-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A világ egyik legidősebb cicája 36 évig élt, de sajnos ez nem az átlagos életkora a macskáknak. A cicák általában 12-16 évig élnek. Firss kutatások szerint a benti tartás elterjedése, és a különböző betegségeket megelőző oltások miatt növekszik az átlagéletkor. Hogyan hosszabbíthatjuk meg cicánk életét?
A Guiness Rekordok Könyvébe több olyan macska is bekerült, akik a harmadik X-be is beléphettek, 2016-ban Scooter, a sziámi macska került a rekordok könyvébe, mert akkor ő volt a legidősebb még életben lévő cica. A rekordot azonban nem ő tartja, hanem Krém Puffancs viseli, aki 2005-ben pusztult el 38 éves és 3 napos korában. De hogyan érhető el ez a matuzsálemi kor?
Hogyan maradhat minél tovább velünk imádott cicánk?
Kinti vagy benti macska
A szobacicák nagyjából háromszor annyi ideig élnek, mint az udvaron tartott cicák, hiszen a lakásban való tartással megóvjuk őket számos veszélyforrástól. Mint például attól, hogy elüsse egy autó, fertőző betegséget kapjon el más macskáktól, megmérgezzék. Míg a kint tartott cicák csak néhány évet élnek, addig bent tartott társaik, akár a huszadik életévüket is betölthetik. Erről bővebben itt írtunk.
Felelős állattartás
Sokat tehetünk cicánk hosszú és boldog életért, ha helyesen tápláljuk, gondoskodunk a megfelelő oltásokról és évenkénti állatorvosi ellenőrzésről.
Minőségi étel
A jó minőségű, kiegyensúlyozott és teljes értékű étrend biztosítása az egyik legfontosabb dolog az egészség megőrzésében. Az étrendnek igazodnia kell a cica életkori sajátosságaihoz és életmódjához. Egy idősebb cicának alacsonyabb kalóriatartalmú, vagy bizonyos esetekben diétás (pl. vesevédő, májkímélő, hipoallergén, ivartalanított állatoknak kifejlesztett), illetve speciális állatorvosi tápra van szüksége. A táp minőségén felül a mennyiség is fontos, hiszen a túlsúly számos betegséget okozhat.
Mozgás, ingergazdag környezet
Minden nap szánjunk pár percet arra, hogy megmozgassuk a cicákat, erre szinte bármilyen cicajáték alkalmas lehet. A változatos környezet érdekében karomélesítő oszlopokat, magaslati üldögélő pontokat alakíthatunk ki, játékokat és egyéb (biztonságos!) használati tárgyakat adhatunk a cicáknak. A mozgásban sokat segít egy cica, vagy kutya, akivel játszani tud.
Ivartalanítás
Egy kutatás azt is igazolta, hogy az ivartalanított hím macska akár kétszer annyit él, míg az ivartalanított nőstény macska akár 60%-kal is hosszabb ideig él, mint nem ivartalanított társaik. Az ivartalanított egyedekben ritkábban jelentkeznek bizonyos daganatos megbetegedések, illetve kedvező viselkedésbeli változásokat tapasztalhatunk náluk.
Orvosi ellátás
A macskákat rendszeresen el kell vinni az állatorvoshoz, nem csak fogászati ellenőrzésre, hanem az éves védőoltások mellett alapos, teljes körű kivizsgálásra. Az cicák általános orvosi felülvizsgálata évente ajánlott, általában a védőoltások ismétlésekor szoktak sort keríteni rá.