Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

A fogszuvasodás, a fogínybetegségek vagy a fogcsikorgatás egyaránt nagyon kellemetlenek tudnak lenni. Komoly gondot okozhatnak a mindennapjaidban. Bármilyen hihetetlennek tűnik, de a fogbetegségek is kialakulhatnak lelki tényezők miatt.

A fogbetegségek kialakulásának oka

Azért, hogy egy-egy fogbetegség miért alakul ki, számos tényező tehető felelőssé. Az ok a genetikai hajlamtól kezdve a rossz szájhigiénés körülményeken át a túl sok finomított, cukros étel fogyasztásáig széles skálán mozog. De arra te sem sokszor gondoltál még, hogy akár egy lelki eredetű probléma is kifejeződhet fogászati probléma formájában.

 

Emlékezz vissza, mi történik akkor, amikor szorongsz vagy félsz. Nem csak a torkod szorulhat el, hanem a fogaidat is csikorgathatod. A depresszió sem csak a szomorúságban mutatkozik meg, hanem számos testi tünetet generál. Gyakori a fáradtság, gyengeség, fej- és hátfájás, szédülés, étvágytalanság. Ilyenkor nem elegendő a fizikai tünetek enyhítése, hanem mélyebbre kell ásni ahhoz, hogy jobban érezd magad.

 

A stressz fogérzékenységben is megnyilvánulhat

A stressz negatív hatásai miatt létrejövő tünetek közül a legtöbben a fejfájást és a szédülést szokták emlegetni, pedig a fogfájás és a fogak érzékenysége is kialakulhat miatta. A nehezen megoldható problémák miatti feszültség sokszor fogcsikorgatásban is megnyilvánul, ami nem tesz jót sem a fogzománcnak, sem a fog statikai állapotának.

 

A stressz komoly elváltozásokat okozhat a szervezetedben, és ez alól a fogaid sem képeznek kivételt. A fogínyvérzés, a szájüregi problémák, a fogszuvasodás gyakran az idegeskedés miatti túlzott gyomorsavtermelés okán alakul ki. Miért? Mert a reflux során a szájüregbe kerülő gyomorsav roncsolja a fogak szerkezetét.

 

Amikor a fogfájás lelki eredetű

 

Milyen lelki gondok okozhatnak heves fogfájást? A döntésképtelenség, a számodra megoldhatatlannak tűnő problémák, az elfojtott érzelmek, a pillanatnyi stressz gyakran heves fogfájdalom formájában jelentkeznek. Ebben az esetben nem elegendő a tüneti kezelés, hanem a lelki gondok megoldására is törekedned kell. Ha megszűnik a lelki probléma, megszűnik a fájdalom is.

 

A stressz fogszuvasodást is okozhat. Ennek is megvan a maga logikus magyarázata. Stressz hatására nemcsak a gyomorsavtermelés nő meg (ami refluxot okozva önmagában is veszélyes a fogazatra), hanem megváltozik a száj pH-értéke is. Ez rongálja a fogzománcot, ami így könnyebben elkopik, szabad utat engedve a gyulladást okozó baktériumoknak.

 

Mit tehetsz a lelki eredetű fogászati problémák ellen?

A budapesti Jildent Clinique szakorvosai mindent megtesznek azért, hogy a náluk jelentkező páciensek fogászati gondjait megoldják. A szűrővizsgálatok során idejekorán észreveszik a fogzománc savak által okozott elváltozásait, a fogínygyulladást és vérzést.

 

Az okok közös felkutatásával, az alapprobléma kezelésével pedig elejét veszik a további fogromlásnak, illetve más betegségek kialakulásának.