-
Irodai ügyintéző/adminisztrátor
-
óvodapedagógus
-
Fogtechnikus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Autófényező
-
Területi értékesítési munkatárs - Budapest
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
Raktáros | Tihany
2025. 01. 24
-
Gépszerelő
2025. 01. 27
-
Call Center agent
2025. 01. 28
-
Terméktervező gépészmérnök
2025. 01. 28
-
Operátor
2025. 01. 28
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Mindenki tisztában van vele, hogy a természet értékes növényei közül sokat már évezredek óta használnak az emberek gyógyításra. Ám a mai társadalomban, főként a fejlett országokban kevésbé ismerik az emberek a növények gyógyhatását, még kevésbé tudják alkalmazni azokat. A gyógynövények jelentősége azonban nemcsak az emberek egészségének megőrzésében, de az állatgyógyászatban is jelentős lehet, ha tudjuk, hogyan kell használni azokat. A gyógynövények lovak takarmányozásában történő felhasználása egyre népszerűbbé válik.
Amióta a lovak életében egyre nagyobb szerepet játszik a versenyzés mind magasabb szinteken, az ezzel együtt járó idegrendszeri, vázrendszeri és légzésfunkciókkal kapcsolatos betegségek száma hihetetlenül megnőtt. A mai gyógyszerekkel ellentétben, amelyeknek általában egy fő hatóanyaga van, a gyógynövény-készítmények esetén hatóanyag-kombinációk fejtik ki a kívánt hatást, egy specifikus koncentrátum vagy egy egyszerű kémiai vegyület helyett.
Nagyon elővigyázatosnak kell lenni a gyógynövény első alkalmazásakor az adott lónál, mert gyakorlatilag kiszámíthatatlan az állat szervezetének reakciója a kombináció összetett hatására. Gyakran a lovak saját, önkéntes akaratukból csökkentik a felvételét bizonyos gyógynövénynek, akár el is utasítják azt. A lovak szeretik a számukra készített gyógynövény-keverékeket: teljesen úgy tűnik, hogy tudják, mi a jó nekik. Éppúgy, amikor elutasítják, tudatva velünk, hogy nem igényli szervezetük az adott növényt. Ez egy ösztönös reakció az állatnál, amelyet a szervezet által közvetített információk eredményeznek: nincs szüksége a lónak az adott gyógynövény hatóanyagaira, vagy éppen megtalálható a kellő mennyiség a szervezetben.
Természetesen nem arról van szó, hogy a hagyományos orvoslást el kellene vetni! Véletlenül sem! De nem szabad mellőzni és figyelmen kívül hagyni az alternatív gyógymódok hatékony erejét: megelőző jelleggel és gyógykezelések kiegészítéseként történő felhasználásukat preferálni kell. Igen fontos alapelv, hogy csak és kizárólag olyan gyógynövénykeveréket etessünk a lóval, amelyet egy ló-specialista herbalista ajánl.
Olyan növények, amelyek az embernek a gyógyírt jelentik, a ló számára akár mérgezőek is lehetnek (például a kerek repkény, orbáncfű, pohánka, zsurló, stb.)
Terápiás módszerek-gyógynövényekkel:
1. erősítés (tonizálás)
2. hashajtás
3. hánytatás
4. izzasztás
5. nyugtatás, csillapítás
6. stimuláció, azaz serkentés
7. vértisztítás, detoxikálás vagy méregtelenítés
8. vizelethajtás (a folyadékegyensúly beállítására).
A gyógynövények sokszor különösen hatékonynak bizonyulnak olyan betegségekkel szemben, amelyek a hagyományos gyógyításnak megoldhatatlan problémát jelentenek. Elsősorban azért, mert nemcsak az adott betegségre hatnak, hanem egyidejűleg az egész szervezetet is erősítik, ezzel is segítve azt a betegség leküzdésében. Emiatt tehát nem lehet figyelmen kívül hagyni a gyógynövényeket. Mint minden gyógyszer esetében, úgy itt is előfordulnak ellenjavallatok, sőt akár mérgezések is. Ezeket mindenképpen figyelembe kell venni a beteg állat állapotától függően. Napi 2-3 liter gyógynövényfőzetet szűretlenül a takarmányra locsolva a legtöbb ló szívesen elfogyasztja.