5
Macska etetése: kiscica, felnőtt, vemhes és idős
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.

Macskakölyök táplálása


A kölyköket már fiatalkorban rá kell szoktatni a sokoldalú táplálkozásra, 4-5 hónapos korukra kialakul az ízlésük, ezen később már nagyon nehéz változtatni, előfordulhat, hogy az ilyen macskák inkább nem esznek semmit, ha nem kapják meg a számukra kedves eledelt. A kismacskákat 8-9 hetes korukig az anyjuk eteti, azonban 5-6 hetes koruk körül megkezdhetjük a kiegészítő táplálást. Adjunk nekik felváltva zabpehelyből vagy grízből álló pépet 7,5%-os konzervtejjel dúsítva és tojássárgáját mézzel összekeverve. Ehhez adhatunk megsütött darált marhahúst fűszerek nélkül, kézmelegen. A kicsik hasát minden étkezés után masszírozgassuk egy kicsit, így serkenthetjük az ürítést. 3-4 hetes korban már ehet a cica konzervételt is. A kereskedelemben kaphatók külön kismacskáknak készült konzervek.

A helyesen táplált kismacska jól ki van párnázva, szeme tiszta, szőrzete tömött, pehelypuhaságú gyerekbunda, figyelmes és élénk.
Mi van, ha a kiscicát etetni kell? >>


Felnőtt macska táplálása


Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet. Bizonyos aminosavak (a fehérjék alkotórészei) elengedhetetlenül fontosak a számára, ezek egy része csak állati eredetű táplálékban van jelen. Az egyik ilyen aminosav a taurin, amelynek hiánya súlyos szívbetegséghez vezethet. Zsírigénye is jelentős, és fontos, hogy egy bizonyos telítetlen zsírsav (arachidonsav) - amely szintén csak állati eredetű zsírokban, olajokban van meg - a macska számára nélkülözhetetlen.

 

macska_etetese1

 

A szőr minőségének fenntartásához ezenkívül szüksége van még növényi olajokra is.

Szénhidrátigénye nem túl nagy, és jó, ha tudjuk, a keményítőt nem tudja a macska emészteni, tehát gabonaféléket, rizst, burgonyát csak alaposan megfőzve adhatunk kedvencünknek. Fiatal macskáknak nem jó répacukrot (ezt használjuk mi is édesítésre) adni, idősebbek pedig nem tudják jól emészteni a tejcukrot, ezért tehéntejtől hasmenésük lehet. Ezeket a táplálkozási igényeket jól ismerik az állati tápszereket gyártó szakemberek, készítményeik egyre nagyobb számban kaphatók már nálunk is.

A csont nélküli színhúson felnevelt állatok görbe lábúak, púpos hátúak lesznek, kialakul az angolkór. Ennek elkerülése érdekében adjunk a cicának csirkenyakat, csirkeszárnyat, farhátat, halat és olajos halkonzervet. A csirke- és marhahúst adhatjuk a macskának nyersen is, ellentétben a sertéshússal. Meg kell említeni, hogy az állati húslisztekkel, húsokkal átvihető, túlnyomórészt kérődző állatokat megbetegítő, utóbbi időben hírhedtté vált szivacsos agyvelőkórt (BSE, "kergemarhakór") macskában is leírták 1-2 esetben, de ez ideig Magyarországon még egy esetről sem tudunk. Ezen kórokozó ellen sajnos az sem segít, ha a húst megfőzik. A sertéshús tartalmazhatja az Aujeszky-féle betegség vírusát, ami halálos a macskák és más húsevő állatok számára is. Sertéshúst és belsőségeket csak megfőzve adhatunk.

 

A 6-7 hónapos állatokat naponta kétszer, a felnőtt állatokat pedig egyszer etessük

 

Az ételmaradékot 15-20 perc múlva távolítsuk el, az edényt mossuk tisztára. Felnőtteknek elegendő, ha testtömeg-kilogrammonként 5-7 dkg eleséget adunk. Lakásban tartott állatnál ez az adag a macska súlyától függően lehet kevesebb is. Mindig legyen friss vize.

A macska konyhasóigénye kicsi, 0,5-1% elegendő. Az eleség legyen kézmeleg, langyos, a hűtőszekrényből kivett ételt melegítsük fel.

 

Ne adjunk a macskának:


  • cukrot (emésztési zavar),
  • marhainat (nyelőcső-eltömődés),
  • sok tehéntejet (hasmenés),
  • nyers sertéshúst és belsőséget (Aujeszky-féle betegség),
  • sok májat (A-vitamin-túladagolás),
  • fűszeres ételeket (gyomorhurut),
  • fagyott húsokat (gyomorgyulladás, hasmenés),
  • műanyag héjú húsárut, szalámivéget (bélelzáródás).


Vemhes cica táplálása


A vemhes macskáknak különösen jó az étvágyuk. Ügyelni kell azonban arra, hogy ne hízzon el a cica, mert ez megnehezíti a kölykezést. Tápanyagigénye másfél-kétszerese a felnőtt macskáénak. Naponta többször elosztva is adhatunk neki enni. Különösen figyeljünk a vemhes cica helyes és kielégítő táplálására.


Idős macska táplálása


Az a cica, akinek esetleg már nincs meg minden foga, napi 3-4 könnyebb étkezést igényel. A húsdarabokat vágjuk apróra, vagy adjunk konzerves macskatápot. A bélmozgások idős állatokban renyhébbek, ezért - főleg kevés mozgás mellett - hajlamosak lehetnek az ilyen macskák szorulásra. Ne adjunk neki csontot, viszont a táp tartalmazzon több rostot, olajat, zsírt a könnyebb ürítés miatt. Friss víz mindig legyen a macska előtt!

értékelés