-
karbantartó
-
Értékesítési vezető - Budapest
-
Fogtechnikus
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Irodai ügyintéző/adminisztrátor
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2025. 02. 04
-
Eladó | Nagybajom
2025. 02. 05
-
Logisztikai csoportvezető (Debrecen)
2025. 02. 07
-
Senior projektmérnök - Győr
2025. 02. 07
-
Minőségügyi technikus
2025. 02. 07
-
Fröccsöntő mérnök / technológus
2025. 02. 07
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
![Megfázhatnak a macskák? A macskanátha tünetei és kezelése](https://www.haziallat.hu/betegseg-gyogyitas/8220/nagykep_916x515/a-macskanatha-tunetei-es-kezelese.jpg)
A macskák is megfázhatnak, de nem tőlünk, emberektől. Így állapíthatod meg, hogy a cicád náthás-e, és hogyan segíthetsz neki. A macskák is megfázhatnak, hasonlóan az emberekhez. Ha észreveszed, hogy a macskád gyakrabban tüsszent, orrfolyása van, vagy könnyezik a szeme, ezek a felső légúti fertőzés (URI) gyakori jelei, amit mi embereknél "náthának" nevezünk. A macskanáthát különböző kórokozók idézhetik elő, és sok közülük rendkívül fertőző.
Szerencsére a legtöbb macskanátha magától elmúlik, de ha a macskád állapota romlik, érdemes felkeresni az állatorvost, hogy enyhítsd a tüneteit. Íme, amit a háziállat-tulajdonosoknak tudniuk kell a macskanátháról.
A macskanáthát gyakran vírusok, ritkábban baktériumok okozzák. A macskád a vírusos betegség mellékhatásaként másodlagos baktériumfertőzést is kaphat. A két leggyakoribb kórokozó a calicivírus és a macskaherpeszvírus, más néven rhinotracheitis.
Ezek a kórokozók általában levegőben terjednek, de vízen keresztül is átadódhatnak. A legtöbb macska olyan macskától kapja el a náthát, amelyik már beteg. Ezért a nagy macskaszámú helyek, mint menhelyek, panziók és tenyésztők, kiváló terjesztési helyszínek.
A családi otthonokban élő macskák sem menekülnek meg a náthától. A macskád még akkor is vírusoknak és baktériumoknak lehet kitéve, ha más macskák járnak a házad körül, vagy ha te simogatsz egy beteg macskát máshol, majd hazajössz és érintkezel a saját macskáddal.
A rossz levegőminőség és szellőzés növelheti a nátházás kockázatát. A legyengült immunrendszerű macskák (gyakran más betegségek miatt) is nagyobb veszélynek vannak kitéve. A rendszerszintű betegségek, mint a veseelégtelenség, asztma és allergiák, szintén növelhetik a kockázatot. Az asztmás vagy allergiás macskáknál a téli fűtés miatt a tünetek súlyosbodhatnak, és ez elősegítheti a felső légúti fertőzéseket, különösen, ha a szellőzőnyílások nincsenek megfelelően karbantartva.
Néhány vírus hosszú távon is megmaradhat a macskád szervezetében, még azután is, hogy a kezdeti betegség elmúlt. Ezek a vírusok lappangó állapotban maradnak, amíg a stressz vagy egy másik betegség újra aktiválja őket a macska életében. Különösen a macskaherpeszvírus hajlamos ilyen viselkedésre.
Kaphatnak-e a macskák náthát az emberektől?
Nem, a macskák nem kaphatnak náthát az emberektől. A vírusok túlnyomó többsége fajspecifikus, és nem él túl egy másik gazdaszervezetben. Néhány baktériumfertőzés átadható az ember és a macska között, de ez ritka. A macskák kaphatnak COVID-19-et az emberektől, és enyhe tüneteket mutathatnak, de ez rendkívül ritka. A macskák számára sokkal veszélyesebb a macskakoronavírus, amely a macskák fertőző hashártyagyulladását (FIP) okozhatja, ami általában halálos.
Kaphatok-e náthát a macskámtól?
Nem, nem kaphatsz náthát a macskádtól. A vírusok általában fajspecifikusak, és nem élnek túl egy másik gazdaszervezetben.
Megbetegedhetnek-e a macskák a hideg időjárástól?
Nem pontosan. A hideg időjárás legyengítheti a macskád immunrendszerét, ha nincs hozzáférése megfelelő menedékhez és táplálékhoz, ami növelheti a nátházás kockázatát. De egy egészséges, gondozott macskánál a hideg időjárás nem jelent kockázatot e betegségre nézve.
A macskanátha tünetei
A macskanátha vagy felső légúti fertőzés tünetei közé tartozik:
- Tüsszentés
- Orrfolyás
- Könnyező szemek
- Orrdugulás
- Köhögés
- Lusta viselkedés
- Étvágyvesztés
- Láz
A macskanátha tünetei általában egy-két hétig tartanak.
Mit tegyél, ha a macskád náthás
Ha a macskád náthás tüneteket mutat, de összességében jól van, otthon is nyújthatsz támogató ellátást, hogy kényelmesen érezze magát.
- Tartsd melegen és kényelmesen.
- Biztosítsd, hogy elegendő folyadékot fogyasszon, és adj neki friss vizet.
- Használj párologtatót, hogy enyhítsd az orrdugulást.
- Töröld szárazon az orrát és szemét egy nedves ruhával, hogy eltávolítsd a váladékot.
Ne adj a macskádnak náthagyógyszert állatorvosi konzultáció nélkül. A macskák másképp metabolizálják a gyógyszereket, mint mi, és sok embereknek biztonságos gyógyszer mérgező lehet a macskák számára. Semmilyen körülmények között ne adj a macskádnak acetaminofént (Tylenol). Az aszpirin bizonyos helyzetekben megfelelő lehet, de könnyű túladagolni, ezért fontos, hogy a pontos adagot az állatorvosodtól kapd, a macskád aktuális testsúlya alapján. A legtöbb macskanátha idővel és támogató ellátással magától elmúlik. Ha a macskád annyira beteg, hogy gyógyszerekre lenne szüksége, az állatorvos olyan gyógyszereket ír fel, amelyek kifejezetten macskák számára készültek.
Mikor menj állatorvoshoz?
Ha a macskád csak tüsszent, és egy kis tiszta váladék van az orrából, de egyébként jól van, nem kell állatorvoshoz vinned.
Az alábbi tünetek esetén érdemes felkeresni az állatorvost:
- Tartós vagy súlyos tünetek
- Nehéz légzés
- Több mint 24 órán keresztül nem eszik vagy iszik
- Magas láz
- Lusta viselkedés vagy depresszió
- Sűrű, színes váladék az orrból vagy a szemekből
Ha a macskád ezek közül bármelyik tünetet mutatja, vagy ezek kombinációját, állatorvoshoz kell vinned. A fiatal, idős, vemhes vagy immunrendszerileg legyengült macskák nagyobb valószínűséggel küszködnek a nátha leküzdésével, ezért ezeknél a macskáknál még enyhe betegség esetén is érdemes felkeresni az állatorvost.
A macskanátha kezelése
A legtöbb esetben az állatorvos egyszerűen csak a macskád tüneteit kezeli. Lehetséges, hogy egy felső légúti panel teszt segítségével pontosan megállapítják, mi okozza a macskád betegségét, ezért az állatorvos ezt is elvégezheti a látogatás során.
Míg a legtöbb náthára nincs gyógymód, az állatorvos gyógyszereket írhat fel a tünetek enyhítésére és a másodlagos baktériumfertőzések kezelésére. Az állatorvos szemkenőcsöt írhat fel a macskád szemének nyugtatására, antibiotikumot a gyanús baktériumfertőzések kezelésére, vagy antivirális gyógyszereket súlyos vírusfertőzések esetén.
A súlyosabb esetekben folyadékpótlást, oxigénpótlást, vagy akár tápszondát is alkalmazhatnak, hogy a nem evő macskák táplálékhoz jussanak.
Hogyan előzheted meg a macskanáthát?
- Tartsd a macskádat bent, hogy csökkentsd a beteg macskákkal való érintkezését.
- Győződj meg róla, hogy a macskád oltásai naprakészek.
- Tartsd be a jó higiéniai szabályokat, és moss kezet, miután más macskákat simogattál.
- Tartsd tiszta és jól szellőztetett környezetben a macskád.
- Adj neki kiegyensúlyozott táplálékot, hogy erős immunrendszere legyen.