Az éghajlatváltozás és a fosszilis energiaforrások visszaszorulása mellett az innovatív technológiai megoldások előretörésével az építőiparban jelenleg jelentős változások zajlanak. Ez a gyors fejlődés nem csak a jövő, de már a jelen otthonainak építészeti megoldásait is meghatározza. De milyen is egy jövőbe mutató otthon? Cikkünkből kiderül!

Mitől lesz korszerű egy otthon?

Legyen szó építésről vagy felújításról, ahhoz, hogy egy épület hosszú ideig szolgálja lakói kényelmét, és ebben a gyorsan változó korban is sokáig korszerű maradjon, sok feltételnek kell megfelelnie.

Már az épület tájolása is nagyon fontos, hiszen nagyban befolyásolja az épület fogyasztását és a szükséges árnyékolástechnikai megoldásokat. Az alap, a falak és a tető megfelelő szigetelése, valamint a korszerű nyílászárók beépítése ma már elmaradhatatlan követelmények a kedvező energetikai besorolás eléréséhez.

A szigetelés mellett azonban a légcserére is nagyobb figyelmet kell fordítani, és az energiatakarékosság érdekében a hagyományos - nem túl hatékony és pazarló - szellőztetési módokat kerülni kell.

Mivel fűtik majd a jövő épületeit?

Az elektromos áram felhasználásával történő fűtés a korszerűtlen épületek esetében drágának számít, de a jövőben mindenképpen ez a fűtési mód lesz a jellemző. Hogy miért? Az áram könnyen szállítható és tiszta erőforrás, amely napelemek segítségével akár helyben is előállítható, ráadásul meglehetősen olcsón. Az elektromos energia azért is jövőbe mutató, mert az épület fűtésén kívül biztosítható vele a hűtés és a különböző energiahatékonyságot növelő épületgépészeti berendezések működtetése is.

A jövő otthonainak 4 legfőbb ismérve

A legfontosabb ismérvnek az energiahatékonyság számít, hiszen a segítségével a többi tényező is könnyebben megvalósítható. A korszerű építő- és szigetelőanyagok alkalmazása mellett a hatékonyságot növeli a hővisszanyerős berendezések alkalmazása, amelyekkel a hőveszteség minimálisra csökkenthető.

Az energia előállítása szintén fontos szempont. Mint már említettük, ez káros anyag kibocsátása nélkül, akár helyben is megoldható napelemek segítségével, és egy alacsony energiafelhasználású épület esetében gazdaságossága is megkérdőjelezhetetlen.

Az energia tárolása kulcsfontosságú a fotovoltaikus rendszerek esetén, hiszen ezek nappal termelik az áramot, míg a felhasználás csúcsideje általában az esti órákra esik. Ennek áthidalására szolgálnak a nagy teljesítményű akkumulátorok és a korszerű melegvíz-tároló berendezések.

Végül említést érdemel az energiamenedzsment, amely összehangolja és optimalizálja a megtermelt energia tárolását, valamint felhasználását.

értékelés