5

Macskáknál az íny és a fog betegségei a fogínygyulladás következményei, melyet a fogkő felhalmozódása, illetve a fogak körüli  szövetek gyulladása okoz. A fogak épségének megőrzése érdekében, fontos a rendszeres fogorvosi ellenőrzés.

Általános elnevezés: macskafélék fogbetegsége, macskafélék fogínybetegsége, szájgyulladás.

Tudományos elnevezés: macskafélék periodontális (fog körüli) betegsége, macskafélék fogínygyulladása, macskafélék fogfelszívódása (FORL), macskafélék krónikus gingivosztomatitisza (szájüregi fertőzések).

A betegség előrejelzése

A legtöbb fog körüli betegségek nem hozhatók egyértelműen kapcsolatba az állatok nemével, illetve fajtájával. A macskák fogfelszívódása általában 4 és 6 éves korukban, vagy annál is később jelentkezik. A fiatalabb fajtatiszta macskák és a több macskás háztartások esetében, talán mégis létezik némi hajlam a macskák szájüregi fertőzéseire.

asito-cica


Előfordulása / gyakorisága

A legtöbb fog körüli betegség előfordulási aránya, az állat korának előrehaladtával arányosan növekszik. A házimacskák esetében a leggyakoribb fogfelszívódások az állandó fogaknál alakulnak ki. A háziasított macskák harminc-hetven százalékánál alakul ki az említett betegség. A macskafélék szájüregi fertőzései a házkörül élő macskák 3 százalékát érinti.

 

  • cica-fogai



  • A betegség földrajzi eloszlása: A macskafélék fogbetegségeihez semmilyen földrajzi eloszlás nem kapcsolható.
  • Klinikai tünetek (elsődleges tünetek, a leggyakoribbaktól egészen a legkevésbé gyakoriakig, tudományos elnevezés, szinonimák)
  • Anorexia (nem eszik), illetve mutat némely érdeklődést az étel iránt, de vonakodva eszik, ptyalizmus (bőséges nyálazás), halitózis (rossz szájszag).
  • Klinikai tünetek (másodlagos tünetek, a leggyakoribbaktól egészen a legkevésbé gyakoriakig, tudományos elnevezés, szinonimák)
  • A száj mancsolása, súlyveszteség, ajakfekély; ugyanakkor a legtöbb szájüregi fertőzéses macskánál nem léteznek klinikai tünetek.
  • Kórokok (tudományos elnevezés, általános elnevezés)
  • A fogkőképződések; a macskafélék fogfelszívódásának okai nem ismertek. A megnövekedett D-vitamin szint is szerepet játszhat a betegségek kialakulásában. A macska szájüreg fertőzésének szintén nem ismertek az okai.
  • A betegség által érintett szervek (a leginkább és a legkevésbé érintett szervek)
  • A fogíny, az íny alatti szájüreg szövetek, a fogak, az állkapocs csontok, a véráramban szétterjedő baktériumok miatt, a távolabbi szervek (vese, máj).

 

cicas-asitos-kep


Diagnosztikai tesztek

Szájüreg vizsgálat, fogászati röntgen, teljes vérkép (a macskák immunhiány és leukémia vizsgálata, vérkép és vérkémia), különösen a krónikus szájüreg fertőzésben szenvedő macskák esetében.

 

Differenciált diagnózis

Szájüregi fekély, szájüregi neoplázia (rák), a szervrendszeri betegségek (mint például a vesebetegség) által okozott másodlagos halitózis (szájszag), a szervrendszeri betegségek (mint például a vesebetegségek vagy kalcivírus) által okozott másodlagos szájnyálkahártya-elváltozások.

 

cica-pofi


Általános információk

Macskáknál az íny és a fog betegségei a fogínygyulladás következményei, melyet a foglepedék vagy plakk felhalmozódása, illetve a fogak körüli szövetek gyulladása okoz. A plakk (a fogfelület egyenetlenségeiben megtapadó, szerves anyagot és baktériumokat, gombákat tartalmazó massza megtapad a fogakon és az immunrendszer azonnali reakciójaként, helyi gyulladást okoz. Amikor a fogíny begyullad, különböző enzimek szabadulnak fel, melyek a kötőszövetek leépüléséhez vezetnek.

A fog körüli szalagok elhalása a fog elromlását eredményezheti, ugyanakkor a fogíny elsorvadását és teljes károsodását, illetve a baktériumok bekerülhetnek a véráramba. Ha ez utóbbi megtörténik, az káros hatással lehet a távoli szervekre, ami különböző betegségek, mint például vese-és májbetegségek kialakulásához vezethet. A macskák fogfelszívódás egy igen fájdalmas elváltozás, melyet a fogak elhalásának progresszív folyamata eredményez. Ez többnyire a középkorú macskákat érinti, és előfordulása az állat korának előrehaladtával növekszik. A fogfelszívódás lehet külső vagy belső indíttatású. A belső felszívódás általában egy gyulladásos folyamat része, melynek során a plakk és a nyál gyulladásos reakciót vált ki és amely túlzott szövetképződést eredményez, ennek következtében pedig a fog felszívódik (megsemmisül), a fogmeder csonttal együtt. Macskáknál a külső fogfelszívódás sokkal gyakoribb.

 

cica-fogainak-kezelese

A macskák gingivosztomatitisza egy olyan szindróma, amely tulajdonképpen a szájüreg (nem csak az íny) szöveteinek krónikus gyulladása. A betegség oka ismeretlen, de lehetséges, hogy immun-mediált (a macska immunrendszere fontos szerepet játszik a betegség állandósulásában), ugyanakkor kapcsolatba hozható a macska kalci-, és / vagy a macska herpeszvírussal. Bár előfordulhat, hogy a gyulladt szövetek körül a fogak egészségesek, ezek mégis elősegítik a foglepedék felhalmozódását és a baktériumok elterjedésé, illetve az ezeket követő gyulladásos reakciók okozza stomatitist (szájüreggyulladást).

 

Fogbetegségek kezelése

Házi gondozás

A foglepedék kialakulásának megelőzése és eltávolítása kulcsfontosságú szerepet játszik a száj egészségének megőrzésében. Igen jótékony hatással bír, ha a mechanikai foglepedék eltávolítását (fogmosást) naponta kombináljuk egy foglepedék elleni szerrel. Ám nem minden macska engedi meg gazdijának, hogy megmossa a fogát.

 

cica-fogmosas


Szakorvosi ellátás

Az állatot minden évben alapos szájvizsgálatnak kellene alávetni. Ha fogászati tisztításra (fogkőeltávolítás és polírozás) van szükség, ezt általános altatás alatt végzik. A szemmel látható károsodások függvényében, a fogfelszívódás egyszerű száj vizsgálattal is diagnosztizálható. Annak ellenére, hogy a beteg fogak klinikailag egészségeseknek tűnhetnek, a fogászati röntgen az egyetlen módja annak, hogy a gyökér elhalás látható legyen.

A fogfelszívódás ellen számos kezelési forma létezik, mint például a fogak újjáépítése, vagy a fluoridos és a lézeres kezelés. Bár lehet, hogy a jövőben feltalálnak egy módszert a fogfelszívódás romboló folyamata megállítására, az érintett fogak eltávolítása jelenleg a legjobb terápiás lehetőség, hiszen ezáltal megszűnik a fájdalom forrása. A szájüregi fertőzésben szenvedő macskák számára a fogaik kihúzása, az antibiotikumos, illetve az immunszuppresszív kezelés jelenthet hatékony megoldást. Egyes krónikus gingivosztomatitisz-ben szenvedő macskák esetében a tünetek megszünése érdekében részleges vagy teljes fogeltávolítás lehet szükség.

 

cica-fogsora

Szükséges lépések

A fog körüli betegségek tüneteit mutató macskáknak állatorvosi vizsgálatra van szükségük. A rendszeres állatorvosi ellenőrzés és altatás alatt végzett fogászati tisztítás segít ellenőrzés alatt tartani a szóban forgó betegségeket. Az állat-fogászok szükség szerinti szakellátásban részesítik a kisállatokat.

A betegség kimenetele

A megfelelő szakorvosi ellátás és az ezt követő folyamatos otthoni gondozás biztosításával, a legtöbb fog körüli betegséggel diagnosztizált macska prognózisa kielégítő.

értékelés