Légyszi, hívj végre állatorvost a lovadhoz...

Nagyon nehéz megfogalmazni, mikor, milyen esetekben hívj azonnal, hezitálás nélkül állatorvost, és melyek azok a problémák, amik kicsit várhatnak. Egy kisebb könyvet lehetne megtölteni ezzel a témával.

Ha Te is gyakran bújod a közösségi médiát, vagy a lovas fórumokat, el sem tudod kerülni az ilyesfajta kérdéseket: “A lovam néhány napja nem eszik, vagy csak nagyon keveset. Brutálisan lefogyott, az életkedve is elment. Szerintetek mitől lehet?”
Te mit teszel, ha ilyet olvasol? Én veszek egy mély levegőt és elszámolok tízig... Majd a sokadik ilyen után billentyűzetet ragadok.

Nagyon nehéz megfogalmazni, mikor, milyen esetekben hívj azonnal, hezitálás nélkül állatorvost, és melyek azok a problémák, amik kicsit várhatnak. Egy kisebb könyvet lehetne megtölteni ezzel a témával. Persze ez egyrészt nem is lehetne kérdés, hiszen lovad egészségügyi problémáinak kezelésében alapvetően az állatorvosod az illetékes. De ha nem vagy biztos benne, hogy halogathatod-e az állatorvosi vizitet, mindenekelőtt gondold át:

 

Ha magadon tapasztalnád a lovad tüneteit, akkor mit tennél?

 

Tehát, ha – a fenti esetnél maradva – már egy hete nem bírnál enni, brutálisan lefogynál és az élettől is elmenne a kedved, jó eséllyel még fájdalmaid is lennének, a neten kérdezgetnél ismeretleneket, vagy inkább egy szakember segítségét kérnéd?
De nézzünk még néhány esetet, van belőlük bőven a tarsolyomban:

“Vettem egy furioso csikót, egy hét múlva elkezdett köhögni, taknyos, csipás valoszínű megfazott (nem viszem vissza!) Ridegben volt! nem kehes! Erre a megfázásra. taknyosságra lehet valamit csinálni? atlagban mennyiért ad erre egy szurit az allatorvos? vagy valami gyogyszert? Vagy én adjak neki valamit neha köhög?!”

“Fordítsuk le” ezt emberre:
“Az új barátom köhög, taknya-nyála egyben, csipás, benyalt valamit, vagy megfázott. Ezzel lehet valamit csinálni? Sokba kerül rá a gyógyszer? Vagy csak adjak neki teát és majd lesz valami?”

Vagy mit szólsz ehhez:
“Van egy kéthónapod kiscsikom természetesen még szopik és ma észre vettem rajta hogy folyik az orrából valami trutyi meg olyan, mint ha öklendezne. És fekszik is magyarul olyan mint ha kérődzene(tudom hogy a ló nem kérődző). Az anyjához odamegy szopni de olyan mint ha félrenyelt volna vagy valami hasonlo. Mi a tanácsotok? Járt már így valaki?”

Mondjuk így:
“A nővérem kéthónapos babája szopik ugyan, de nem tud nyelni, az orrából folyik vissza minden. Olyan, mintha félrenyelt volna és a kedve sem jó. Mit tanácsoltok?”

A kérdező későbbi frissítése egyébként: “Sajnos nem elte tul. Nem ert oda idobe az orvos”


Nos, lehet, hogy ha a gazdi időben értesíti az állatorvost, még menthető lett volna a csikó élete – vagy egy pontos, időben meghozott diagnózisnak köszönhetően kevesebbet szenved.

Persze nem csak az akut, súlyos, életveszélyes bántalmak esetében kellene állatorvost hívni. Hiszen egy kehességet, sántaságot, bőrbetegséget sem lehet az interneten diagnosztizálni.
A helyzetet pedig tovább nehezíti, hogy a kérdező gyakran még azt a minimális információmennyiséget sem adja meg, ami legalább némi esélyt biztosítana arra, hogy használható választ kap. Persze, ha felhívod az állatorvosodat, ő visszakérdez, hogy minél pontosabb képet alkothasson. A neten viszont gyakran elkezdenek záporozni a – jó esetben csak „ártani nem használ”, rosszabb esetben pedig egyenesen veszélyes – tanácsok például az ilyen kérdésekre:

“Érdeklödnék hogy tüdöbetegségre mi lenne a gyógymód vagy enyhítö megoldás? Mert van egy pónim és egy kicsit tüdös. Nagyon szeretnék rajta segiteni.”
Ez nem hangzik túl veszélyesnek, de azért fordítsuk le:
“Anyu nem kap levegőt és alig bír feljönni az első emeletre. Sokféle tüdőbetegség létezik, bármelyik szóba jöhet. Nagyon szeretnék rajta segíteni, mit csináljak?”

 

Vagy:
“A lovam nagyon lefogyott..normálisan van etetve mostmár zöldet is kap minden nap es nem látok hízast??féreg telenítve volt. Nem tudok mire gondolni…”
Mondjuk így:
“Apu nagyon lefogyott, pedig vasárnaponként csirkepörkölt van. Miért nem hízik?”

Vagy ez:
“Mi a baja a lovamnak? Mit csináljunk? Nagyon nehezen lélegzik, zihál, néha helyenként kisebb foltokban izzad és köhög is. Mit csináljak? A kamillatea segít? Kérlek segítsetek, nagyon aggódom!”
Például így:
“Mi baja apunak, mit csináljunk? Nagyon nehezen lélegzik, zihál, izzad, lilul a feje és a szívét markolássza. Mit csináljak? A kamillatea segít? Kérlek segítsetek, nagyon aggódom!”


Biztos, hogy nem megy ki az állatorvos?

Gyakran hivatkoznak a kérdezők arra is, hogy sajnos nem tud kimenni hozzájuk az állatorvos:
“Kieső részen tartjuk a lovainkat, hétvégén nem jön ki az állatorvos, ezért kérek itt segítséget… Nem tudom mi okozza a lovam szájhabzását. A lovamnak habzik a szája, és folyik a nyála, nem tudom mi okozza, mi baja lehet, tanácstalan vagyok… Csak abban reménykedem, hogy nem veszettség.”

Itt gyorsan leszögezem, hogy bár előfordulhat, azért nem jellemző, hogy az állatorvos nem megy ki valahova csak azért, mert kieső hely, vagy azért, mert hétvége van. Ha Te megteszel mindent azért, hogy jó legyen a kapcsolatod vele, az állatorvosod alapvetően fel fogja venni a telefont és ki fog menni hétvégén is ellátni a lovadat (még akkor is, ha a kérdező által leírt tüneteket sok más dolog is okozhatja).

Ha pedig egy olyan veszélyes betegségnek akár csak a gyanúja is felmerül, mint a veszettség – ami ugyebár emberre is rendkívül veszélyes -, akkor akár a saját állatorvosod, akár a helyileg illetékes hatósági/jogosult állatorvos ki fog menni és meg fogja vizsgálni a lovat.

 

Az állatorvos drága?

És ugyebár azok a csúnya anyagiak…
“Kérek mindenkit aki ért a lovakhoz/ló bőrbetegségekhez az kérem segítsen. Ügye eljött a tavasz, hullik a szőre de ez nem olyan a homlokán és az oldalán ugy hullik a szőre, hogy amikor meg fogod a szőr és bőr/száraz bőr is jön le vele. A combján és a szeme alatt megritkult a szőre milyen bőr betegség lehet? Valami gyógymód van aki ismeri találkozott már ehez hasonló bőrbetegséggel az írja le, tudom jól hogy állatorvost kell hívni, de ha valaki tud rá gyógymódot akkor magam meg csinálom mert itt ahol én lakok nagyon drága az állatorvos és nem szeretnék “milliókatˇ” fizetni ha én is tudok segíteni.”
Mint arról már volt szó, bőrbetegségeket sem lehet egykönnyen az interneten diagnosztizálni – különösen ha még egy fotó sincs az elváltozásról.

 

Az, hogy mi a drága, viszonyítás kérdése

Mivel a humán orvosi ellátás látszólag ingyenes – hiszen a fizetésedből vonják le a járulékokat, nem pedig az egyes szolgáltatásokért fizetsz, valójában fogalmad sincs arról, hogy normál piaci áron számolva a Te ellátásod is piszok drága lenne. Nem tudod, hogy mennyibe kerülne egy látogatás a háziorvosnál, vagy egy vérvizsgálat.

A lovad pedig ugyebár jóval méretesebb, mint te, tehát példának okáért arányosan több gyógyszerre lesz szüksége, ami többe is fog kerülni és még a tébé sem támogatja. A lovak gyógyításához emellett sok-sok év alatt megszerzett, speciális tudás és gyakorlat, speciális felszerelés és sok gyógyszer kell. Ez nincs ingyen.

Emellett – akármilyen furcsa – az állatorvos is pénzből él. Meg kell vennie a gyógyszereket és műszereket, amivel ellátja a lovadat, fel kell tankolnia az autót, hogy kimehessen hozzád, sőt, még a boltban is fizetnie kell a kenyérért, pont úgy, ahogy bárki másnak. De mondhatjuk azt is, hogy az állatorvos sem szeret ingyen dolgozni. Ahogy Te sem.
Tehát: ez egy szolgáltatás, ami pénzbe kerül. Viszont ha lovadnak egészségügyi ellátásra van szüksége, kutyakötelességed azt biztosítani neki.

 

Végül: az idő mindent megold?

"Mit lehet tenni sántaság ellen? Már egy hónapja sánta, mit tehetnék még a hűtésen kívül? Doki segítene ezen valahogy? Vagy csak az idő?”

Tény, hogy az idő a legjobb és legbiztosabb gyógyszer. Mert idővel minden és mindenki elmúlik – a probléma és a ló is… De azért lehet, hogy egy állatorvosi vizsgálat mégiscsak jobb megoldás lenne...

Tehát…Nem egyszerű megfogalmazni, mikor, milyen esetekben hívj azonnal állatorvost. De alapvetően lovad egészségügyi problémája az állatorvosodra tartozik.

Ennek kapcsán persze rendre felmerül, hogy “de akkor mi értelme az ilyen témájú fórumoknak és csoportoknak”? Nos, semmiképpen sem az, hogy súlyos-életveszélyes esetekben ilyen helyen kérj tanácsot, majd az internetes népi bölcsességeket végigpróbálgasd a lovadon, abban reménykedve, hátha bejön valamelyik tipp. De az sem, hogy az állatorvost kiváltva laikusokra bízd lovad diagnosztizálását, majd kezelési tervét.

Forrás: http://racionalhorsemanship.hu/

értékelés