Fingik a macskád? Minden, amit a macskák puffogásáról tudni érdemes

Puffogás. Böfögés. Gázképződés. Akárhogy is nevezzük, mindannyian csináljuk – és a macskád sem kivétel. "Egy kis lakásban való együttélés a macskával nem jelenti azt, hogy egész életedben egy büdös, puffogó társ mellett kell élned," mondja Sarah Machell, állatorvos a Vetsternél a Daily Pawsnak. De amikor arra a kérdésre, hogy finganak-e a macskák, Machell azt válaszolja: "Abszolút."

A macskád emésztőrendszerének megértése szorosan összefügg azzal, hogy boldog és egészséges életet élhessetek együtt. Ezért megkérdeztük a szakértőket mindazokról a kérdésekről, amelyekre a háziállat-tulajdonosok és az internet többi része kíváncsi: Miért finganak a macskák? Milyen gyakran finganak a macskák? És miért olyan büdös a macskám fingása? Íme, amit megtudtunk.

Milyen gyakran finganak a macskák?

A macskák napi puffogásának gyakorisága nagyon változó lehet, de egy-két puffanás naponta normálisnak tekinthető, mondja Sara Ochoa, állatorvos, a Dog Lab tanácsadója. Az emberekhez képest (napi 21-szer!) az egészséges macskák gázképződése nem gyakori. A macskák alacsony gázképződési gyakorisága, ahogy Machell magyarázza, az étrendjükből és az energiatermelésük mechanizmusából adódik. A macskák nem táplálkoznak nehezen emészthető cellulózból, mint például a tehenek. Ez azt jelenti, hogy sokkal kevesebb baktérium van a bélrendszerükben, és ezeknek a baktériumoknak nem kell olyan keményen dolgozniuk. Persze, a macskák bélflórájának lebontania kell a fehérjealapú étrendjüket és a zsírokat, de nincs szükségük egy gázt termelő baktériumfarmra.

Miért finganak a macskák?

A macskák ugyanazért finganak, mint mi. Vagyis vagy levegőt nyelnek le evés közben, vagy a bélrendszerükben lévő baktériumok túl sok gázt termelnek. A macskáknak, mint nekünk, ki kell üríteniük ezt a levegőt a két kijárat egyikén keresztül (igen, a macskák böföghetnek is). Egy-egy puffanás itt-ott teljesen normális – és egészséges.

A macskák akkor is finganak, ha megijednek, stresszesek vagy szorongóak. "A stressz és a szorongás nagy hatással van a testre, az immunrendszerre, az evési szokásokra és a bélflórára," magyarázza Machell.

Bár a puffogás nem közvetlenül kapcsolódik a macska életkorához, azok a macskák, amelyeknek még nem érett az immunrendszerük (kiscicák) vagy gyenge az immunrendszerük (idősebb macskák), hajlamosabbak a gyomor-bélrendszeri problémákra, és ezért gyakrabban finganak. Ráadásul, ahogy Ochoa mondja, az anyatejről a szilárd táplálékra való átállás biztosan okoz egy kis extra gázt.

Ha a macskád túl gyakran fingik, valószínűleg valamilyen stresszor, nem megfelelő étrend vagy egészségügyi probléma áll a háttérben. Machell szerint a túlzott gázképződés a következőkre utalhat:

  • Stressz vagy szorongás
  • Nem megfelelő étrend
  • Gyomor-bélrendszeri betegség

Ha a macskád kicsit többet fingik, de egyébként jól érzi magát, Machell szerint nem kell azonnal az állatorvoshoz rohanni. De érdemes megemlíteni a puffogást a macskád következő rendszeres vizsgálatán. Végül is, a macskád (és te is) hálás lesz az extra gázoktól való megkönnyebbülésért.

Miért olyan büdös a macskám fingása?

A macskák kötelező húsevők, ami azt jelenti, hogy a testük a fehérjealapú étrend lebontására van kialakítva. A szénhidrátok és zöldségek, mint töltőanyagok, amelyek nehezebben emészthetők, extra büdös és lágyabb székletet eredményezhetnek. Ha a macskád biológiailag megfelelő étrenden van, ahogy Margaret Gates, a Feline Nutrition Foundation igazgatója mondja, a széklete gyakorlatilag szagtalan lesz – és a fingása is hasonló lehet. A kereskedelmi macskatáp összetevői nagyon változatosak. Egyes étrendek több szénhidrátot és zöldséget tartalmaznak, mint mások, és vannak olyan nedves tápszerek is, amelyek szénhidrátmentesek. Tehát észreveheted, hogy bizonyos étrendek büdösebbé teszik a macskád fingását és székletét.

Mit tegyél a macskák puffogása ellen?

Ha a macskád naponta néhány alkalommal közepesen büdös fingást produkál, az normális, és nincs szükség beavatkozásra a testi funkcióiba. Ha éppen akkor teszi, amikor a fenekét az arcodba nyomja, hát, sajnáljuk, hogy ezt hallanunk kell.

Ha a macskád gyakran fingik, de nem büdös, akkor valószínűleg levegőt nyel evés közben. Hogy lassítsd az étkezést és csökkentsd a levegő bejutását, próbálj meg egy lassú evőtálcára váltani.

Ha a macskád túlzottan vagy különösen büdösen fingik, és más tünetek, mint hányás, hasmenés vagy étvágytalanság nincs jelen, akkor az étrendváltás lehet a jó kezdés. "Próbálj meg egy másik fehérjeforrást tartalmazó tápszert," javasolja Machell. "Ha nagyobb elkötelezettséget szeretnél vállalni egy étrendkísérletben, próbálj ki egy állatorvos által tervezett, alacsony maradékot tartalmazó, korlátozott összetevőjű vagy hidrolizált étrendet." Az állatorvosod segíthet a kezdésben.

Bármilyen új tápszerre való átállás fokozatos legyen – keverj egy kis új tápszert a régibe az első néhány napban, majd fokozatosan növeld az új tápszer mennyiségét és csökkentsd a régit. Hagyj legalább nyolc hetet az új étrendnek, mielőtt elhagynád és valami mást próbálnál.

Ha probiotikumot vagy rostot szeretnél adni a macskád étrendjéhez, hogy enyhítsd a puffogást, Machell doktor szerint érdemes először beszélni az állatorvossal. A probiotikumok és a rostok biztonságos kiegészítőknek számítanak, de a gázképződés okától függően rosszabbá is tehetik a helyzetet.

"A lényeg az, hogy ha az egyszerű étrendváltoztatások nem segítenek, akkor itt az idő az állatorvos felkeresésére," mondja Machell.

Shaker R, Ren J, Medda B, Lang I, Cowles V, Jaradeh S. Identification and characterization of the esophagoglottal closure reflex in a feline model. AJP Gastrointestinal and Liver Physiology. 1994;266(1):G147-G153. doi:10.1152/ajpgi.1994.266.1.g147

Fingik a macskák? Minden, amit a macskák puffogásáról tudni érdemes

értékelés