-
Fogtechnikus
-
takarító
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Autófényező
-
Értékesítési vezető - Budapest
-
Irodai ügyintéző/adminisztrátor
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
SZAKÁCS
2025. 01. 30
-
szerviz technikus
2025. 02. 01
-
Szerviztechnikus (Volvo)
2025. 02. 02
-
Promóter
2025. 02. 02
-
Promóter
2025. 02. 02
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Zoonózisoknak nevezzük azokat a fertőző betegségeket, amelyek állatról emberre terjednek. A zoonózist különböző állatok terjesztik, de vannak betegségek, melyek kimondottan lovakra jellemzőek. Más fertőzéseket lovak és egyéb állatok egyaránt terjesztenek.
Lovak által terjesztett fertőzések
- Lépfene
- Hendra vírus
Bakteriális, vírusos és gombás fertőzések
A lépfene egy nagyon veszélyes bakteriális fertőzés. A beteg állatoktól közvetlen bőrkontaktus útján kapható el a fertőzés, melynek következményeként a bőr felületén hólyagok keletkeznek, amelyek lépfene karbunkulussá, úgynevezett pokolvárrá olvadnak össze. Antibiotikumokkal kezelhető.
Vannak bőrkontaktus útján elkapható fertőzések |
A veszettség vírusos fertőzés, leggyakrabban harapás útján terjed. Ha olyan országba utazunk, ahol a veszettség elterjedt, érdemes beoltatni magunkat veszettség ellen, hogy megelőzzük a nemkívánatos fertőzést.
A Hendra Vírus
A Hendra vírust az 1994es év végén, Hendrában (Quennsland, Ausztrália) fedezték fel. A vírust a gyümölcsevő denevér hordozza, mely leginkább a lovakat betegíti meg, akik révén a kórokozók az emberbe kerülhetnek.
Habár ritkán ragályos, a fertőzött emberek körében az elhalálozási arány nagyon magas. A megbetegedett lovaknál légző és idegrendszeri problémák jelentkeznek, mely gyors halálhoz vezet. Hét Hendra vírussal fertőzött emberből négy halt meg.
Az emberek esetében a következő tünetek mutatkoznak:
- Influenzához hasonlító betegség, mely tüdőgyulladáshoz vezethet
- Agyvelőgyulladáshoz hasonlító tünetek
- Fejfájás, magas láz, álmosság, görcsös rángatózás jelentkezik és kóma is beállhat
Azért vigyázzunk a higiéniára |
Az ótvar egy gombás fertőzés mellyel valószínű gyakrabban találkoznak a lótulajdonosok, mint a fent említett betegségekkel. Az olyan elszarusodott szöveteken jelenik meg, mint a haj vagy a bőr.
A spórák ellenállóak, képesek bárhol megélni, így a nyergen, lótakarókon is ahol elhullott szőrzet van jelen. Ezért a takarók és nyergek tisztítása az idény végével nagyon fontos, annak érdekében, hogy a legközelebbi használatkor elkerüljük az ótvar továbbterjedését. Az ótvarral fertőzött lovakat a hajhullás és a hámló bőr jellemzi. A lovaknál az ótvar lokalizált, amennyiben ezt a felületet kesztyűt használva kezeljük, a fertőzés elkerülhető.
A zoonózisok terjedése
A zoonikus betegségek fertőzött és egészségesnek tűnő állatoktól egyaránt elkaphatóak.
Az egészségesnek tűnő állat is lehet fertőző! |
Amennyiben állatokkal dolgozzunk, főleg olyanokkal, amelyek fertőzést hordozhatnak, nagyon fontos, hogy megfelelő biztonsági lépéseket tegyünk, ezáltal csökkentve a fertőzés terjedésének esélyét. Ha a sebeket azonnal és megfelelő személyi higiéniával kezeljük, ami alatt kesztyű használatát és a kezelés utáni alapos mosakodást értünk, a fertőzés esélye lényegesen csökken.
Ajánlott más védőfelszerelés, mint például bakancs, védőszemüveg, és védőruha használata. Egyéb, a fertőzés terjedésének elkerülése érdekében használt praktikák a fertőtlenítés, a lovak féregtelenítése, illetve a beteg állatok karanténba helyezése.