-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Szép, de veszélyes virág a liliom
Számos, macskákra veszélyes mérgező növényről tudunk, szeretném azonban külön kiemelni közülük az egyiket kedvelt dísznövényt, melynek sajnos csak kevesen vannak tisztában a veszélyeivel. Ez pedig nem más, mint a liliom, pontosabban a liliomfélék (Liliaceae) és a tűzliliomfélék (Hemerocallidaceae) családjába tartozó virágok.
A liliom szép, de macskákra veszélyes virág |
Milyen gyakori, és milyen súlyos a liliom mérgezés?
Ezen növények minden része (beleértve a virágport is!) mérgező macskákra. Egyéb fajokban nem okoz ilyen problémát, így kutyáink biztonságban vannak. Cicákban azonban súlyos, nem ritkán halálos kimenetelű veseelégtelenséget okoznak. Az Egyesült Államokban 2008-ban közel 400 bejelentett liliommérgezést regisztráltak, a legtöbbet márciusban és áprilisban.
A liliom minden része méreg |
Milyen tünetei vannak a liliom okozta mérgezésnek?
Az első tünetek általában hányás formájában jelentkeznek, de a kijáró macskák esetén ez akár el is kerülheti a gazdák figyelmét. Az azonnali kezelés hiányában a betegség 36-72 órán belül gyógyíthatatlanná válik, a kialakuló veseelégtelenség már nem visszafordítható. Ekkor már egyéb tünetek is jelentkeznek, többek közt: bágyadtság, étvágytalanság, vizeletürítés hiánya, idegrendszeri tünetek.
Az első tünetek akár el is kerülhetik a gazdák figyelmét |
Mit kell tenni, ha liliom mérgezésre gyanakszom?
Általában elmondható, hogy liliom toxikózis esetén a 18 órán belül ellátásra kerülő macskák túlélési esélye jó, így amennyiben felmerül a gyanú, hogy kedvencünk liliomhoz juthatott (megrágott liliomlevelek, liliomrészek a macska hányásában, gyanús tünetek, és elvi lehetőség arra, hogy a macska liliomhoz közel kerülhetett), azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Veszélyes illat |
A legfontosabb azonban a megelőzés!
Macskatartók lehetőleg ne tartsanak liliomféléket a lakásban, a kertben (ne feledjük, elég egy kis virágpor, ami az állat szőrére tapad, majd onnan lenyalja), ha pedig tudjuk, hogy olyan helyre megyünk vendégségbe, ahol cicák vannak, ne vigyünk liliomtartalmú virágcsokrot.