Lovasterápia
A Suttogó című film óta tudjuk, hogy a lovak és Robert Redford közelsége jó hatással van az emberekre. Utánajártunk, hogy miért.

A lovak a civilizáció kezdete óta hűséges társai az embernek. Az élet számos területén hasznos segítséget jelentenek - így a gyógyításban is. A lovasterápiát neurológiai betegségek, ortopédiai problémák, érzelmi és mentális zavarok, érzékszervi fogyatékosságok esetén alkalmazzák.

A lovasterápia a ló, a lovaglás és a lóval való foglalkozást használja fel gyógyításra. Első látásra nagyon egyszerűnek tűnik, csupán "sétálgatás a lóval". Mégis nagy hozzáértést igényel, ugyanis a terápia során minden mozgásban van, ezért nagyon fontos a szakértő (hippoterapeuta) gyakorlata, hogy a mozgásváltozásokat észrevéve korrigálni tudjon a ló járásával. A lovasterápiának több ágát különböztetjük meg, a kezelendő probléma eredetétől függően.

A hippoterápia

Lovas terápia

Mozgásszervi rendellenességek, tartás és mozgási funkciók hibája (agyvérzés utáni féloldali bénulás, gerincferdülés) esetén használatos terápiás eljárás.

A hippoterápia (neurofiziológiai gyógytornakezelés) során a ló egy "élő gyógyászati segédeszköz", mely a és az ember hasonló mozgását használja ki. A ló hátán ülő ember testére közvetlenül átvitt, háromdimenziós mozgásimpulzusok olyan tartási és egyensúlyreakciókat váltanak ki, mint amilyenek az egészséges járásra jellemzőek. Ezek az impulzusok segítik a megfelelő izomtónus kialakulását, az egyenes testtartás és az optimális mozgásminták létrejöttét. A gyógyító munkát hippoterápiás végzettségű gyógytornász vagy szomatopedagógus (mozgásszervi betegekkel foglalkozó gyógypedagógus) végezheti.

Gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna

Elsősorban pszichés problémák, kommunikációs, tanulási és/vagy viselkedészavarok, valamint értelmi fogyatékosság, autizmus esetén javasolt fejlesztő, nevelő célzatú terápiás eljárás. A kezelés során a legfontosabb a lóval való közvetlen kontaktus, az állat testének melege, járásának ringatása, melyek segítenek kikapcsolni a stesszokozó külső és belső ingereket. Azonban a terápia szerves részét képezi a ló gondozása, ápolása is, mely növeli a gyermek (felnőtt) felelősségtudatát és fejleszti szociális érzékét.

 

Mozgáskorlátozottak sportlovaglása

Lovasterápia

A lovasterápia ezen ága a szabadidő kellemes és hasznos eltöltését, valamint egy új sportág létrejöttét célozza - segítve a fogyatékosok és sérültek társadalmi integrációját. Aki képes (vagy terápiás kezelés során képessé válik) valamely lovassport űzésére, akár egészséges társaival is összemérheti tudását. Mindebből nemcsak szabadidősport, hanem akár versenysport is válhat.

értékelés