5

A nőstény macska ivartalanítása rutineljárás. A gyors műtétet pár nap lábadozás követi. Tíz nap után varratszedés, és a cica újra a "régi".

Zsófika már volt vemhes. A gazdik azonban nem szeretnének több kiscicát, ezért ivartalaníttatták cicusukat. Ilyenkor el kell távolítani a petefészket. Nem veszélyes műtét, csak vigyázni kell utána pár napig az állatra.

Nőstény macska ivartalanítása

A nőstény macska ivartalanításakor eltávolítjuk a petefészkeket és a méhet is (többé nem ivarzik és nem is tenyészthető). Ha nem akarjuk tenyészteni a macskát, mindenképpen ajánlatos ivartalaníttatni!

Az ivartalaítás előnyei:

  • megelőzhető a felesleges macskaszaporulat,
  • elmarad az ivarzás, ami kellemetlen tünetekkel jár
  • nem vonzza a házhoz a nőstény a környék kandúrjait
  • kevesebbet érintkezik más macskákkal, ezért csökken a sérülések és a fertőzések (pl. FeLV, FIV) veszélye
  • csökken a rosszindulatú (rákos) tejmirigy daganat kockázata

A nőstény macska ivartalanításának optimális időpontja: 5-6 hónapos kor. Amennyiben nem szeretnénk tenyészteni a nőstény macskát,  akkor ajánlott ivartalaníttatni az ivarérés tájékán.

 

Miért fontos az ivartalanítás?

A macskák ún. szezonális polioestruszos állatok, ami azt jelenti, hogy januártól szeptemberig folyamatosan vannak ciklusaik, akkor is ha nem találkoznak kandúrral! A műtétet időpontjának megválasztásához figyelembe kell azt is venni, hogy az ivarzás alatt a szokásosnál nagyobb sebet kell készíteni, mert a méh duzzadt. A macska ilyenkor vérzékenyebb és gyengébb az immunrendszere. Ezek csekély mértékben növelik a kockázatot, ezért ha lehet, érdemes a műtétet az ivarérés előtt vagy két ivarzás között végezni.

A videót a Lions Média  készítette dr. Kukla Miklós, a Kutyavári Állatorvosi Rendelő munkatársának közreműködésével.

értékelés