-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A lovak a vadonban ménesbe szerveződve élnek, így sokkal védettebbek természetes ellenségeikkel szemben. A ménesen belül minden lónak megvan a maga szerepe és helye, ami erősíti a lovak túlélési esélyeit. Emiatt a természetes rangsor miatt, azok a lovak, amelyek nem tartoznak a ménesbe, elbizonytalanítják a ménes tagjait a ragsorban elfoglalt helyüket illetően. Ha kevés az élelem, a „kívülálló" lovak a ménes tagjaival versengenek a táplálékért, és a vezérmén vetélytársaivá válhatnak. Ennek következtében a vadlovak sajátos módon avatják be az új lovakat, és csak azok válnak a ménes tagjaivá, akikben kellően megbíznak, akihez hozzászoktak és akikkel sikerült kapcsolatot teremteniük.
Egy új ló beilleszkedése a tenyészeten belül semmiben sem különbözik attól a folyamattól, ami a vadonban zajlik. Ha az új lovat egyszerűen csak összeereszted a többiekkel, azt verekedéssel, komoly sérülésekkel járhat. Legtöbbször a vezércsődör az, aki a jövevényt üldözőbe veszi, és megpróbálja megharapni, megrúgni, hogy elűzze a ménesből. Mivel az „idegen" ló egy bekerített helyen nem képes elmenekülni, ez a támadó viselkedés folytatódik, amíg a gondozó közbe nem lép.
A fokozatos beilleszkedés szerepe
A legjobb, ha az új ló fokozatosan illeszkedik be a ménesbe. Először a jövevényt külön karámba, vagy legelőre kell kiengedni, amit egy kerítés határol el a ménes tagjai elől. A kerítésen át a lovak orra összeér, így megszagolhatják egymást, ugyanakkor megvédi az új lovat a lehetséges támadásoktól.
Ha a következő pár napban jól alakulnak a dolgok, keress egy „párt" az új lovad mellé. Nem mindig könnyű megfelelő társat választani a jövevény mellé. Meg kell figyelned a ménest, hogy megállapíthasd, melyik az a ló, amelyik a legélénkebben érdeklődik a jövevény iránt, melyik van legtöbbet az új ló közelében.
Ha az új lovat egy pár napra összezárod az újdonsült „barátjával", a két ló biztosan hamar összeszokik egymással. Ha kisebb ménessel rendelkezel, ezt a folyamatot többször is megismételheted, így a jövevény pár héten belül megismeri a ménes összes tagját. Ha ezek után, az új lovat a ménessel együtt engeded ki a legelőre, a konfliktusok is minimálisak lesznek.
Mivel az új ló társa gyakran megvédi a jövevényt az agresszívebb mének támadásaitól, a jövevényt előbb össze kell zárnod a ménes egyik tagjával, aki társa lehet. Még így is fennállhat az esélye annak, hogy a ménes egyik agresszívebb csődőre megtámadja az új lovat. Ilyenkor fontos, hogy a tulajdonos azonnal közbelépjen, hogy ő vegye át a vezércsődör szerepét, megfékezze a kötekedőt és helyreállítsa a rendet.
A táplálék
A másik fontos biztonsági intézkedés az, hogy elegendő élelmet, vizet és mozgásteret biztosítasz a lovaid számára. A legelőn tartott tenyészlovak esetében az általános szabály az, hogy egy lónak legalább 4.000 négyzetméternyi terület szükséges. Ha ennél kevesebb mozgásteret adsz, az biztosan versengést és konfliktusokat szirt a ménesen belül.
A beilleszkedés folyamata nagyon fontos egy új ló számára, éppen ezért nem szabad elsietni. A lovak képesek mélyen kötődni egymáshoz, és ha elegendő időt biztosítasz a jövevény számára, hogy a ménes többi tagjával összebarátkozhasson, akkor elkerülheted az esetleges sérüléseket.