Rágd ezt: A macskák majdnem annyi foggal rendelkeznek, mint mi

Talán nehéz elképzelni, hogy a boldog házi macskád valójában egy vad vadász. De ha belenézel a szájába, könnyen észreveheted, hogy milyen közel áll a vadonhoz. A kis száj tele van fogakkal – néhány éles, mint a borotva, hogy könnyedén széttépje a zsákmányt, mások pedig kicsit kisebbek és karcsúbbak. Mint nálunk, az embereknél, a macskáknak is különböző típusú fogai vannak, amelyek mindegyike más-más szerepet játszik a túlélésben. Ha kíváncsi vagy, hány foga van egy macskának és milyen funkciókat látnak el, itt a válasz – plusz néhány tipp, hogyan tartsd élesen azokat a gyöngyfehér fogakat. A macskák, az emberek és a kutyák fogainak száma eltérő – de mindannyian ugyanolyan típusú fogakkal rendelkezünk. Az embereknek éles és lapos felületű fogai vannak a rágáshoz. A macskák fogai élesek maradnak, ami tökéletesen illik az étrendjükhöz, mint kötelező húsevők. Itt van, hogy mik ezek a fogak és hogyan működnek a macskák esetében.

3_pc_20250101015_01

Metszőfogak

Ezek a kis fogak találhatók a macska szájának elején. Általában vágásra használják őket – például amikor a macskád legelészik a macskafűn.

Szemfogak

A metszőfogak mögött találhatók a nagy szemfogak. Néha kilátszanak, amikor a macska pihen. „Hosszúak, erősek, és arra szolgálnak, hogy beleharapjanak és megragadják egy másik állat húsát – akár vadászat közben, akár önvédelemből”, magyarázza Shanna Landy, DVM, a Cornell Egyetem Állatkórházának fogászati és szájsebészeti rezidense.

Kisőrlők

Az állkapocson mindkét oldalon széles fogak találhatók, amelyeket kisőrlőknek neveznek. A macskád ezeket a gyöngyfehér fogakat használja a zsákmány megragadására és megrágására – vagy a száraztáp fogyasztására. A felnőtt macskáknak és a kiscicáknak egy-egy kevesebb kisőrlője van az alsó állkapocson.

Őrlők

Ezek a fogak a kisőrlők mögött helyezkednek el mind az alsó, mind a felső állkapocson. Kisebbek, mint a kisőrlők, és segítenek a száraztáp és más kemény ételek megrágásában. Technikailag, hogy egy kiscica milyen korban fejleszti ki a fogait, az attól függ, hogy mit tekintesz fogaknak, mondja Landy. A szövetek már a születés előtt szerveződnek és létrehozzák a fogak alapvető rügyeit. De a kiscicák nem születnek fogakkal a fogíny felett. Csak 2-3 hetes korukban kezdenek előbújni a fogak – egy biológiai késleltetés, amit biztosan értékel az anyamacska. Mint az emberi csecsemőknél, a kiscicáknak is kevesebb foguk van, mint a felnőtt macskáknak: Ez összesen 26 kiscica fog, amelyeket tejfogaknak neveznek. „Igen, pont úgy, mint a fák, amelyek minden évben lehullajtják a leveleiket, mivel ezek a fogak rövid idő után kihullanak”, mondja Jo Meyers, DVM a Vetsternél.

Mikor kezdenek el a kiscicák elveszíteni a tejfogaikat?

Mennyire rövid az idő a tejfogak számára? „Általában egy kiscica összes tejfoga kifejlődik 3-6 hetes korukra”, mondja Landy. Csak hat héttel később (körülbelül 3-4 hónapos korukban) a kiscicák elkezdik elveszíteni a fogukat – először a száj elején lévő tejfogakkal, majd a szemfogakkal, végül a kisőrlőkkel. Végül elveszítik a tejfogak utolsó darabjait, a tejőrlőket.”

Hány állandó foga van egy felnőtt macskának?

6 hónapos korukra a kiscicák általában elveszítik az összes tejfogukat, és teljes állandó fogazattal rendelkeznek. A kiscicákkal ellentétben a felnőtt macskáknak őrlőfogaik is vannak. Ez a házi macskák állandó fogainak teljes számát 30-ra hozza: Hiszed vagy sem, egy macska kis szájában csak két fog hiányzik ahhoz, hogy annyi legyen, mint egy embernek. „Ez a szám minden macskafajta esetében ugyanaz, függetlenül attól, hogy otthon él vagy vadon”, mondja Landy. De hozzáteszi, hogy nem ritka, hogy a macskáknak hiányoznak fogai betegség, sérülés vagy egyedi genetikai felépítés miatt. A macskák leggyakoribb betegsége a parodontális betegség – a fogíny gyulladása (gingivitis) és a fogat a fogmederben tartó szerkezetek gyulladása. „Ha a macskádnál nyilvánvaló jelek vannak a fogbetegségre, mint például piros fogíny, barna fogkő, hiányzó fogak vagy laza fogak, akkor tudod, hogy ideje elvinni tisztításra”, mondja Meyers. A fogbetegség megelőzése érdekében a legjobb gyakorlat, ha rendszeresen elviszed a cicádat állatorvoshoz fogtisztításra. A fogápolás otthon történő gyakorlása csökkentheti a tisztítások gyakoriságát, és kevésbé bonyolulttá is teheti azt. A valóság az, hogy a fogápolás nagyon fontos. „A parodontális betegség figyelmen kívül hagyása akár négy-hat évvel is csökkentheti a macska várható élettartamát”, mondja Meyers. Ha észreveszel bármilyen fájdalmat vagy nehézséget az evés során, étel ejtést, textúra preferencia változást, csökkent étvágyat, vagy ha a macskád sziszeg vagy üt a tálhoz, időzz egy látogatást az állatorvosnál, hogy ellenőrizze, nincsenek-e problémák a cicád fogával.

 

Fogmosás

„A parodontális betegség ellenőrzésének abszolút legjobb módja a rendszeres otthoni fogmosás”, mondja Landy. Ez talán ijesztően hangozhat, különösen, mivel épp most írtuk le, hogy milyen éles fogakkal rendelkeznek a házi macskák. A gyakorlással és a pozitív megerősítéssel azonban nem kell annyira félni tőle (sem neked, sem a cicádnak). Ráadásul itt van egy hasznos útmutató, hogyan moss fogat a macskádnak.

Fogászati kezelések

Ami a fogászati kezeléseket és a vízadagokat illeti, mindkét szakértő egyetért abban, hogy ezek nem helyettesítik a rendszeres fogmosást. „Gondolj csak bele: Ha egy különleges kezelést ennél, akkor is rendben lennél azzal, ha soha nem mosnál fogat?” kérdezi Meyers.

Rendszeres ellenőrzések

Bármit is tudsz vagy nem tudsz otthon megoldani a macskád fogápolásával kapcsolatban, Meyers és Landy szerint a rendszeres fogászati ellenőrzések elengedhetetlenek. A rendszeres állatorvosi vizsgálatok során az orvos vizuálisan megvizsgálja a macskád száját, hogy ellenőrizze a fogkő képződést és a betegség súlyos jeleit.

Sajnos, a parodontális betegség korai jelei a fogíny alatt rejtőznek, és csak röntgenfelvétellel láthatók, amikor a macska altatásban van. „Ha a macskád fiatal, javaslom, hogy az első altatásos parodontális kezelést 1-3 éves kor között végezzék el”, mondja Landy. „Ha a macskád idősebb, beszélj az állatorvossal arról, hogy a macskád biztonságos jelölt-e az általános altatásra, és hogyan lehet prioritást adni a parodontális betegség kezelésének.”

értékelés