Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Szakemberek szerint közel tíz százalékos bővülési ütemmel tér vissza az out-of-home a világjárvány okozta lemaradásból, és az FMCG szektor hirdetési kiadásai pedig 2023-ra meg fogják haladni a 2019-es szintet. A Publicis Groupe Hungary tagügynökségének, a Zenith-nek az előrejelzése arra is kitér, hogy a digitális átalakulást Kína vezeti, ahol az FMCG teljes hirdetési költségvetésének több mint hetven százalékát már digitális megoldásokra fordítják.
Az FMCG Food and Drink elnevezésű, tizenkét meghatározó piacra, így Ausztráliára, az Egyesült Államokra, az Egyesült Királyságra, Franciaországra, Indiára, Kanadára, Kínára, Németországra, Olaszországra, Oroszországra, Spanyolországra és Svájcra kiterjedő előrejelzés szerint bőven a szegmens összes hirdetési kiadására becsült 4 százalék feletti ütemben, éves szinten 7 százalékkal növelhetik a digitális csatornákra fordított reklámköltéseiket 2023-ig az FMCG (azaz a Fast-Moving Consumer Goods, magyarul gyorsan forgó fogyasztási áruk) szektorhoz tartozó étel- és italmárkák. Ebben nagy szerepe van a technológiai fejlődésének is, amely a fent említett területek mellett hatással van például az online szerencsejáték iparra is, ahol a modern trendeknek köszönhetően már mobilról is lehet játszani akár a bet365 oldalával, és ismerkedni a kaszinó tulajdonságaival.
Továbbra is tévére költenek a legtöbbet
A gyorsan forgó fogyasztási áruk piacán elérhető márkák továbbra is a hagyományos tévékre támaszkodnak márkaismertségük maximalizálása és a lehető legtöbb fogyasztó elérése érdekében, ez alól csak Kína kivétel. A többi vizsgált ország költségvetésük 52 százalékát költi el a történelmileg kimagasló elérést adó televíziókban. Mindez egyébként a duplája a teljes reklámpiacra jellemző 26 százaléknak, azonban ez egyre kisebb hatékonyságúnak bizonyul, a szegmens kénytelen követni a digitális csatornák irányába távozó közönségét. Ezáltal lesz a győztes az out-of-home.
Az ügynökség szakemberei azt vetítik előre, hogy a koronavírus-járvány visszaszorulásával a forgalom visszatér a korábbi kerékvágásba, a digitális kijelzők pedig még hatékonyabbá teszik a fogyasztók elérését célzott és releváns hirdetésekkel. Előrejelzéseik szerint 2020 és 2023 között 9 százalékkal nőhetnek évente az FMCG márkák ez irányú hirdetési kiadásai, amely az out-of-home piaci részesedését 6,1-ről 7 százalékra tornázza fel.
Kínai márkák a reklámköltségvetésük 71 százalékát fordították digitális hirdetésekre
Noha a Publicis Groupe Hungary tagügynökségének szakemberei szerint a teljes reklámköltést tekintve a Fast-Moving Consumer Goods szektor éllovasa (14 százalékos éves növekedési ütemével) India lesz, a digitális úttörő kétségtelenül a világ legnépesebb és Kelet-Ázsia legnagyobb országa, Kína. A távol-keleti ország étel- és italmárkái már a 2020-as esztendőben is reklámköltségvetésük 71 százalékát fordították digitális hirdetésekre, szemben a 12 országot felölelő piac 46 százalékával. De mi van a fókuszban? A válasz egyértelmű: továbbra is az online videóplatformok, amelyekre tavaly az összes kínai reklámkiadás 35 százaléka ment el. Mint azt a hozzáértők mondják, ezek nem csupán magas és széles körű elérést nyújtanak, de a kereskedelmi partnerségekre is nyitottak, akár az online műsorokban megjelenő hirdetésekről, akár influenszerek speciális élő közvetítéseiről van szó.