Meg kell tanulnunk felismerni az intő jeleket, hogy szükség esetén segíthessünk cicán, és az állatorvosnak is kimerítő leírást adhassunk a tünetekről.

Tünetek

Hiába van összeállítva az elsősegély doboz, ha nem igazán tudjuk, mikor kell használnunk. Először is, meg kell tanulnunk különbséget tenni a beteg, és az egészséges macska között, hogy szükség esetén segítséget tudjunk neki nyújtani, és a megfelelő módon tudjuk részletezni az állatorvosnak a kezdődő megbetegedés tüneteit. Cicánk nem képes panaszkodni közérzetére, ezért egészsége a mi kezünkben van. Mindig figyeljük macskánk állapotát, és már a legelső, betegségre utaló tünetek megjelenésekor, vagy külsejének, magatartásának változásakor ellenőrizzük, vajon nem betege -e. A legkisebb, szokásostól való eltérés az állat magatartásában okot adhat az aggodalomra. Ha általában a cica önálló, de hirtelen keresni kezdi a társaságunkat és nem tágít mellőlünk egy percre sem, vagy épp' fordítva, egész nap nem hagyja el a helyét, próbáljuk kideríteni, mi is történt.

cica, macska, betegség
Hiába próbálunk segíteni, ha nem tudjuk, mikor van baj

Dorombolás

Ne gondoljuk, hogy a dorombolás az egészség jele. A dorombolás néha a fájdalom vagy a betegség jele is lehet. Az eredendően nyugodt és engedékeny cica agresszív magatartását okozhatja fájdalom, hőemelkedés, agyrázkódás, fertőzés, fejsérülés, görcs vagy hipoglikémiás roham, ami mind orvosi beavatkozást igényel.

 

Testtartás, viselkedés

Ha megbetegszik, cicánk magatartása megváltozhat: bágyadt lesz, többet fekszik a szokásosnál, kinézete búskomor, igyekszik elbújni egy csöndes, sötét helyen, a hívásra nem válaszol, avagy fordítva: túlzottan izgatottá válik, folyton futkározik a lakásban, panaszosan nyávog, vagy agresszívvé válik. Mozgása esetlen, koordinálatlan lesz. A megbetegedés jeleiként a fáradékonyság, az étvágyzavar, az álmatlanság, vagy éppen fordítva, az aluszékonyság. A macska testtartása is sokat elárul egészségi állapotáról. Az egészséges állat fesztelen pózban, kinyújtózva pihen vagy alszik. Egy beteg macska viszont a fájdalmán enyhítve sokszor a legfurább pózokban fekszik. Például egy szívbeteg macska szélesen széttett mellső lábakkal áll, mivel ez megkönnyíti a légzést. A macska sérült végtagját mozdulatlanul, felfelé tartja, míg vesekő esetén előfordulhat a hátsó lábak időszakos sántasága is.

 

Szőr

A beteg macska szőre kócossá, fénytelenné válik, túlzott szőrhullás, színváltozás (sárgulás), vagy a bőr ernyedtsége figyelhető meg rajta.

 

Váladékozás

A beteg macska orrbából, szeméből, szájából vagy más szerveiből váladék ürülése (gennyes,nyálkás, stb) észlelhető. Az átlátszó váladék akár a vérszegénység tünete is lehet, míg a sárgás a máj sérülésének, a véres a komoly fertőzésnek vagy mérgezésnek a tünete, a kékes váladék szívelégtelenségre vagy keringészavarra utal. Az orr szárazsága, folytonos melegsége is hőemelkedés jele. A megrepedezett bőr, a nyálkás, gennyes váladékozás az orrlyukakból, száraz kéreg kialakulása, a kifehéredett orrvég pedig a vérszegénység jellemző tünete. A megbetegedett macskák szemében különféle váladékok (átlátszó, gennyes vagy nyálkás) jelenléte figyelhető meg, a hunyorítás és a könnyezés szemfájdalmakra utalhat, számos megbetegedés esetén a kötőhártya megsárgul, a szemhéj begyullad. Kötőhártya-gyulladás, mérgezés vagy más megbetegedés eredményeként a szem felén egy vékony hártya képződik. Ami a szájüreget illeti, fokozott nyáladzás, kellemetlen szájszag, fog- és fogínylepedék vagy gyulladás észlelhető. A száj és a szemhéj nyálkahártyái halványak, megkékülnek vagy megsárgulnak.

 

Emésztés, kiválasztás

A beteg macska emésztése is felborulhat. Az emésztőrendszer működése megváltozik: hányás, hasmenés, székrekedés, fájdalmas székletürítés, gázfelhalmozódás léphet fel a bélrendszerben. A székletben idegen tárgyak (szőr avagy giliszták) jelennek meg. A vércseppek jelenléte az ürülékben (normális esetben az ürülék barna színű) szintén komoly belső elváltozásokra mutatnak, általában a vastagbél vérzésére. A gyomorvérzésre és a bélrendszer felső részének vérzésére a kátrányszerű sötét, majdnem fekete ürülék utal. A világos széklet máj megbetegedésére (az epe hiányára) mutat. A habos ürülék bakteriális fertőzésre utal. Ami a húgyúti és nemi megbetegedéseket illeti, a következő elváltozások észlelhetők: fokozott vizeletürítés, vizelettartási problémák, a vizeletürítés hiánya, fájdalmas vizelés, a vizelet színének (normál esetben a vizelet sárga) illetve mennyiségének változása, kellemetlen szag, a nemi szervek nyálkás vagy gennyes váladékozása, görnyedt hát, elgémberedett járás,deréktáji fájdalmak. Arról, hogy a macskának a veséjével van-e problémája, az édeskés szájszag is árulkodhat. A vizeletürítés és emésztés kóros elváltozásait okozó megbetegedések a következőek lehetnek: daganat, prosztata megnagyobbodás, aranyér és húgyhólyaggyulladás.

 

macska, beteg, szem
A beteg macskák szeme váladékozik

 

Légzés, pulzus

A beteg macska légzése szaporább lesz, vagy fordítva vagy lelassul, ritkává és felületessé válik (a fájdalom jele), hörgések, szuszogás, köhögés, légszomj lép fel. A légszomjat kiválthatja fokozott megterhelés, asztma, tüdőgyulladás, és mérgezés következménye lehet. A légzés nehézségét okozhatja mellhártyagyulladás, szívelégtelenség, vérszegénység és szívférgesség is. A idősebb macskáknál szívelégtelenségre utalhat a köhögés.

 

Nyirokrendszer

A megnagyobbodott nyirokcsomók rendszerint gyulladásról tanúskodnak. A gyulladás leggyakrabban az állkapocs alatti nyirokcsomókat érinti, ezért érdemes megtanulnunk, hogyan kell ezeket megtalálni és megvizsgálni.

 

Nyálkahártya

A nyálkahártyák sárgasága hepatitisz, mérgezés vagy leptospirózis jele lehet. Fokozott nyáladzás a nyelv és a szájüreg sérülésekor, idegen testek nyelőcsőbe kerülésekor, hőguta vagy napszúrás esetén, mérgezésnél vagy egyes májbetegségeknél fordul elő. De akár egy rettenetes betegség, a veszettség jele is lehet.

 

Szomjúság

A fokozott szomjúság okai lehetnek a megfázás, cukorbetegség, ödéma, veseelégtelenség vagy más vesekárosodások. Ha a szomjúsághoz hozzáadódik az általános gyengeség és a kellemetlen szájszag is, akkor ez húgyvérűségre utal.

Hányás

A hányás a mérgezés tünete, mérgező növények gyomorba kerülésére adott fiziológiai reakció. Általában mérgezésre, giliszta invázióra, utazási betegségre gyanakodhatunk. A hányást és gyengeséget a székrekedéssel együtt a bélrendszer elzáródásáról és a bélrendszerben jelenlévő idegen testek okozzák.

 

beteg, cica, macska
A beteg macska légzése szaporább lesz, vagy fordítva vagy lelassul, ritkává és felületessé válik.

 

 

Ha a macska megbetegszik, testhőmérséklete, légzése és pulzusa változik, de az említett tünetek rendszerint nem egyszerre jelennek meg: általában egy fő tünetet sok más apróbb tünet kísér. A macska akkor tekinthető gyógyultnak, a a betegség összes tünete megszűnik, közérzete pedig újra a régi lesz. A felsorolt tünetek különböző mértékben, erősségben bukkanhatnak elő, kombinációik szintén eltérőek lehetnek. Ha a macskánk közérzete vagy magatartása aggodalomra ad okot, hívjuk fel állatorvosunkat vagy a legközelebbi állatklinikát (ezek a telefonszámok mindig jól látható helyen, kéznél legyenek). Előfordulhat, hogy a telefonos konzultáció elegendő, de elengedhetetlen lesz az elsősegélynyújtás során!

értékelés