-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
takarító
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
Autófényező
-
Csőszerelő
2025. 02. 08
-
Pénzforgalmi Munkatárs | 1066 Budapest, Oktogon Tér 3.
2025. 02. 08
-
Ügyfélszolgálati munkatárs
2025. 02. 08
-
Termelési igazgató (Nyugat-Magyarország)
2025. 02. 09
-
Gyorséttermi diákmunka - Pizza Hut - Budaörs Auchan - Órabér Br. 1730-2250 Ft között!
2025. 02. 09
-
Gyorséttermi diákmunka - Pizza Hut - Pólus Center - Órabér Br. 1730-2250 Ft között!
2025. 02. 09
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
![Hogyan kerülhető el a macska-leukémia?](https://www.haziallat.hu/betegseg-gyogyitas/3999/kiskep/hogyan-kerulheto-el-a-macska-leukemia.jpg)
A leukémiás macskák immunrendszere nagyon legyengül, ezért gyakran anémia, abnormális daganatok és rákosodás jelentkezhet náluk. A leukémiával fertőzött macskák várható élettartama három és fél év. A betegség nagyjából ennyi idő alatt végez az állattal.
Ha macskagondozással foglalkozol, fontos tudnod, hogyan lehet a betegség terjedését megakadályozni. Mind a macska-leukémia, mind más fertőző betegségek ismerete fontos szerepet játszhat az állatok várható élettartamának meghosszabbításában.
A mosdás az egyik legelterjedtebb módja a leukémia vírussal való megfertőződésnek, a betegség ugyanakkor a placentából is elkapható (az anya-kölyök esetében). A betegség leginkább a kölyökmacskákra jelent veszélyt, gyenge immunrendszerük miatt. A kiscicák immunrendszere tudniillik csupán a negyedik hónap körül kezd kialakulni.
![]() |
Ha macskagondozó vagy, meg kell akadályozd a betegség terjedését! |
A betegség tünetei hónapok vagy akár csak évek múlva jelentkeznek. Ezért a betegséget korai korszakában csupán egy állatorvosi szűrővizsgálattal lehet kimutatni.
Mit lehet tenni, hogy a cicát megvédjük ettől vírustól. A következőkben nem csupán tippeket, de betartandó tanácsokat találhatsz, amelyek segítségével megvédheted kedvenceidet a halálos leukémia vírustól:
- Tartsd a fertőződött macskát távol a többi cicától!
- Oltasd be kedvencedet, de tartsd szem előtt, hogy az oltás nem minden esetben lesz hatékony!
- A macskákon mindenképpen végezz szűrővizsgálatot (kimondottan macskamenhelyes esetében)!
- Ne fogadj be újabb cicákat, amíg a többi gondozásodban lévő macskának még nincs gazdája!
- Az ételes tálak legyenek mindig elkülönítve és fertőtlenítve!
- A homokos ládájukat hetente minimum kétszer takarítani és fertőtleníteni kell!
- Ha egy FeLV vírussal fertőzött macska új otthonra talál, ne felejtsd el a gazdát felvilágosítani az állat egészségi állapotáról, illetve az állapota által megkívánt gondozási módokról!
![]() |
A beteg macskát távol kell tartani a többitől! |
Ha macskagondozó vagy, óriási felelősséget vállalsz, mivel a macskák egészségi és jólléti szükségleteinek biztosítása nem kis feladat. Ez annál nagyobb felelősség, ha a befogadott macskák mellett saját házi kedvenceket is tartasz. A macskákat minden esetben szűrővizsgálatok alá kell vetni, hogy ki lehessen zárni a leukémia, vagy más fertőző betegségek jelenlétét
A több macska tartása mindenképpen nagy reszkírt jelent a különböző fertőző betegségek terjesztésében. Viszont, ha a gazda tudatában van annak, hogy mit és hogyan kell tennie nem lesznek gondjai a macskák egészségének és biztonságának megőrzésében. Ugyanakkor egy állategészségügyi-biztosítás kötése is érdemes lehet, kimondottan olyan esetekben ,ha a macska leukémiában szenved, mivel a betegség szövődményeinek (pl. ráknak) kezelése igen költséges lehet.