-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ha tudod, hogy mi az, ami egy lónál normálisnak számít, akkor könnyű megállapítani, hogy a normálistól mennyire térnek el az adott életjelek.
Amikor a ló életjeleit vizsgálod meg, több dolgot is figyelembe kell venned. Természetesen nem csak ezeket vizsgálva derülhet fény arra, ha az állat beteg, de ezek is mindenképpen jó javallatok. Öt területet kell közelebbről szemügyre venned, ezek a:
- Vérnyomás
- Dehidratálás
- Szívritmus és pulzus
- Légzés
- Testhőmérséklet
Nem árt a ló életjeleit időnként megvizsgálni |
Keringés és dehidratálás:
A vérnyomását egy olyan részén kell lemérni a lónak, ahol nyálkás membránok vannak. Erre a legideálisabb a ló szája. Ha leszorítod egy hajszálerét az ujjaddal, azzal könnyedén megállapíthatod, hogy milyen a ló vérnyomása.
Egy igazi szakértő jól megnyomja a ló halvány rózsaszínű ínyét, amíg az a nyomástól lazacszínűvé nem válik. Ennek az egésznek két másodperc alatt kell megtörténnie. Ha viszont a bevörösödés több időbe telik, akkor a ló vagy dehidratált, vagy a vérkeringésével vannak gondok.
Egy „bőrmegcsípéses" vizsgálattal is azonnal kideríthetjük, ha a ló dehidratált-e, vagy sem. Normális körülmények között a lónak a bőre rugalmasnak kellene lennie.
Ha megcsíped a ló nyakán a bőrt, a bőre azonnal vissza kell térjen az eredeti állapotába. Ha viszont a bőr több ideig úgy marad, és csak nagyon lassan tér vissza a normális állapotba, akkor több mint valószínű, hogy egy dehidratált lóval állsz szemben.
Gyere közelebb, hadd lássalak |
Légzés és szívműködés
Egy kifejlett, pihenő helyzetben lévő állatnak percenként 28 - 40-et ver a szíve. Ezt a legkönnyebben a könyöke mögött, vagy a szügyénél lehet a legjobban érzékelni, esetleg a ló állkapcsa alatt, ha az ujjaiddal kissé lenyomod az ütőerét. Egy sztetoszkóp is segítségedre lehet a ló szívritmusának megmérésekor.
Ha az időd rövid, akkor mérd le a pulzust egy 15 másodperces intervallumban, az így kapott számot szorozd be néggyel, vagy mérd meg, mennyit ver 30 másodperc alatt, és a kapott számot szorozd be kettővel. De ne feledd, az izgalomtól, fájdalomtól, vagy testmozgástól is megnőhet a pulzus szám. A fiatalabb lovaknak is jóval gyorsabb a szívműködése.
A ló légzésének ellenőrzésekor azt kell megfigyelned, hogy hányat lélegzik egy perc leforgása alatt. Ezt úgy tudod a legkönnyebben megállapítani, ha a ló orrlyukait, vagy a horpaszát figyeled. A normális légzés egy pihenő helyzetben lévő lónál percenként 8-16.
A ló testhőmérséklete:
A ló normális testhőmérséklete 37,5 és 38,5 ˚C között mozog. Ez nagyjából 99.5 - 101.5 ˚F. A testhőmérsékletet egy az anus-ba bevezetett hőmérő segítségével történik. Amikor leveszed a ló testhőmérsékletét, feltétlenül a végbélbe kell vezetned a hőmérőt, mert ha a trágyába nyomod, akkor a mérő jóval magasabb értékeket fog mutatni.
Nyáron a testhőmérsékletük magasabb |
Természetesen ha odakint is nagy a forróság, akkor a ló testhőmérséklete is megemelkedhet ennek a hatására és a hőmérő a normálisnál egyértelműen többet fog mutatni. A fájdalomtól és a különféle megbetegedésektől is szintén feljebb ugorhat a higanyszál.
Ez volt az öt legfontosabb életjel, amit egy lótulajdonosnak tudnia kell, hogyan állapítson meg. Persze nem ez az egyetlen módja annak, hogy megállapítsuk, mitől szenved a ló. Azt sem árt megfigyelni, hogy mik a ló normális táplálkozási és ivási szokásai. Minél több időt töltesz el a lovaid között, annál könnyebben jössz rá, ha valami nem stimmel.