
A dülmirigygyulladás sokak életét keseríti meg. Főleg, ha a probléma rendszeres jelenlétéről beszélünk. Mik a tünetei, és mit tehetünk ellene? Hova forduljunk, ha ilyen problémánk adódik?
Mi az a dülmirigygyulladás?
A dülmirigygyulladás az egyik leggyakoribb, férfiakat érintő panasz. Ugyanis a férfiak közel 10 százalékát érinti ez a megbetegedés. A dülmirigygyulladás, más néven prosztatagyulladás hátterében sok esetben baktériumok állnak. Azonban vannak esetek, amikor a szakemberek nem tudják kimutatni a gyulladás bakteriális hátterét.
A prosztatagyulladás minden korosztályt érint, hiszen fiatalok is elkaphatják. Ha már hónapokig tartó tünetekről van szó, akkor krónikus dülmirigygyulladásról beszélhetünk.
A prosztatagyulladás kialakulásában szerepet játszhatnak bakteriális fertőzések. De autoimmun betegség is állhat a gyulladás hátterében, valamint kiválthatja a stressz is.Az is előfordulhat, hogy hormonális eltérések állnak a probléma hátterében.
Mik a dülmirigygyulladás tünetei?
A dülmirigygyulladást többek között arról lehet felismerni, hogy a megszokottnál gyakrabban jelentkezik vizelési inger. Persze idővel a gyulladás fájdalmas panaszokat is okoz, mely minden, az alhas tájékán lévő szervet érinthet. Egyaránt érezhetünk fájdalmat a gáttájékon, valamint vizelés és székletürítés közben is. Ilyenkor a fájdalom égető érzés formájában jelentkezhet.
A dülmirigygyulladás tünetei minden esetben diszkomfortérzettel járnak, például feszült nyomás a lágyék környékén, a már említett alhasi területen. Vagy épp enyhe vagy erős herefájdalom is megjelenhet. Jellemezheti még merevedési zavar is. A tünetek kihatnak az életminőségre, nem csak a szexuális életre, de az alvásra és a mindennapokra is.
Fontos, hogy ha a prosztatagyulladás tüneteit észleljük magunkat, azonnal keressünk fel urológus szakorvost, mivel a szövődmények hatására más, további gyulladások is felléphetnek. A prosztatagyulladást mindenképpen kezelni kell.
Hogyan kezelik?
A szakorvosok általában antibiotikum tartalmú kúrát szoktak alkalmazni, hogy minél gyorsabban elmúljon a gyulladás. Sok szakember támogatja a kiegészítő kezeléseket, például a gyógyteák, mint természetes gyulladáscsökkentők fogyasztását. Ilyen tea lehet a fűrészpálma termése, a kisvirágú füzikéből forralt tea, vagy épp a nyárfakéregtea. Segíti a szervezet tisztulását, ha sok folyadékot fogyasztunk.
Hogyan előzhetjük meg a prosztatagyulladást?
A prosztatagyulladás megelőzéséhez egyrészt javasolják a monogám szexuális életet, és általában a fokozott higiéniát. Ennek az az oka, hogy a baktériumok akár a húgycsövön keresztül, szexuális együttlét során is bejuthatnak az érintett területre. Emellett a kiegyensúlyozott táplálkozás, a fűszeres ételek kerülése is fontos lehet. Ha sok folyadékot fogyasztunk, akkor könnyebben, gyorsabban távoznak a baktériumok is.