-
takarító
-
Kőműves
-
Területi értékesítési munkatárs - Budapest
-
karbantartó
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
Autófényező
-
Fogtechnikus
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
SZAKÁCS
2025. 01. 30
-
Targoncavezető - raktáros
2025. 02. 01
-
Projektvezető (Veszprém megye), (Fejér megye),
2025. 02. 01
-
French speaking Financial Operations Specialist
2025. 02. 01
-
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
2025. 02. 01
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A külső hallójárat a fülkagylótól a dobhártyáig terjedő hosszú csatorna. Ennek gyulladásos megbetegedéseit külső hallójárat-gyulladásnak, szakkifejezéssel otitisz externának nevezzük. Ha a középső és a belső fül is érintett, akkor közép- vagy belsőfül-gyulladásról, vagyis otitisz médiáról vagy internáról beszélünk.
Előfordulás
A hallójárat gyulladásos megbetegedései nem gyakoriak macskában. Leggyakrabban fülrühösség okozza, az is elsősorban kölyök és fiatal állatokban, bár idősebb macskákat is megfertőzhet. A perzsamacskák hajlamosabbnak tűnnek a hallójárat gyulladásaira, mint a többi macska.
Kórokok
A fülrühösség a leggyakoribb probléma. Ezt egy atkafaj, az Otodectes cynotis okozza, ami az egész életét a macska hallójáratában éli le. Itt teszi le a petéit, fejlődik ki és szaporodik is. Néha másodlagosan baktérium- vagy gombafertőzés társul hozzá.
Ritkábban idegen test (pl. toklász), gyulladásos növedék (polip), daganat, trauma vagy allergia okozza a hallójárat megbetegedését.
Macska fültisztítás |
Az egészséges felnőtt macskák meglehetősen ellenállóak a hallójárat fertőzéseivel szemben. Ezért ha mégis külső hallójárat-gyulladást észlelünk náluk, akkor gondolni kell az esetleges mögöttes okokra, pl. a fülrühösségre, idegen test vagy gyulladásos polip jelenlétére a hallójáratban. Máskor az immunrendszer működését gyengítő retrovírus (FeLV, FIV) fertőzés áll a betegség hátterében. Ezért a megmagyarázhatatlan oktanú, nehezen gyógyuló hallójárat-gyulladások esetén ajánlott különböző kiegészítő vér- és röntgenvizsgálatokat is végeztetni. A cukorbetegség szintén gyakori mögöttes ok, ezt vizelet- és vérvizsgálattal állapíthatjuk meg.
Klinikai tünetek
A külső hallójárat gyulladásos megbetegedései fájdalommal járnak. A macska ezért rázza és vakarja a fülét. A hallójárat többnyire kipirul és kellemetlen szagot áraszt. A fülrühösség általában fekete, darabos váladék képződésével jár, más betegségeknél inkább a sárgás, kenőcsös váladék keletkezik. Az erős fülvakarás gyakran nyílt bőrsérülések kialakulásához vezet a fülkagyló mögött, ami hamar elfertőződik. Az is gyakori. hogy egy ér megsérül a fülben és ezért fülkagyló vérrel telik meg (othematoma).
Nézzétek meg milyenek a fülatkák!
Diagnózis
A hallójárat vizsgálata során az állatorvosok több vizsgálatot is végezhetnek. Általában mintát vesznek a váladékból, amit mikroszkóp alatt, tárgylemezre kenve és gyakran megfestve vizsgálnak (ez a sejttani vizsgálat vagy citológia). Ezzel kimutatható, hogy milyen sejttípus van jelen a hallójáratban, vagyis milyen gyulladással állunk szemben és milyen kórokozó (atka, baktérium, gomba) okozta a megbetegedést. A hallójárat megtekintésére egy speciális eszközt, az otoszkópot használják. Ezzel áttekintik az egész külső hallójáratot, beleértve a dobhártyát is. Ha a hallójárat nagyon fájdalmas vagy a macska amúgy is nehezen kezelhető, akkor ezt a vizsgálatot nyugtatásban lehet csak elvégezni.
A következő lépés a kórokozó tenyésztése, a röntgenvizsgálat és a már említett okokból többféle vér- és vizeletvizsgálat lehet. Azt, hogy ezek közül mikor melyik kiegészítő vizsgálatra van szükség, a kórelőzmény, a beteg általános állapota és a hallójárat vizsgálatának eredménye határozza meg.
Gyógykezelés
A fentiek alapján dől el az, hogy milyen kezelésre van szükség. Ha idegen test vagy kullancs van a hallójáratban, azt nyugtatásban távolítjuk el. A gyulladásos polipok a hallójáraton vagy a dobüreg falán át bonyolult műtéttel távolíthatóak el. Ha a háttérben valamely hajlamosító betegség áll, akkor egyidejűleg azt is kezelni kell. Ha ez gyógyítható, akkor a hallójárat is eredményesebben kezelhető.
A fülrühösség helyi (fülcseppel) és általános kezeléssel (egyes bolhásság ellen is használt antiparazitikummal) orvosolható. A lényeg az, hogy a kezelést sokáig kell alkalmazni, különben a petékből kikelő újabb generáció visszafertőzi a hallójáratot. Ahol több macskát (vagy kutyát) tartanak, ott az összes egymással érintkező állat egyidejű kezelésével lehet csak végleg megszabadulni a kórokozótól.
Előfordulhat, hogy a kezelés kezdetben sikeresnek bizonyul, mégis visszaesés követi. Ez az elhanyagolt, idült betegségek és a gyógyíthatatlan hajlamosító tényezők esetében gyakori. Ilyenkor a külső hallójárat végül beszűkülhet. Ez maga is hajlamosító ok, ami ráadásul megakadályozhatja a további sikeres kezelést is, ezért ilyenkor műtéttel kell a szűkületet korrigálni. Leggyakrabban a külső hallójárat oldalsó feltárását hajtjuk végre (Hinz-Zepp műtét), vagyis felnyitjuk a külső hallójáratot annak egész hosszában és eltávolítjuk a benne található növedékeket. Néha a teljes hallójáratot el kell távolítani, ami a hallás elveszítésével jár az érintett oldalon.
A fülkagyló vérömlenyét műtéttel orvosoljuk, amit a hallójárat kezelésével kötünk össze.
A külső hallójárat tisztítása:
Finoman húzza felfelé a fülkagylót az egyik kezével.
Cseppentsen be bőven az előírt, kimondottan macskának gyártott fültisztító folyadékból a külső hallójáratba. Közben végig tartsa a fülkagylót függőlegesen és várjon néhány másodpercig, amíg a tisztítószer lecsorog. Soha ne használjon vizet a fültisztításhoz, hanem ragaszkodjon a macskák számára gyártott készítményekhez.
A fülkagylót tartva laposan masszírozza át a hallójáratot és a fülkagyló tövét a szabad kéz mutató és hüvelykujjával. Ennek során szörcsögő hang jelzi, ha elegendő tisztító folyadék jutott a hallójáratba.
Végezze el ugyanezt a másik oldalon is, ha szükséges.
Engedje el a fület és hagyja, hogy a macska kirázza a tisztító folyadékot és az azzal feloldott váladékot.
Mindkét oldalról törölje ki egy-egy vattacsomó segítségével a maradékot. Ne használjon fültisztító pálcikát, mert azzal csak betolja a váladékot a hallójárat mélyére és sérüléseket is okozhat, amelyek a korokozók további elszaporodásának kedveznek.
Ha a tisztítás után kezeli a hallójáratot, akkor a gyógyszer bevitele előtt hagyjon legalább egy órát a tisztítás után a felszáradására.
A fülcseppek használata:
Finoman húzza felfelé a fülkagylót az egyik kezével.
Cseppentse be az előírt mennyiséget a külső hallójáratba, majd várjon néhány másodpercig, amíg az lecsorog.
Alaposan masszírozza át a hallójáratot.
Ha szükséges, tiszta vattacsomóval tisztítsa meg a fülkagyló belsejét.
Kórjoslat
A megfelelően diagnosztizált és kezelt külső hallójárat-gyulladások általában jól gyógyulnak. Ha nem derül fény a hajlamosító tényezőre vagy az nem gyógyítható, illetve ha a hallójárat-gyulladás elhanyagolt, akkor a várható kimenet kevésbé kedvező.
Dr. Csikós Károly
állatorvos
Mancsok Állatorvosi Rendelő
http://macska.mancsok.hu