr, elöl pedig hatalmas a sörénye. Házikedvencként tartva praktikusabb az egyenletesen középrövidre nyírt bunda (retriever clip). Színe többféle lehet a fekete, fehér és csokibarna árnyalatok valamelyikében vagy ezek foltos keverékében.
Füle lelógó, kitartó úszóként mellkasa és lábai nagyon erősek. Határozott kiállása ellenére megjelenésében is barátságos, általában bohókás küllemű, nyugalmat árasztó fajta.
A portugál vízikutyák rendszerint a fekete és barna különböző árnyalataiban fordulnak elő, a fajtasztenderd szerint legfeljebb 30% lehet a bundájukban a fehér szín aránya. Kétféle szőrváltozata ismert, a hosszabb és hullámosabb, valamint a göndörebb, rövidebb, tömött bojtos - mindkét változat dús és erős.
Szőrét nem hullajtja, azaz jó eséllyel a szőrallergiások számára sem jelenthet gondot a tartásuk, de természetesen nincs rá garancia.
A Cão de Água Português számos előnyös tulajdonsága mellett könnyű lehet elfeledkezni arról, hogy erős akaratú, temperamentumos, néha kifejezetten makacs kutyáról van szó, pedig a nevelésénél ezeket muszáj figyelembe venni, ha hosszú távon harmonikusan szeretnénk együtt élni ezzel az eleven szeretetörvénnyel.
Értelmes, barátságos, nagy munkabírású és szeret is dolgozni, emelett nagyon hűséges, intelligens és okos fajta, aki imádja az emberek társaságát. Következetes nevelés nélkül azonban gond nélkül bárki fejére nő és érvényesíti az önálló akaratát, ha pedig főnöknek hiszi magát, a territoriális ösztöne akár harciassá is teheti. Nagyon fontos, hogy ha családi kutyaként tartjuk, már jó előre érdemes tisztázni a család minden tagjával a szabályokat - a portie nagyon okos, könnyen felismeri a gyenge láncszemeket, és bizonytalanabb gazdik esetén rögtön a saját kedvére alakítja a lazább helyzeteket, megpróbál feljebb lépni a rangsorban, igyekszik kibújni az engedelmesség alól. Tudni kell ugyanakkor, hogy keménykedéssel és erőszakkal nála semmire sem megyünk, csak a határozott következetesség működik.
Mint minden más fajtánál, a portugál vízikutyánál is fontos a korai, aktív szocializáció, lényeges, hogy minél több emberrel, kutyával és helyzettel találkozzon már kicsi korától kezdve.
Aktív, mozgékony kutyáról van szó, tehát az is fontos, hogy mindig kellőképp le legyen mozgatva, máskülönben a felgyülemlett energiáit szívesen használja rosszalkodásra. Az egyedüllét sem tesz neki jót, nehezebben kezelhetővé válik tőle.
Nagyon ragaszkodó és társaságkedvelő, imád szoros fizikai közelségben lenni a családjával. Gyerekekkel, más kutyákkal és egyéb háziállatokkal is jól kijön.
Kiváló úszó és búvár, nagyon boldoggá tehetjük, ha tóhoz vagy folyóhoz visszük, bár megvan a hajlama arra, hogy a gyanútlan fürdőzőket is megpróbálja kimenteni a vízből. Víz közelében nem is érdemes megpróbálkozni azzal, hogy távol tartsuk a hullámoktól…
Aktív, sportos kutya a portie, vagyis nagy a mozgásigénye. A legboldogabb természetesen vízközelben lehet, ha van rá lehetőség, minél gyakrabban vigyük ilyen környezetbe - a dobálós játékokat is ott élvezi a leginkább. Itthon még nem túl elterjedtek a water trial foglalkozások, de jó tudni, hogy ezt az úszós-búvárkodós programot gyakorlatilag a portugál vízikutyáknak találták ki…
Szeret túrázni, futkározni és bírkózni is, a legtöbb szabadtéri sportban és kalandban szívesen lesz a társunk, élvezi az agility foglalkozásokat és a flyballt is. Ha mozgásigénye rendesen ki van elégítve, a lakásban tartva is nyugodtan fog viselkedni - természetesen nem sértődik meg, ha esetleg van egy saját, biztonságosan körbekerített kertje…
Mivel értelmes, okos, és munkakedvelő kutyáról van szó, a tanítása nem nehéz, de oktatását és nevelését is érdemes inkább a játékosság, motiváció és dícséret köré rendezni, mint a büntetés vagy a szidalmazás eszközeivel élni.
Leginkább olyan gazdihoz való, akinek már van némi kutyás tapasztalata, és képes kezelni a portie makacsabb hangulatait.
Akár kiállítási kutyáról, akár házikedvencről van szó, a Cão de Água Português szőre mindenképp igényli a rendszeres ápolást és karbantartást. A rövid, göndör szőr kevésbé gubancolódik, mint a hosszabb, hullámos változat. Hetente többször is érdemes átmenni a portie bundáján kefével és fésűvel, néhány havonta pedig kutyakozmetikusnál vágathatjuk rövidre a szőrét. Fontos odafigyelni arra, hogy a talppárnák közt növő szőrt is rendszeresen nyírjuk.
Ha nagyon szükséges, samponos fürdetésre is sor kerülhet, de figyelni kell arra, hogy ne puhuljon fel túlságosan a kutya szőre.
A portugál vízikutyának nincs szüksége speciális diétára. Válasszunk számára aktív, sportos, középtermetű kutyáknak kifejlesztett tápot, amiben egészséges arányban van jelen a fehérje, a szénhidrát, a szükséges vitaminok és ásványi anyagok.
A portugál vízikutya alapvetően egészséges fajta, nem hajlamos jobban a betegségekre, mint az átlag.
Előfordulhat persze nála is a rengeteg más fajtát is érintő csípőízületi diszplázia és a vakságot okozó retina aatrópia, illetve néhány szívbetegség. Ugyan nem nagytestű kutya, de az ízületeit így is igénybe veheti az, hogy természeténél fogva igen mozgékony, emiatt ügyelni kell rá, hogy másfél éves kora előtt semmiképp ne legyen fizikailag túlterelve.
Jó tartási körülmények mellett egy megbízható tenyésztőtől származó Cão de Água Português akár 14-15 évet is élhet.