Vigasztald a macskád az útján a szivárványhídhoz

A macskák családtagjaink, és imádjuk őket tekintélyt parancsoló tekintetükért, játékos mozdulataikért és mély, zümmögő dorombolásukért. De előbb-utóbb eljön az idő, amikor el kell búcsúznod tőle, és gyakran ez a pillanat váratlanul érhet, hiszen a macskák nagyon jól tudják elrejteni a fájdalmukat. Bár nehéz lehet látni, hogy a macskád szenved, ha figyelsz néhány tünetre, felismerheted, mikor van szüksége extra gondoskodásra és vigaszra. Ez segíthet abban is, hogy korán észleld a problémát, és így még egy kicsit meghosszabbítsd az életminőségét.

Jelek, hogy a macskád közel van a végéhez

A macskák híresen jól elrejtik a sérüléseiket és betegségeiket. A vadonban ez egy nagyszerű túlélési ösztön, hiszen a gyengeség jele a ragadozók és riválisok célpontjává teheti őket. De háziállatként ez kihívást jelenthet számunkra, akik szeretettel gondoskodunk róluk, és segíteni szeretnénk bármilyen betegségben vagy kellemetlenségben. Ezért figyeljük meg alaposan a macskánkat, és vegyük észre az apró változásokat, amelyek valami bajra utalnak.

Sok olyan jel, amely arra utal, hogy a macskád közel van az élete végéhez, egyben gyakori tünete más betegségeknek is, mint például a krónikus vesebetegség, a hyperthyreosis, a rák vagy a cukorbetegség. Ha észreveszel valami rendellenességet, az első lépés, hogy vidd el állatorvoshoz. A vizsgálat és a diagnosztikai tesztek alapján az orvos megmondja, hogy a macskád állapota kezelhető-e, vagy a prognózis kevésbé biztató.

Íme néhány tünet, amire érdemes figyelni, ha azt gondolod, hogy a beteg vagy idős macskád nem érzi jól magát.

Extrém fogyás

A fogyás nagyon gyakori idős macskák esetében. Ennek egy része a normális izomvesztésnek tulajdonítható: ahogy a macskád öregszik, a teste kevésbé hatékony a fehérje emésztésében és felépítésében, ami izomvesztéshez vezet. Lehet, hogy a macskád jól eszik, mégis fogy. Idővel a fogyás extrém méreteket ölthet. Néhány idős vagy beteg macska rendkívül sovány lehet, a bordái, gerince és csípőcsontjai kilátszanak a bőre alól. A kachexia a rák által okozott extrém fogyás egy formája, ahol a gyorsan osztódó ráksejtek annyi energiát igényelnek, hogy a test a zsírtárolókat és az izmokat használja fel üzemanyagként. A hyperthyreosisban és krónikus vesebetegségben szenvedő macskák is gyakran fogyásnak indulnak.

Több bújkálás

A bújkálás a macskák betegségének egyik jellegzetes jele, de nehéz lehet pontosan meghatározni. Sok macska alapból is sokat bújkál. Figyelj olyan változásokra, mint a megnövekedett bújkálás, új helyeken való elrejtőzés, vagy az, hogy még a szokásos, pozitív eseményekhez, mint az étkezések, sem akar előjönni.

Étvágytalanság

Ha a macskád rosszul érzi magát, lehet, hogy nem akar enni. Néhány gyógyszer csökkentheti a macskád ízlelését és szaglását, ami miatt kevésbé érdekli az étel. Próbáld meg felmelegíteni az ételét, vagy adj hozzá egy kis tonhallevet, hogy erősebb illata legyen, és így jobban érdekelje. Az állatorvos felírhat olyan gyógyszereket is, amelyek segítenek az étvágy stimulálásában. Például a Cerenia nevű antiemetikum segíthet a hányinger ellen, az étvágygerjesztők, mint a mirtazapin, pedig növelhetik a macskád étvágyát. Ahogy a macskád közeledik az élete végéhez, lehet, hogy egyáltalán nem lehet rávenni, hogy egyen.

Vízivás elkerülése

A beteg macskák gyakran nem isznak eleget, ami gyorsan vezethet dehidrációhoz. Ha a macskád még eszik, növelheted a folyadékbevitelét nedves táplálékkal, vagy víz hozzáadásával az ételéhez. Bizonyos esetekben óvatosan adhatsz neki vizet szájba fecskendezéssel vagy permetezővel. Célozd a macskád orrát lefelé, és csak kis mennyiségű vizet adj egyszerre. Túl sok víz egyszerre beadása azt eredményezheti, hogy a víz a légcsövén keresztül a tüdőbe jut, ami fulladáshoz vagy akár aspirációs tüdőgyulladáshoz vezethet.

Lustaság

Ahogy a macskád közeledik az élete végéhez, valószínűleg kevesebbet mozog. Egyre többet alszik, és lehet, hogy túl gyenge ahhoz, hogy ébren maradjon. Néhány macska depressziósnak és kedvetlennek is tűnhet.

Csökkent mobilitás

Az idős macskák gyakran kevésbé mozgékonyak az izomvesztés és az ízületi fájdalmak miatt. A mobilitás hiánya gyakran fokozatosan alakul ki, kezdve apró dolgokkal, mint például, hogy már nem tud felugrani a konyhapultra, de előrehaladva a lépcsőzés nehézségeiig, vagy akár a magas alomtálca használatának képtelenségéig.

Segíthetsz a macskádnak azzal, hogy mindent könnyen hozzáférhetővé teszel. Biztosíts rámpákat vagy lépcsőket, hogy biztonságosan eljuthasson kedvenc helyeire. Ha a macskád ízületi fájdalmakkal küzd, az állatorvos felírhat macskák számára biztonságos fájdalomcsillapítókat, hogy kényelmesebb legyen.

Viselkedésváltozások

A macskák széles skálájú viselkedésváltozásokat mutathatnak, amikor haldokolnak. A pontos változások macskánként eltérőek, de a lényeg, hogy a viselkedése valóban megváltozott. Néhány macska visszahúzódóbb lesz, és ingerlékenyebb, ingerültebb lehet (ez lehet a fájdalom vagy a kognitív zavarok miatt). Más macskák barátságosabbak és ragaszkodóbbak lesznek, mindig közel akarnak lenni hozzád. Néhány macska kognitív zavarokkal küzd, hasonlóan az embereknél előforduló demenciához. Ezek a macskák éjszaka barangolhatnak a házban, és hangosabbak lehetnek, mint általában. Zavartnak is tűnhetnek, vagy eltévedhetnek ismerős környezetben. A macskád hosszabb időre eltűnhet, kihagyhatja az étkezéseket, vagy megváltozhat az alvási szokása.

Gyenge válasz a kezelésekre

Sok olyan betegség, amely az idős macskákat érinti, hosszú ideig kezelhető gyógyszerekkel és más terápiákkal. Idővel a macskádnak magasabb adagokra lehet szüksége, vagy egyáltalán nem reagál a kezelésre. Ez jelezheti, hogy a teste már nem képes normálisan reagálni a gyógyszerekre.

Hőszabályozási problémák

Az idős macskák egyre nehezebben szabályozzák testhőmérsékletüket, és érzékenyebbek lehetnek a hőre és a hidegre, mint az egészséges felnőtt macskák. Még egy meleg ágy és környezet mellett is gyakran alacsony a testhőmérsékletük a halál közelében lévő macskáknak. Észreveheted, hogy a macskád végtagjai hidegek érintésre.

Elhanyagolt megjelenés

Amikor a macskák nem érzik jól magukat, gyakran abbahagyják a tisztálkodást. Ez zsíros, ápolatlan megjelenésű szőrzethez vezet. A hosszú szőrű macskáknál gubancok alakulhatnak ki, különösen a hátsó részükön, a hasuk alatt és a fülek mögött. A macskádnak lehetnek túlzott korpája és hámló bőre is.

Ha a macskád tolerálja, a finom fésülés egy puha kefével segíthet, hogy jobban érezze magát.

Rendellenes szag

Ahogy a macskád közeledik az élete végéhez, rendellenes testszaga lehet. Ez a szövetek lebomlása és a méreganyagok felhalmozódása miatt van. A pontos szag attól függ, hogy mi a mögöttes betegség. A diabéteszes ketoacidózisban szenvedő macskáknak édeskés szaguk lehet, a veseelegtelenségben szenvedőknek pedig ammóniaszagú a leheletük.

Rendellenes légzés

A macskád tüdejét az izmok és idegek irányítják, és ezek sem mentesek a lebomlástól, ahogy a macskád öregszik. Egy haldokló macskának rendellenes légzési mintája lehet, a légzési sebessége véletlenszerűen gyorsulhat és lassulhat. Akár rövid időre meg is állhat a légzése, majd újra elkezdhet.

A légzési nehézségek jelei közé tartozik a szájnyitva légzés, a fej és nyak kinyújtása, valamint erős hasi mozgások a légzés közben. Ha a macskádnak ezek közül bármelyik tünete van, az azt jelenti, hogy nehezen jut oxigénhez a testébe. Ez vészhelyzet.

Rohamok

A rohamok számos dolog miatt kialakulhatnak, beleértve a betegségek által okozott anyagcsere-problémákat vagy az agy problémáit. Egy tíz percnél hosszabb roham vagy egymás után következő rohamok vészhelyzetet jelentenek. Az okától függően az állatorvos stabilizálhatja a macskád állapotát, és megelőzheti a rohamokat gyógyszerekkel, de más okokra nem lehet hatással a kezelés.

Nem érdekli a kedvenc dolgai

Ahogy a macskád egészsége romlik, elveszíti az érdeklődését azok iránt, amiket korábban szeretett. Lehet, hogy már nem akar játszani a játék

értékelés