5
A macskák összeszoktatása
A macskák semmiben sem különböznek az emberektől. Egyesek sajnos minden ok nélkül ellenszenvet táplálnak egymás iránt, mások az első pillanattól kezdve jó barátságban élnek tovább. Ha új cicát hozol a házhoz, bizony nagyon óvatosan és lassan kell elkezdeni a doromboló jószágok összeszoktatását.

Amikor egy gazdi hazaviszi második macskáját, azt gondolja, hogy a két állat kebelbarát lesz, együtt fognak játszani és aludni, örökké tartó barátság alakul majd ki köztük. Azonban a dolgok nem mindig úgy alakulnak, ahogy azt szeretnénk. Néha a két macska hirtelen megutálja egymást, és az elképzelt boldog otthon csatatérré alakul. Hogyan kell két macskát bemutatni egymásnak úgy, hogy az összebarátkozás esélye minél nagyobb legyen? Mikor kell a gazdinak beleavatkoznia a veszekedésekbe, és mikor kell hagynia, hogy az állatok maguk oldják meg a dolgokat? Miként kell két verekedő macskát szétválasztani?

Sok cica nehezen tűri el az új jövevény érkezését
Sok cica nehezen tűri el az új jövevény érkezését


Az új macska bemutatása a másiknak


Egy új macska befogadása olyan házba, ahol már él egy, mindig feszültséget okoz, de vannak módszerek, melyek segítségével a bemutatás simán megy.


Ne sürgesd a dolgokat!


Hetekbe is beletelhet, mire a két macska hajlandó egy szobában tartózkodni. Ez természetes. Inkább sok türelem most, mint sok verekedés később. Fordíts sok figyelmet a régebbi macskára. Nem szabad azt érezze, hogy az új jövevény kitúrja őt a helyéről.


Szigeteld el az új jövevényt!


Zárd be egy külön szobába vagy a fürdőszobába saját alommal, eledellel, játékokkal, kaparófával stb. együtt! Ezáltal a másik macskának lesz ideje megszokni az új családtag szagát az ajtón keresztül még azelőtt, hogy szemtől szembe kerülnének.


Adj a macskáknak jutalomfalatokat!


A falatot helyezd olyan közel az elválasztó ajtóhoz, amennyire csak lehet. Ezáltal megtanulnak valami pozitív dolgot kötni egymáshoz. Két-három nap múlva cseréljenek helyet! Engedd az új macskát szabadjára a lakásban, míg a régi végigszimatolja a szobát, melybe új társa volt bezárva. Amikor a két macska megszokta egymás szagát, engedd őket ismerkedni egy szúnyoghálón vagy biztonsági ajtórácson keresztül! Ha minden jól alakul, rövid időre egy szobába engedheted őket. Ne próbálj meg tovább lépni, ha az egyik vagy mindkét macska agresszíven viselkedik (pl. sziszegnek, felborzolódik szőrük, morognak)!


Mikor kell közbelépni?


Fontos, hogy megértsd, a macskák nem egyenlőségre törekvő társadalomban élnek. Minden családban van egy domináns macska vagy alfahím. Az alfahím tölti be a legfontosabb szerepet, a legtöbb figyelmet ő követeli, és ő eszik legelőször az ételből.Ha a domináns cica fenyegetve érzi magát, sziszegni kezd és felpofozza a betolakodót. Gyengéden össze is verekedhetnek, de pár másodpercen belül általában abbahagyják. Az efféle viselkedés nem igényel beavatkozást. Két macska akkor is összeverekedhet játékosan, ha jóban vannak. Bár úgy tűnhet, komolyan bántják egymást, valamelyikük mégis dorombol és néha meg-megállnak, hogy megtisztítsák egymást, vagy hogy egy játékszerre összpontosítsanak. Ami közbelépést igényel, az a javíthatatlan verekedés, mely rövid időn belül sem szűnik meg magától.

A macskák gyakran játékból is összeverekednek
A macskák gyakran játékból is összeverekednek


Két verekedő macska szétválasztása


Amikor két macska nem kedveli egymást, oda kell figyelned a közelgő verekedésre utaló jelekre, például a lapulásra, az osonásra, a morgásra és a hosszan tartó merev tekintetre. Próbáld elterelni a figyelmüket azzal, hogy zajt csapsz, vagy valami puhát, például egy párnát vagy ruhadarabot hajítasz feléjük. Amíg nem figyelnek, gyorsan csald őket külön szobákba! Soha nem szabad puszta kézzel szétválasztanod két verekedő macskát. Annak csak az lesz az eredménye, hogy téged is megmarnak vagy megharapnak. Ehelyett inkább dobj egy törülközőt vagy takarót a két macskára, vagy spricceld le őket vízzel! Ha mégis szét kell őket választani, használj egy seprűt vagy törlőrongyot, mellyel megbökdösöd (ne üsd!) őket. Miután sikerült, hagyd őket szaladni, amerre látnak. A verekedés után nézd meg, hogy nem sérültek-e meg komolyabban! Ha a két macska folyamatosan verekszik, és sérüléseket okoznak egymásnak, beszéld meg az állatorvossal, hogyan tudnál beavatkozni viselkedésükbe! Azonban ha a verekedések nem szűnnek meg, az egyik macskának sajnos más helyet kell keresni.


Lehet, hogy eltűrik egymást


A macskák nem sokban különböznek az emberektől. Egyesek rögtön a találkozás után összebarátkoznak. Mások pedig sosem jönnek ki jól, bármennyi időt is töltenek együtt. A gazdik csak az időt vesztegetik, ha egy nem létező kapcsolatot próbálnak rájuk erőltetni. Az is előfordulhat, hogy sosem lesznek jóban, de arra van esély, hogy alkalmazkodnak egymáshoz, és ha nem is leszenk barátok, de nyugalomban élnek majd egymás mellett.

értékelés