Az első ló megvétele

5
Az első ló megvétele
Mindenki álma, aki belekóstolt a lovas életbe, és szerelme lett a ló, egy saját ló. A valóságban azonban egy, a saját igényeknek megfelelő ló megtalálása, megvétele és fenntartása sokkal nehezebb feladat, és sokkal több pénzbe kerül, mint elsőre gondolnánk.

Mielőtt az első ló beszerzésébe fognánk, vegyük figyelembe az alább szempontokat:

-          Időráfordítás

-          Képességek

-          Pénzügyi helyzet

-          Elérhető lovas létesítmények

-          A megfelelő ló kiválasztása

-          Hosszútávra szóló elkötelezettség

-          Hol kezdjük a keresést?

-          Vásárlás

-          Bérlés

-          Az első néhány hét

 

lovasar1

Időráfordítás


Egy lovat vásárolni ill. bérelni nagyon időigényes hobbit jelent. Meg kell fontolni, hogyan illeszthető be a napi teendők közé, hiszen nem csupán egy fél órát jelent reggel, vagy délután. Ha valaki saját maga látja el a lovat, akkor csak ha a megfelelő takarmányozás, itatás, takarítás több időt jelent naponta, és ebbe még nem tartozik bele az edzést, az idomítás, körmölés, patkolás, stb. Fontos a rendszeresség is, hiszen ha egy ló hozzászokik a hajnali 6 órás etetéshez, akkor ugyanezt várja a hét végén, és ünnepnapokon is. Ellenkező esetben nyugtalankodni fog. Gondoskodni kell arról is, hogy esetleges elutazás esetén egy megfelelően képzett és tájékozott személy gondoskodjon hozzánk hasonlóan lovunkról, ami egyáltalán nem könnyű feladat.


Képességek

 

Reálisan kell látnunk képességeinket és képzettségünket, különösen, amikor lovat választunk. A tudásunk szintjét meghaladó ló rémálommá, mi több, életveszélyessé teheti kedvenc időtöltésünket. Őszintén kell végiggondolnunk, mennyire vagyunk képzettek (mennyi ideje lovagolunk, milyen szinten, stb.), mennyire értünk a földön végzett munkához, mennyire vagyunk tisztában a ló alapvető tartási és képzési igényeivel, mennyire ismerjük az alapvető betegségeket és tüneteiket, (kólika, sántaság, stb.), tudunk-e kezelni megriadt vagy ellenszegülő lovat, stb. Természetesen nem kizáró tényező, ha egyik-másik készségünk, ill. tudásunk hiányzik, csak őszintének kell lennünk magunkhoz, amikor lovat választunk.

 

lovasar2

 


Pénzügyi helyzet


Megvenni és fenntartani egy lovat meglehetősen nagy anyagi elkötelezettséget jelent. A vételár elhanyagolható költség ahhoz képest, amit utána fordítunk a lóra – körülbelül egy autó fenntartási költségeihez lehet mérni. Csak akkor vegyünk saját lovat, ha el tudnánk tartani még egy autót, hiszen nem csupán az egyszeri, kezdeti beruházásokkal kell számolni (felszerelés, szerszám, takarók, takarító eszközök, stb.), hanem hosszú távú, folyamatos költségekkel, mint takarmány, féreghajtás, vakcinázás, körmölés, patkolás, fogreszelés, bértartás, állatorvosi költségek, esetleges versenyzési költségek, és a listának még nincs vége! Összegezve komoly pénzügyi helyzetértékelést kell végezni, mielőtt megvennénk a saját lovat, de a lóvásárlást is megfelelő segítséggel végezzük, elkerülendő, hogy értékén felül vásároljunk lovat. Kérjük tapasztalt egyén segítségét, valamint végeztessünk állatorvossal adásvételi vizsgálatot – így esetleg komoly kezelési kiadásoktól menekülünk meg.


Tartás


Meg kell fontolni azt is, hol tartsuk a lovunkat, hiszen nem elhanyagolható az időmennyiség, amit a lóhoz való utazással kell tölteni. A távolság mellett számba kell venni azt is, hogy milyen szolgáltatásokat nyújt egy lovarda és milyen feltételekkel. Hogyan gondozzák lovunkat, és persze mennyiért?


A megfelelő ló kiválasztása


Mihelyt tisztában vagyunk anyagi helyzetünkkel, képességeinkkel, ill. felkészültségünkkel, valamint tudjuk azt is, hogy hol fogjuk tartani, felkészülhetünk a saját ló megvásárlására. Ehhez több szempontot kell végiggondolnunk. Először is, hogy mire szeretnénk használni? Terepre járni vele, hobbira, versenyezni, sportolni, vagy „csak” társnak, esetleg tenyésztési célra? Magasságunkat és súlyunkat is figyelembe kell esetleg venni a fajta kiválasztásánál. A ló szempontjából meg kell vizsgálni a magasságát, korát, fajtáját, vérvonalát, színét, nemét, tulajdonoságait (nyugodt, barátságos, türelmes, stb.), képzettségi szintjét, esetleges versenyzési múltját. Könnyű az első lóba beleszeretni, amit meglátunk, de hagyjunk időt magunknak a megfelelő ló kiválasztásához, és nézzünk meg minél több lovat a végső döntés meghozatala előtt.

 

lovasar3

 


Hosszú távú elkötelezettség


Amikor megveszünk egy lovat, többnyire hosszabb távon kötelezzük el magunkat, és hosszabb távon is kell gondolkodnunk. Ha egy gyerekpónit veszünk, mit teszünk, ha a csemeténk kinövi? Eladjuk a pónit, bérbe adjuk, esetleg megtartjuk társnak? Tartjuk a lovat öregkoráig, „nyugdíjasként” is? Fel vagyunk-e készülve egy idős ló ellátására, igényeire, meg tudjuk-e hozni a végső döntést, ha elaltatására kerülne a sor, mit teszünk, tehetünk, ha anyagi helyzetünk megváltozik, mit tudunk tenni, ha nem tudjuk kezelni a megvett lovat? Nem biztos, hogy könnyen és gyorsan találunk gazdát egy kinőtt, vagy tovább tartani nem kívánt lónak. Eladni, vagy bérbe adni egy lovat ritkán heteket, inkább hónapokat vesz igénybe. Ha el akarjuk adni lovunkat, akkor fontos, hogy egy reális árat állapítsunk meg, és hogy egy őszinte, de ugyanakkor figyelemfelkeltő hirdetést adjunk fel róla.


A keresés megkezdése


Ha már tudjuk, milyen típusú lovat keresünk, akkor, több lehetőségünk is van. Eladó lovakat hirdetnek lovas helyeken (boltok), rendezvényeken (versenyek), de még inkább lovas magazinokban, hirdetési újságokban, ill. az interneten is. Érdemes körülnézni, és tanácsot kérni a közeli lovardákban, lovas klubokban is, ill. tájékoztatni a trénereket, edzőket, kovácsokat, állatorvost, hogy milyen típusú lovat keresünk. Vásárolhatunk lovat lóvásáron is, de ez nagyon kockázatos dolog, mert a kipróbálására egyáltalán nincs mód, vagy csak igen korlátozottan, és még a legtapasztaltabb lóvásárlásban jártas tanácsadó sem mindig képes felmérni az eladásra kínált lovat.

 


Kislány lovagol


A lehetséges ló kiválasztása


Miután kinéztük leendő lovunkat, készítsünk egy listát, azokkal a kérdésekkel, amiket felteszünk az eladónak, (így esetleges egy telefonon folytatott beszélgetéssel megspórolhatunk egy felesleges utat a lóhoz). A lista tartalmazzon minden olyan szempontot, ami befolyásolhatja döntésünket, például: miért akarják eladni a lovat? A ló kora, magassága, vérmérséklete, ára, neme, színe, képzettségi szintje, esetleges korábbi betegségek, sérülések, viselkedészavarok (pl.: karórágás), más lovak társaságban való viselkedése, szállíthatósága, van-e útlevele, regisztrálták-e, vakcinázták-e, mikor és hogyan, mennyire kezelhető (szerszámozható, körmölhető, adja-e a lábát, stb.), a vételár tartalmazza-e a szállítás költségeit, esetleg a felszerelését is, munkában van-e pillanatnyilag, milyen gyakran dolgoznak vele, kezdő vagy tapasztaltabb lovasnak ajánlott, stb. Ha a telefonon folytatott megbeszélést követően még mindig úgy gondoljuk, hogy megfelelő lehet a számunkra, akkor szervezzük meg a találkozót a ló eladójával. Vigyünk magunkkal egy lóvásárlásban tapasztalt személyt, és nézzük meg a lovat szerszámozás közben, mozgásban, futószáron, ill. lovas alatti munkában is. Ha minden elvárásainknak megfelelően alakul, mi magunk is próbáljuk ki, üljünk rá fel. Ha most sem okoz csalódást, akkor se vegyük meg azonnal, hanem menjünk vissza több alkalommal, és próbáljuk ki, teszteljük a lovat.


A ló megvétele


Ha megtaláltuk a lovunkat, akkor nagyon ajánlatos egy adásvételi vizsgálatot csináltatni az állatorvossal. Ez költségesnek tűnhet, de nagyon sok pénzt takaríthatunk meg vele, ha nem veszünk meg egészségi problémákkal küszködő állatot. Ha a későbbiekben biztosítást kötünk a lóra, akkor a biztosító is kéri az adásvételi vizsgálat másolatát.

Az adásvételi vizsgálat előtt érdemes tájékoztatni az állatorvost arról, hogy milyen céllal vesszük meg a lovat. Hobbira, díjlovaglásra, oktatásra, bemutatóra, stb. Az állatorvos már ennek tudatában végzi a vizsgálatot, és felméri, hogy a ló fizikailag képes-e az elvárt feladatra? Persze hibátlan ló nem létezik, és az adásvételi vizsgálat során számos elváltozásra fény derülhet, amik a pillanatnyi használatot nem befolyásolják, és később sem biztos, hogy okoznak problémát, de nem árt tisztában lenni velük.

Fontos az adásvételi szerződés megkötése, és egy elismervény a pénz átadásáról. Az adásvételi vizsgálatnak tartalmaznia kell a körülményeket és feltételeket, amelyekkel az adásvétel létrejött, ilyenek az eladás időpontja, a ló ára, a vevő és eladó személyi adatai és aláírása, a ló neve, kora, színe, jegyei, neme, egyedi azonosítója (sütés, chip, stb.), kísérő iratok megléte (útlevél, származási lap, oltási könyv, stb.), ha van megállapodás róla, akkor a kipróbálási időszak kezdő és záró dátuma, s kipróbálási időszak (ha van ilyen) feltételei – esetleges sérülés esetén ki fizeti a kezelési költségeket, kié a felelősség ha a ló megbetegszik, stb.


Lóbérlés


Egy ló bérlése ugyanolyan izgalmas feladat lehet, mint egy saját ló megvétele, és hasonló felelősséggel ill. anyagi megterheléssel jár. Az egyetlen különbség talán az, hogy nem nekünk kell esetlegesen új gazdát találnunk a lónak és ha megváltozik az anyagi helyzetünk, vagy életformánk, szabadabban és könnyebben változtathatunk rajta.


Az első néhány hét


Az első pár hét a ló és az újdonsült tulajdonos számára is a hely és egymás megismerésével telik. Érdemes egy féreghajtást végezni a lovon, nehogy fertőzze a legelőt, és az új társak közé fokozatosan bevezetni, nehogy sérülések keletkezzenek.

Szerző:
Dr. Bába András
http://polequi.hu

értékelés