Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Ismerd meg a macska testbeszédét, és teremts biztonságos, szeretetteljes kapcsolatot kis kedvenceddel.
Hogyan szerezd meg, hogy a macskád kedveljen téged
Macskák kíváncsi lények. Nehéz nem személyesnek venni, ha egy macska kerüli a társaságodat. Persze, a macskák híresek a sajátosságaikról, de ha az ágy alatt rejtőzködnek vagy csak morcosan néznek, az nem normális viselkedés.
„Az emberek néha olyan dolgokat tesznek, amik szándékosan nem a macska kedvére válnak,” mondja Dr. Lisa Radosta. „Ha olyan dolgokat csinálsz, amiket ők szeretnek, és tiszteletben tartod a személyes terüket, könnyen megnyerheted a macska szívét.”
De hogyan tudhatod meg, hogy boldoggá teszed a macskát? Az egész a macska testbeszédének megértésén múlik.
Hogyan olvassuk a macska testbeszédét
A dorombolás és a nyávogás csak a macska kommunikációjának kis részét képezik. Ahhoz, hogy igazán megértsd őket, figyelned kell a testtartásukra és a viselkedésükre, magyarázza Radosta. Íme néhány jel, ami azt mutatja, hogy a macska barátságos hangulatban van és szeretne kapcsolatba lépni veled:
Másrészről, kerüld a kapcsolatfelvételt, ha ezeket a jeleket észleled:
Miért dühös egy macska
Az emberek és a macskák közötti legfőbb probléma? Nem vesszük figyelembe a személyes határaikat, mondja Radosta. „Annyira szeretjük ezeket a kis lényeket, hogy nem mindig tiszteletben tartjuk a személyes területüket. Úgy bánunk velük, mint puha játékfigurákkal, amiket bármikor megfoghatunk.”
A macskák nem a legkönnyebben megbocsátó állatok, és visszavonulhatnak, ha nem szeretik, hogy kézzel fogjuk őket, inkább elbújnak az ágy alá vagy felkeresik a macskafát.
Tippek a macska kötelékének erősítéséhez
Egy olyan macskával való kapcsolat kialakítása, aki nem kedvel téged, lehetetlennek tűnhet, de nem az. Bár talán sosem lesztek legjobb barátok, felkeltheted a macska érdeklődését a társaságod iránt. Próbáld ki ezeket a nyolc egyszerű tippet!
Tipp #1: Kerüld a közvetlen szemkontaktust
A kutyák ellentétében a macskák nem érzik jól magukat, ha közvetlenül a szemébe nézel, mondja Radosta. A macskák a közvetlen szemkontaktust megfélemlítő jelnek értelmezik, ami félelmet vagy agressziót válthat ki belőlük. Bár gyönyörűek, kerüld a macska szemének való bámulást.
Tipp #2: Legyél másoló
Szeretnéd csökkenteni a macska gyanakvását? Utánozd a testbeszédét. Például, Radosta szerint, ha a macska rád néz és elfordítja a tekintetét, te is tegyél ugyanezt. Szinte mindig visszanéz rád a macska.
„Olyan, mintha azt mondanád: Ez kényelmesebbé teszi a macskát, mint aki éppen megszólítja, hogy megérintse. Akkor a macska olyan lesz, mintha azt mondaná: ” magyarázza Radosta.
Tipp #3: Lassú pillantás
A tudósok felfedezték, hogy a macskák szeretnek lassan pislogni feléjük (gondolj: lassan szűkíted a szemed). Egy friss tanulmány szerint a macskák visszapisbyognak azoknak az embereknek, akik így néznek rájuk. Ez növeli az esélyét, hogy a macska közelebb jön hozzád, és érdemes kipróbálni!
Tipp #4: Tiszteld a macska terét
Amikor közelebb mész a macskához, az fenyegetőnek tűnhet. Ezért hajlamosak a macskák azokhoz az emberekhez fordulni, akik leginkább el akarják kerülni őket (szia, allergiák). Ha elnyerni szeretnéd a macska szeretetét, várj arra, hogy ő jöjjön hozzád, ahelyett, hogy kezdenél simogatni vagy felvinnéd.
Tipp #5: Végezzen beleegyezési tesztet
Volt már olyan alkalom, amikor gond nélkül simogattál egy macskát, és hirtelen megharapott? Valószínűleg az történt, hogy a macska jeleket adott, hogy „elég volt”, de nem vetted észre.
Legközelebb végezz beleegyezési tesztet, hogy megtudd, a macska szeretne-e még figyelmet. Tedd fel az ujjadat a macska elé, és látod, hogy a fejét a felé tolja-e. Ez arra utal, hogy van kedve még szeretetre. Simogasd őt ötször vagy hatszor, majd állj meg és végezd el újra a beleegyezési tesztet. Így a macska jelezheti, mikor van már elég.
Tipp #6: Használj ételt
Az egyik leggyorsabb út a macska szívéhez az (ugye kitaláltad) étel. Használd arra, hogy a macska jó dolgokat társítson a simogatással. Így: amikor adsz a macskának enni nedves eledelből vagy jutalomfalatból, simogasd többször, miközben eszik, majd távozz. Ismételd ezt minden nap. Végül változtasd meg, hogy először simogatod, majd adod az ételt vagy jutalomfalatot. A macska összekapcsolja a simogatást valami jót jelentővel.
„Ez a trükk akkor is működik, ha a macska nem is olyan nagy kedvencté vált,” mondja Radosta. „Amíg szereti a jutalomfalatokat vagy konzervet, hozzászokik ahhoz, hogy téged is szeretni fog.”
Tipp #7: Beszélj halk hangon
Természetesen nem segít a macskát felkiáltani. De még a hangos, energikus beszéd is ijesztő lehet a macskák számára, ahogy elbújnak. Ha halkan beszélsz és nyugodt vagy, a macska valószínűbb, hogy maradni fog veled.
Tipp #8: Ködd a megfelelő pontokat
Amikor a macska üdvözli a figyelmét, simogass ott, ahol a legjobban érzi jól magát. A legjobb terület a simogatásra a fej tetejétől a vállakig terjed, ahol a macskák normálisan ápolják egymást. Néhány macska a hátát is szereti simogatni. De ha látod, hogy a macska farka kezd csapkodni, az figyelmeztetés, hogy csak elviseli, de nem szereti, magyarázza Radosta. És ne is gondolj a has simogatására – nagyon kevés macska szereti, ha ott érintik.
Egy kis gyakorlással könnyedén felismered majd a macska jeleit. A türelmed és szeretetteljes tiszteleted a macska határai iránt biztosan elnyeri a macska jóváhagyását.