Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A melltartó napjainkban természetes kiegészítője a női ruhatárnak, azonban ez nem volt mindig így. Az 1800-as évekig nem létezett ez az alsónemű, amely tulajdonképpen a női mell eltakarására és megemelésére szolgál.
A megfelelő méretű és formájú melltartó az egész napos viselethez elengedhetetlen, kényelmet és komfortos érzést biztosít számunkra. A melltartó feltalálásának és történetének eredünk nyomába mai cikkünkben.
Fűzőből melltartó
Bár a fűző csodás alakot varázsolt a nők számára, de sajnos egyáltalán nem volt komfortos viselet. Ma már elmondhatjuk, hogy a csábító fehérneműben sokkal jobban érezhetik magukat a nők, mit a szűk fűzőben.
A mellük nagyságával elégedetlen hölgyek számára a szivacsos melltartók átmeneti megoldást jelenthetnek, de az Aesthetica Orvosi Központ szakértői mellnagyobbítást javasolnak. A módszer segítségével nemcsak a mellméret növelhető, hanem az önbizalom is. De hogyan is jutottunk el a fűzőtől a melltartóig?
A kezdetek
Herminie Cadolle az 1800-as években megunta, hogy szűk és kényelmetlen fűzőt kell viselni a felsőruházata alatt. Ezért Herminie kettévágta a fűzőt, és a felső részt pántokkal egészítette ki. Így a mellek megemelése és a csípő karcsúsítása kettévált. Találmánya népszerű lett, de 1905-ig csak a két darabot szettben tudták megvásárolni a hölgyek.
A melltartó őse után 1913-ban a New Yorkban élő Mary Phelbs Jacob volt, aki egy bálra kényelmetlen fűzője helyett szobalánya segítségével zsebkendőből és szalagokból összetekert kezdetleges melltartót készített. A később szabadalmaztatott találmányát egy fűzőgyártónak adta el, ahol továbbfejlesztették az ötletét.
Fémet a hadiiparnak
A könnyed anyagokból készült melltartóban a nők végre fellélegezhettek. A 20-as években pedig a háborús hangulatban a fűzőkből kinyert 28.000 tonna fém nagy segítséget jelentett a hadiipar számára.
Ebben az időben még nem létezett kosárméret, csak 1928-ban történt az áttörés ezen a téren, amikor Ida Rosenthal áttervezte a melltartót, nőiesebb formát adva ezzel a fehérneműnek. A 30-as években szárnyalt a melltartóipar. Ekkor már szintetikus anyagokból sztreccs-szatén szövetek felhasználásával egyre testhezállóbb darabok készültek.
Az 1940-es évektől napjainkig
A 40-es évek ismét mérföldkőnek bizonyultak a melltartókészítés terén. A drótbetétes, szivacsos push-up tökéletes melleket varázsolt, ráadásul a nylon anyagból készült változatok egyszerűen moshatóak, valamint könnyen száradó darabok voltak.
Az 1960-as évek lázadó fiatalai az elnyomás egyik jelképének tartották a melltartót, így ebben az időszakban szinte nem is viselték azt. Végül azonban a 70-es évek egészséges életmódhoz való közeledése, a sportmelltartók kényelmes, puha formái visszahódították a piacot.
A 90-es évektől a nőisség hangsúlyozására és a tökéletes alak kialakítására az innovatív csodamelltartóé lett a főszerep, mely képes volt egyszerre tartani és megemelni a kebleket.