Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Merre tartanak a kriptovaluták, van-e még jövője, érdemes-e befektetni? Az alábbi posztban választ adunk a kérdéseidre!
Kriptovaluták – indokolatlan kockázat vagy a jövő valutája?
Az elmúlt közel két, két és fél év átalakította a kriptopénzek világát. Minden eddiginél gyorsabb volt a növekedése, ugyanakkor a jövője még soha nem volt ennyire bizonytalan. A rengeteg szabadidővel és kevés olyan tevékenységgel, amire pénzt költhetnének, sok fogyasztó a világjárvány során először vetette bele magát a kriptokereskedésbe.
A hétköznapi fogyasztók, akik közül sokan nem tudták pontosan, mi is az a blokklánc, követték a Reddit-threadeket, ahol a "stonks"-ról és a "gyémántkezekről" szóló beszédek ezreket késztettek arra, hogy kollektíven "a holdra" fújják bizonyos eszközök árát. Ez a "mémrészvények" egy teljesen új kategóriájához vezetett, életet lehelve az olyan fizetésképtelen vállalatokba, mint a GameStop és az AMC, és alapjaiban rázta meg a piacot. Azt talán pedig nem is kell külön kiemelni, hogy ma már nyerőgépek és online kaszinók is működnek kriptovalutával.
Változó trendek az újabb évtizedben
Mindez egyetlen nagy trendhez vezet. A kriptopénz, amelyet egykor csak az establishment-ellenes befektetők viszonylag szűk közössége értett meg, mostanra háztartási névvé válik - méghozzá gyorsan. Elemzők becslése szerint a globális kriptopénzpiac 2030-ra több mint háromszorosára nő, és közel 5 milliárd dolláros értéket fog elérni. Akár be akarnak szállni, akár nem, a befektetők, a vállalkozások és a márkák nem sokáig hagyhatják figyelmen kívül a kriptovaluták növekvő áradatát.
De úgy tűnik, a kripto sehol sem tud elmenekülni a paradoxonok elől. A befektetők hisznek a szabályozásban, mégis aggódnak a szabályozás számos hatása miatt. Környezettudatosak, de a kriptónak hatalmas karbonlábnyoma van.
Ezeknek az árnyalatoknak a feltárása kulcsfontosságú az általános fogyasztói hangulat megértéséhez - és a fogyasztói magatartás előrejelzéséhez - a kriptopénzek nagyon bizonytalan jövője körül.
Intézményesített kriptovaluta-kezelés?
Újabban a kriptopénzek előnyei elkezdték vonzani az intézményeket, és a hagyományos pénzügyek igyekeznek kielégíteni a megnövekedett keresletet, például a U.S. Bank nemrég létrehozott egy bitcoin letétkezelési szolgáltatást, amely lehetővé teszi a fedezeti alapok számára, hogy részesedést vállaljanak a digitális valutában.
Míg a nagyobb befektetési pool nagyobb potenciált jelent a hétköznapi befektetők számára, a nagyobb intézményi részvétel egyben veszélyezteti a digitális valutáknak a hagyományos pénzügyeken kívüli működését is. Itt kezdődik a paradoxon.
Az elmúlt években a kriptopénzekbe áramló intézményi pénzek elkezdték megváltoztatni a piac erőviszonyait. Tizenhárom évvel ezelőtt a kriptopénzek abból a vágyból toborozták a felhasználókat, hogy felrázzák a pénzügyek exkluzív, intézményesített világát; hogy széles körben elérhető módot teremtsenek a pénzmozgásra és az áruk és szolgáltatások kifizetésére, függetlenül az egyéni körülményektől.
A hagyományos bankokkal ellentétben a kriptovalutával való kereskedéshez még címre sem volt szükség; mindössze egy internetkapcsolatra volt szükség. A kriptopénz elvileg a mindennapi felhasználók kollektív cselekvéseire támaszkodik az önszabályozásban; ők tartják biztonságban és naprakészen a tranzakciók főkönyvét - a blokkláncot -, és a folyamat lehetővé teszi, hogy bárki, aki rendelkezik számítógéppel, érméket bányászhasson.
Újfajta bányászat, növekvő érték
Tekerjünk előre 2021-be, és a kriptopénzek jövője egészen másképp fest. Már nem a kriptórajongók bányásszák a bitcoint, és nem is ők az egyetlenek, akik profitálnak a sikeréből. Idővel a bányászhálózatot néhány vállalat körbezárta, akik képesek biztosítani a hatalmas mennyiségű számítási teljesítményt és áramot, ami a nagyarányú bányászathoz szükséges, így a független felhasználók számára nagyon nehézzé vált a bekapcsolódás.
Ugyanakkor az a felismerés, hogy a hatalmas vállalati befektetések, mint például a Tesla által végrehajtott egyik, amely miatt a bitcoin ára egyetlen nap alatt 20%-kal megugrott, további kétségeket ébresztett azzal kapcsolatban, hogy a piac valóban mennyire demokratikus.
Ami egy marginális mozgalomnak indult, az, mint oly sok más dolog, a saját sikere miatt vált vállalati jellegűvé. A befektetők számára azonban sokat számít, hogy milyen lesz a kormányzati felügyelet részleteiben. Egyrészt sok befektető úgy véli, hogy a nagyobb szabályozás legitimálhatja a még csak most induló piacot - lehetővé téve, hogy több vállalkozás fogadjon el digitális valutákat, növelve azok értékét és biztonságát a csalásokkal szemben, miközben csökken a volatilitás és a bűnözés.
Negatív változások jöhetnek?
Másrészt sokan aggódnak amiatt is, hogy a kriptopénzek szabályozása hatékonyan korlátozhatja a kriptopénzek peer-to-peer jellegét, ami a kezdeti befektetőket vonzotta. A kriptopénzek szabályozásának hátrányait potenciálisan nagyobb fenyegetésnek is látják, nem csak a pénztárcájukra, hanem az egyéni szabadságjogokra is, amelyeket jelenleg a decentralizált és anonim piacon tapasztalnak.
A paradoxon itt a szabályozás akarása és a kriptográfia alapvető jellegének elvesztésétől való félelem közötti nehéz egyensúlyban rejlik, ami éppen a szabályozásból adódna. A szabályozás védelmet és stabilitást nyújt, míg a kripto a volatilitásból és az anonimitásból él. A valuták azonban nem működhetnek szabályozás nélkül, különösen nem olyan mértékben, mint amilyet a kripto elért.
A középút megtalálása egy törvénytelen árucikk szabályozása és a további értékteremtés lehetővé tétele között kihívást jelent majd a kormányok, az érmeváltók és a befektetők számára egyaránt. Emiatt a szabályozás támogatása nem a kormányok, hanem maguk a fizetési vállalatok és a tőzsdék felé irányul. Míg sok fogyasztó bizalmatlan az olyan iparágakkal szemben, amelyeknek megengedik az önszabályozást, ebben az esetben a kriptószabályozás egyedi kockázatainak lehetséges megoldásaként tekintenek rá. Bármit is tartogat a kriptopénz jövője, sok munkát kell elvégezni a kockázatok és a jutalmak egyensúlyának megteremtése érdekében, és rengeteg lehetőség vár azokra a márkákra és magánszemélyekre, akik vállalják a feladatot.
Összesítve
A kriptovaluták világa kifejezetten izgalmas, és ahogy azt láthattad, a változások folyamatosak. Ha szeretnél befektetni, akkor a kriptovaluták legfőbb előnyeit érdemes szem előtt tartani:
- Védett az inflációval szemben
- Önszabályozó
- Decentralizált
- Gyors
- Biztonságos és névtelen.
Még ha a jövő egy kicsit sem belátható, biztos, hogy még sokan sokági fogják a kriptovalutákat használni.