Rák jelei macskákban: Hogyan állapíthatod meg, hogy a macskádnak rákja van?

A korai diagnózis a legjobb esélyt nyújtja a rákban szenvedő macskák számára. A rák diagnózisa olyasmi, amit senki sem szeretne hallani, legyen szó emberekről vagy kedvenc állatainkról. A rák valós félelem, és ez a kockázat növekszik, ahogy mi (és állataink) öregszünk. Valójában becslések szerint minden ötödik macskát rákosnak diagnosztizálnak. Tehát bár örülünk annak, hogy macskáink tovább élnek, ez egyúttal növeli a rák kialakulásának kockázatát is. Szerencsére a rák megértésében és kezelésében elért haladásnak köszönhetően ma már több kezelési lehetőség áll rendelkezésre, amelyek segíthetnek abban, hogy macskánk minél tovább egészséges és boldog maradjon.

Mi okozza a rákot macskákban?

A "rák" és a "neoplázia" általános kifejezések arra az esetre, amikor a macskád testében lévő sejtek elkezdenek ellenőrizetlenül osztódni és szaporodni. Ezek a rosszul viselkedő sejtek együttese alkotja a daganatot, vagyis a neoplasma-t. A daganatok bárhol kialakulhatnak a testben, és különböző módon viselkednek attól függően, hogy mely sejtekből erednek. A jóindulatú daganatok olyan duzzanatok, amelyek ott nőnek, ahol nem kellene, vagy túllépnek az adott sejttípus normális területén, de nem inváziók más szövetekbe, és nem terjednek szét a testben. A macskák egyik leggyakoribb jóindulatú daganata a lipóma, vagyis a zsírdaganat. Bár ezek a puha duzzanatok csúnyák lehetnek, általában lassan nőnek, és nem pusztítják el a környező szöveteket. A rosszindulatú daganatok inváziók és károsítják a környező szöveteket, és szétterjedhetnek a testben is. A daganatsejtek letörhetnek és a vérerek és a nyirokrendszer segítségével más helyeken is új daganatot hozhatnak létre. Ezt a másodlagos növekedést metastázisnak nevezik, és leggyakrabban a tüdőben fordul elő. A macskák rákjának okai gyakran ismeretlenek. Egyes rákfajtáknak lehet genetikai összetevője, és öröklődhetnek, de a környezeti tényezők és karcinogének is szerepet játszhatnak. Tudjuk, hogy a macskaleukémia vírus (FeLV) limfómát és leukémiát okozhat macskákban, és hogy a macska immunhiányos vírus (FIV) szintén növeli a rák kialakulásának kockázatát. Szerencsére a állatorvosod mindkét vírusra tesztelheti, és a macskád bent tartása segíthet megvédeni őket ezektől a betegségektől! A fehér macskák nagyobb kockázatnak vannak kitéve a laphámrák kialakulására, különösen az arcukon és a fülükön. Nagyon ritka esetekben az oltások is vezethetnek fibrosarcoma kialakulásához – de ez csekély esély. A Veterinary Information Network szerint a tanulmányok szerint csak 1 a 1000-ből vagy 1 a 10 000-ből oltás vezet fibrosarcoma kialakulásához – sokkal kisebb esély, mint az oltások által megelőzhető betegségek kockázata.

A rák jelei és tünetei macskákban

A macskákban fellépő rák lehetséges jelei közé tartoznak:

  • Duzzanatok vagy csomók, amelyek nőnek vagy méretük változik
  • Sebek, amelyek nem gyógyulnak
  • Fogyás
  • Étvágycsökkenés
  • Evési vagy nyelési nehézségek
  • Tartós köhögés vagy légzési nehézségek
  • Letargia vagy csökkent aktivitás
  • Magyarázatlan vérzés vagy váladék
  • Változások a vizelet- vagy székletürítési szokásokban
  • Rossz szájszag vagy szájüregi szag

Ezek a jelek számos más betegségre is utalhatnak, de a kor kockázati tényező lehet. Az idősebb macskák nagyobb valószínűséggel kapnak rákot, mint a fiatalabbak. Ha a macskád bármikor furcsán viselkedik, különösen, ha ez több napig vagy tovább tart, érdemes állatorvoshoz vinni, hogy kiderüljön, mi történik.

A leggyakoribb rákfajták macskákban

A macskákban számos rákfajta létezik. Minden típus a daganat eredetét képező sejtekről kapta a nevét. Például a limfóma a nyirokrendszert érinti, míg az osteosarcoma a csontokat. A test minden sejtjéhez, a bőrtől a gyomorig és az erekig, tartozik egy megfelelő rákfajta. A leggyakrabban rákosodó sejtek azok, amelyek gyorsan osztódnak.

A macskákban leggyakrabban előforduló rákhelyek közé tartoznak:

  • Nyirokcsomók
  • Bőr
  • Száj
  • Gyomor és bél
  • Máj
  • Vese
  • Tüdő

A limfóma a leggyakoribb rákfajta macskákban. Ez a limfociták (egyfajta fehérvérsejt) és a nyirokcsomószövetek rákja. A megnagyobbodott nyirokcsomók jellemzőek erre a rákfajtára, valamint a fogyás, hányás és hasmenés. A FeLV és FIV-pozitív macskák nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

A szájüregi laphámrák a macskák leggyakoribb szájrákja, és a bőrt és a szájüreget bélelő sejteket érinti. Ez a rákfajta nagyon nehezen kezelhető.

A rák diagnosztizálása és kezelése

A macskák rákjának diagnosztizálása mindig fizikális vizsgálattal kezdődik, és általában vérvizsgálattal is. A vérvizsgálat rendkívül értékes lehet a állatorvosod számára annak meghatározásában, hogy mi lehet a baj a macskád. A tipikus vérvizsgálat magában foglalja a teljes vérképet (CBC), amely értékeli a macskád vörösvértestjeit, fehérvérsejtjeit és vérlemezkéit, valamint egy kémiai panelt, amely az szervek működését értékeli. A röntgenfelvételek (X-ray) és az ultrahang is gyakran használtak daganatok keresésére. A kihívásokkal teli helyeken, például az agyban lévő daganatok esetében speciális képalkotó eljárások, mint az MRI vagy CT vizsgálat szükségesek lehetnek. A pontos diagnózis érdekében szükséges a daganatsejtek mikroszkópos vizsgálata. A háziorvosod elvégezhet egy kezdeti vizsgálatot, de a legtöbb esetben szükséges, hogy a mintákat egy referencia laboratóriumba küldjék el a hisztopatológiai jelentéshez. A laboratórium képes lesz meghatározni a rák típusát. A daganat helyétől függően elegendő lehet egy vékony tűvel történő aszpiráció (ahol az orvos egy tűvel szúrja a daganatot, hogy sejteket nyerjen ki), vagy a háziorvosod sebészi biopsziát végezhet. A stádiummeghatározás a rák súlyosságát határozza meg, és figyelembe veszi a hisztopatológiai jelentés, a vérvizsgálat, a röntgenfelvételek és minden más diagnosztikai eljárás információit. A legtöbb rákfajta 1-től 4-ig terjedő skálán van besorolva, a 4. stádium a legsúlyosabb. Ezekben az esetekben általában más testrészekben is vannak áttétek, és a macska állapota rossz lehet. A kezelés több tényezőtől függ:

  • A rák típusa
  • A rák stádiuma
  • A daganat helye
  • A macska általános egészségi állapota

Beszélj a kezelési lehetőségekről a állatorvosoddal. Gyakran hasznos lehet egy szakorvosi konzultáció egy speciális klinikán, hogy a legfrissebb információkat kapd a kezelésekről és gyógyszerekről, amelyek a macskád számára hatékonyak lehetnek.

A macskák rákjának kezelésének négy fő lehetősége:

1. Sebészeti beavatkozás

Ez a daganat fizikai eltávolítását jelenti. Egyes esetekben a műtét önmagában gyógyulást jelenthet. Más esetekben, például szájüregi daganatoknál, nem lehet a teljes daganatot eltávolítani. A daganat méretének csökkentése és a lehető legtöbb eltávolítása mégis jelentős javulást hozhat a macskád életminőségében.

2. Kemoterápia

A kemoterápia gyógyszerek beadását jelenti a ráksejtek elpusztítására. Ezek a gyógyszerek általában a gyorsan osztódó sejteket célozzák meg, és hatással lehetnek azokra az egészséges sejtekre is, amelyek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek. A pontos mellékhatások a használt gyógyszertől és az adagtól függenek, de a gyakori mellékhatások közé tartozik a csontvelő-elnyomódás, hányinger, hasmenés, hányás és szervkárosodás. Egyes gyógyszereket injekcióként, másokat tablettaként adnak. Gyakori a kemoterápiás gyógyszerek kombinációja, hogy maximalizálják a kezelés hatékonyságát, miközben minimalizálják az egyes gyógyszerek adagját. Különös gondot kell fordítani a macska vizeletére és székletére a kezelések után, hogy korlátozzák a gyógyszerek kitettségét.

3. Sugárkezelés

Erős sugárnyalábokat irányítanak a daganatra a ráksejtek elpusztítására, bár a sugárzás károsíthatja az egészséges sejteket is. A macskát altatásba helyezik a kezelések alatt, hogy mozdulatlan maradjon, ezzel minimalizálva az egészséges szövetek károsodását. A használt gép és protokolltól függően ez lehet egyszeri kezelés, vagy több alkalommal is szükséges lehet. Maga a folyamat nem fájdalmas, de a sugárzás bőrirritációt és hajhullást okozhat. A macskád nem lesz radioaktív a kezelések után, így nincs szükség különleges óvintézkedésekre a biztonságod érdekében.

4. Hospice ellátás vagy orvosi kezelés

A rák orvosi kezelése azt jelenti, hogy a macskád kényelmét biztosítjuk, hogy élvezhesse az életét. Ez gyakran a legjobb választás azoknak a macskáknak, akik nagyon stresszelnek az orvosi beavatkozásoktól, vagy túl betegek vagy gyengék a kezeléshez. Maga a rák nem lesz kezelve, de a tüneteket kezelik, hogy jobban érezze magát a macskád. Egyes rákfajták gyógyíthatók, míg mások csak kontrollálhatók vagy remisszióba hozhatók. Fontold meg a választott kezelési lehetőségek lehetséges mellékhatásait, és azt, hogy mennyi időt nyerhet a macskád számára egy adott kezelés. Nincs rossz választás – ami egy macskának megfelelő, az nem biztos, hogy jó választás egy másiknak.

Élet egy rákos macskával

Tartsd írásban nyilván a macskád tüneteit, étrendjét, súlyát, kezeléseit és bármilyen mellékhatását. Ez lehetővé teszi, hogy nyomon kövesd a javulásokat vagy az új problémákat, és értesítsd a állatorvosodat. Különös figyelmet fordít

Rák jelei macskákban: Hogyan állapíthatod meg, hogy a macskádnak rákja van?

értékelés